NEW YORK 9. februára (WEBNOVINY) – Európska únia je pripravená pomôcť vládam v Tunisku a Egypte pri uskutočňovaní zmien, ktoré povedú k naplneniu túžob tamojších obyvateľov po demokracii.
Vysoká predstaviteľka únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Astonová to vyhlásila počas utorňajšieho vystúpenia na pôde Bezpečnostnej rady OSN, ktoré bolo venované príspevkom dvadsaťsedmičky k mieru a bezpečnosti vo svete. Poukázala pritom na „demokratické ašpirácie“ Tunisanov a Egypťanov, ktoré podľa nej musia byť splnené prostredníctvom „dialógu, skutočnej politickej reformy a slobodných a spravodlivých volieb“.
„Toto nie sú len reči. EÚ bude poskytovať praktickú podporu pri prechodových procesoch,“ prisľúbila Ashtonová. Vysoká predstaviteľka podľa vlastných slov v tejto veci kontaktovala tuniského ministra zahraničných vecí Ahmada Únaísa a budúci týždeň plánuje navštíviť severoafrický región. Okrem zabezpečovania slobodných volieb únia ponúkne pomoc aj v oblastiach boja proti korupcii, zvyšovania transparentnosti samospráv, ako aj zaručenia nezávislosti médií a súdnictva.
Zatiaľ čo nepokoje v Tunisku postupne utíchajú, protesty Egypťanov v utorok pokračovali s nezmenenou intenzitou. Demonštrácie v Káhire a ďalších egyptských mestách prilákali státisíce ľudí a stali sa tak doteraz najmasovejším prejavom odporu voči režimu prezidenta Husního Mubaraka.
OBRAZOM: NEPOKOJE V TUNISKU
OBRAZOM: PROTESTY V EGYPTE
Moskva výzva BR OSN na zriadenie misie pre Blízky východ
Rusko prostredníctvom svojho veľvyslanca pri OSN Vitalija Čurkina vyzvalo Bezpečnostnú radu (BR) na zriadenie misie pre Blízky východ. Jej cieľom by bolo znovuoživenie stagnujúceho mierového procesu medzi Izraelom a Palestínčanmi a pod správu misie by mal spadať aj Egypt, Sýria či Libanon. Čurkinovi sa totiž nepozdáva, že BR OSN „nenavštívila“ blízkovýchodný región už tri desaťročia, čo on nepovažuje za „správne„. Rada a jej vyslanci by totiž mohli „stabilizovať situáciu a v určitom smere pomôcť medzinárodným snahám o reštartovanie izraelsko-paletínskych rokovaní“, domnieva sa ruský veľvyslanec.
Revolúcia v Tunisku si zatiaľ vyžiadala vyše 230 obetí
Nepokoje v Tunisku, ktoré vyústili do zosadenia režimu prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího, si doteraz vyžiadali 234 mŕtvych a 510 zranených. Tlačovej agentúre AFP tieto údaje v utorok poskytol nemenovaný oficiálny zdroj. V počte obetí je podľa neho zarátaných osem policajtov a 74 osôb, ktoré zomreli vo väzení. Podobné čísla minulý týždeň zverejnila Organizácia Spojených národov, ktorá evidovala najmenej 219 mŕtvych a 510 zranených.
Protesty v Tunisku zoslabli po tom, ako tamojšiu dočasnú vládu koncom januára opustila väčšina predstaviteľov bin Alího režimu. Kabinet pod vedením staronového premiéra Muhammada al-Gannúšího napriek tomu rozhodol o povolaní armádnych záložníkov, aby zaručil hladký prechod k demokracii. Tuniská polícia je totiž úzko prepojená s bývalým režimom a proti nedávnym vlnám násilia vo viacerých mestách nezasahovala.