BRATISLAVA 23. júla (WEBNOVINY) – Zmyslom virtuálneho trénera je pomôcť amatérskym bežcom systematicky sledovať vlastný tréning a priebežne prostredníctvom počítača vyhodnocovať údaje o jeho efektivite. Presnejšie o dĺže, čase, tempe, srdcovej frekvencii a spálených kalóriach. Niektoré dokonca umožňujú vytváranie družstiev a komunít, v ktorých môžu bežci medzi sebou na diaľku súťažiť, čo môže slúžiť ako dodatočná pozitívna motivácia.
Jednoduché používanie
Systém miCoach funguje úplne jednoducho – v špeciálnej internetovej aplikácii zadáte svoje osobné údaje týkajúce sa behu, tie sa online vyhodnotia a na ich základe (a na základe cieľa, ktorý ste vytýčili) vám miCoach navrhne ďalšie tréningy. Z nich získané dáta vždy nahráte do systému, ten ich zohľadní a priebežne upravuje váš tréningový plán a vyhodnocuje dosiahnuté pokroky.
Adidas miCoach reguluje tréning na základe jedného z najobjektívnejších kritérií – tepovej frekvencie. Pozostáva z troch základných súčastí – krokomeru, respektíve krokového čidla, hrudného pásu pomocou ktorého sa meria srdcová frekvencia a akejsi „riadiacej jednotky“, v ktorej sa údaje sústreďujú a ona vám na ich základe priamo do slúchadiel hovorí, či máte pridať, prípadne zvoľniť tak, aby bol tréning optimálny. Komunikácia prebieha buď v angličtine, alebo nemčine.
Pred behom si miCoach aktivujete a on následne skontroluje, či máte v poriadku hrudníkový pás a senzor na meranie vzdialenosti a krokov a vyzve vás k behu. Po jeho skončení vám priamo do slúchadiel vyráta prebehnutú vzdialenosť a predpokladané spálené kalórie .
Ľahký a presný
Oproti konkurenci má miCoach niekoľko výhod – najväčšou je zrejme veľmi dobre fungujúci merač srdcovej frekvencie. „V prvom rade má čidlo z tvrdého plastu len minimálne rozmery (podľa mňa najmenšie zo všetkých v súčasnosti dostupných podobných systémov), takže na tele netlačí, zvyšok tvorí elastický gumový pás, ktorý sa telu úplne prispôsobí,“ hovorí o svojich niekoľkotýždňových skúsenostiach s týmto systémom ultrabežec Jozef Rajchl. „Dokonca ho netreba ani umiestniť úplne presne na srdce, aj keď sa posunie až o nejakých 20 centimetrov, stále spoľahlivo zaznamenáva údaje. Mal som ho temer až na bruchu a stále dokázal zachytiť rytmus srdca.“
Na adresu ďalšej dôležitej zložky – krokového čidla – bežec hovorí: „Krokomer je pomerne presný a predovšetkým temer nič neváži. To je vec, ktorú odporúčam skontrolovať, pretože v tomto smere sa rôzne systémy dosť líšia a extrémom je čidlo, vážiace až 80 gramov. V prípade miCoach sa dá krokomer upevniť jednoducho priamo na šnúrku tenisky, alebo ho môžete do vybraných nových tenisiek, podobne ako je to aj u Nike, umiestniť priamo pod vložku.“
Chybičky krásy
Akousi riadiacou jednotkou celého systému je Pacer, ktorý môžete mať upevnený pomocu pásky na ramene. V ňom sa sústreďujú všetky údaje a na ich základe vám potom našepkáva, či treba zvolniť, prípadne pridať.
K nemu mal Jozef Rajchl niekoľko výhrad. Predovšetkým zvukové pokyny, ktoré z neho idú do slúchadiel, nie sú dostatočne hlasité. Pri dlhších behoch väčšina bežcov využíva povolený doping v podobe hudby z nejakého MP3 prehrávača. Do miCoach však nemožno nič nahrať, takže treba k nemu MP3 prehrávač pripojiť zvlášť, čo nie je práve najpraktickejšie riešenie. Veľkou pridanou hodnotou by boli hodinky so stopkami, pomocou ktorých by bolo jednoduchšie sledovať kilometrové tempo. Tie však nie sú súčasťou ani väčšiny konkurenčných systémov.
Inštalácia príslušného softvéru síce nejaký čas trvá, no odmenou za trpezlivosť je skutočne priateľské užívateľské rozhranie, v ktorom je tréning následne vyhodnocovaný. V prehľadne farebne oddelných tabuľkách vidíte všetky relevantné údaje – prebehnutú vzdialenosť, spálené kalórie a dokonca aj také detaily, ako zmena tepovej frekvencie na konkrétnej vzdialenosti.
Oceňuejeme aj nadštandardnú výdrž batérie, ktorá bez problému vydržala nonstop zaznamenávať 11-hodinový 92 km merajúci beh. Umiestnenie Adidasu miCoach je veľmi variabilné, čo je dobré, ak sa pohybujete v teréne, pretože ho viete vložiť do camelbagu, vačku, ruksaku, pripnúť na pás a podobne. Taktiež je pomerne odolný – fungoval v snehu aj daždi, nevadilo, ak ste s čipom na teniske prebehli aj cez vodu. Jedinými viditeľnými stopami zostalo pár škrabancov od kameňov.
Foto: SITA
Foto: SITA
Foto: SITA
Foto: SITA
Foto: SITA
Oplatí sa? (Zhrnutie diaľkového bežca Jozefa Rajchla)
Najväčšie plus pri práci s miCoach je plánovanie, či trasovanie v prípravnej fáze a priamo počas behu komunikácia zariadenia s bežcom. Tá je žiaľ len v anglickom alebo nemeckom jazyku. Hrudníkový pás je užší a bol na ňom použitý mäkký a dobre prispôsobivý plast. Jediné čo mi osobne chýbalo, bolo meranie priebežnej vzdialenosti, resp. kontrola s reálnym časom, teda hodinkami. Pri pripnutí vašej MP3 k zariadeniu je nutné si zobrať oblečenie s vreckami, aby ste si mohli všetko poschovávať.