EK: Maďarsko sa snaží zosúladiť mediálny zákon s právom EÚ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Orbán
Viktor Orbán Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRUSEL 11. februára (WEBNOVINY) – Maďarsko podniká všetky kroky, aby zabezpečilo súlad svojho nového mediálneho zákona s pravidlami Európskej únie. V piatok to vyhlásil hovorca Európskej komisie (EK) Jonathan Todd. EK podľa neho dostala vo štvrtok od maďarskej vlády písomné návrhy zmien v zákone, ku ktorému v januári vyjadrila výhrady eurokomisárka pre informačnú spoločnosť a médiá Neelie Kroesová. „Maďarské úrady vyvíjajú všetku snahu, tak, ako sľúbili, aby zabezpečili súlad zákona s právom EÚ,“ povedal Todd. Dodal, že zmeny sa týkajú troch oblastí, ku ktorým EÚ vyslovila výhrady, návrhy však ešte musia preskúmať právnici.

Todd sa odmietol vyjadriť k podrobnostiam, nemecký denník Bild však informoval, že Budapešť navrhuje vyňať zo zákona zahraničné mediálne spoločnosti. Na ne by sa podľa návrhov nemali vzťahovať pokuty ani povinnosť registrácie u maďarských úradov. Poskytovatelia platených televíznych služieb nebudú musieť spĺňať nariadenie o vyváženom spravodajstve.

Komisárka Kroesová 21. januára adresovala Budapešti list, v ktorom žiadala maďarských lídrov o vysvetlenie nesúladu novej maďarskej normy s legislatívou Európskej únie. Hlavné výhrady EK sa týkajú vyžadovania vyváženého mediálneho spravodajstva od všetkých médií v Maďarsku. Podľa Kroesovej zákon porušuje normy EÚ najmä v tom, ž sa vzťahuje aj na subjekty so sídlom v iných členských štátoch Európskej únie. EK sa nepáčia ani nové požiadavky na registráciu médií, ktoré považuje za prehnané. EÚ tiež vyjadrila obavy, že niektoré časti zákona porušujú zákony EÚ o slobode tlače a prejavu.

Mediálny zákon začal platiť 1. januára tohto roku. Na jeho základe vznikol nový Národný mediálny a komunikačný úrad obsadený prevažne členmi vládnej strany Fidesz premiéra Viktora Orbána. Úrad bude dohliadať na všetky tlačové, elektronické a internetové médiá. Porušovateľom zákona bude hroziť pokuta do výšky 200 miliónov forintov (727 000 eur), čo môže byť pre niektoré médiá likvidačné. Týmto spôsobom sa má trestať „nevyvážené spravodajstvo“, čo však v zákone nie je presne definované.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Neelie Kroesová