EP schválil reformu telekomunikačného trhu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európsky parlament

BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Európsky parlament schválil v utorok balík návrhov na reformu predpisov Európskej únie v oblasti telekomunikácií. Cieľom nových pravidiel je posilniť práva telefónnych užívateľov a užívateľov internetu a tiež zlepšiť konkurencieschopnosť medzi telekomunikačnými spoločnosťami. Reformný tzv. „telekomunikačný balíček“ vstúpi do platnosti za osemnásť mesiacov. „Reforma Európskej únie v oblasti telekomunikácií posilní hospodársku súťaž na európskych trhoch telekomunikácií a prinesie lepšie a lacnejšie pevné, mobilné a internetové služby a rýchlejšie pripojenia na internet pre všetkých Európanov,“ uviedla eurokomisárka pre oblasť telekomunikácií Viviane Redingová.

Nový telekomunikačný balíček podľa Európskej komisie posilní konkurenciu na telekomunikačnom trhu, právo na súkromie spotrebiteľov, resp. právo zmeniť operátora pevnej alebo mobilnej siete počas jedného pracovného dňa a ponechanie si svojho pôvodného čísla. Operátori budú musieť tiež spotrebiteľom umožniť podpis zmluvy, ktorej platnosť nepresiahne 12 mesiacov. Navyše, podľa nových pravidiel budú môcť národné telekomunikačné regulačné orgány stanoviť aj minimálnu požadovanú úroveň kvality prenosových sieťových služieb v záujme podpory „neutrality siete“ pre európskych občanov. Na žiadosť parlamentu sa do balíka zahrnulo aj nové ustanovenie o internetovej slobode, v ktorom sa jednoznačne uvádza, že vzhľadom na základné práva občanov únie môžu vnútroštátne orgány obmedzovať prístup na internet z dôvodov vo verejnom záujme len v prípade, ak toto obmedzenie bolo predtým predmetom spravodlivého a nestranného postupu a účinného a včasného súdneho preskúmania.

Legislatívny návrh zahŕňa aj harmonizáciu správy rádiového frekvenčného spektra v rámci celej Európskej únie, najmä v súvislosti s prechodom z analógovej na digitálnu pozemnú televíziu do konca roka 2012. Ďalej zahŕňa aj zlepšenie spolupráce medzi regulačnými orgánmi členských štátov v oblasti telekomunikácií a umožní aj tzv. funkčnú separáciu, čiže oddelenie infraštruktúry siete dominantných operátorov od obchodných spoločností ponúkajúcich služby, ktoré využívajú spomínanú infraštruktúru. Poslanci sa dohodli s ministrami únie pre oblasť telekomunikácií aj na vytvorení európskeho orgánu, ktorý spojí všetkých 27 národných regulačných orgánov, pod názvom Úrad európskych regulačných orgánov v oblasti telekomunikácií (BEREC). Zriadenie tohto úradu je podľa Redingovej jednoznačným signálom a potvrdzuje odhodlanie únie zabezpečiť, aby európski telekomunikační operátori a spotrebitelia už nemuseli čeliť prekážkam vyplývajúcim z existencie vnútroštátnych hraníc pri prístupe na internet a poskytovaní komunikačných služieb.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Viviane Redingová
Firmy a inštitúcie Európsky parlament