KÁHIRA 30. januára (WEBNOVINY) – Šiesty deň trvajúce protivládne nepokoje v Egypte si doteraz vyžiadali najmenej 150 ľudských životov, odhadujú agentúry. V sobotu zahynulo v okolí mesta Baní Suvajf, ležiaceho asi 110 kilometrov južne od Káhiry, 22 ľudí po tom, ako sa demonštranti pokúsili vypáliť policajnú stanicu. Troch mŕtvych hlásili priamo z hlavného mesta, ktoré sa stalo dejiskom masových výtržností a rabovania. Tri obete v sobotu zaznamenali aj v meste Rafah na hranici s Pásmom Gazy a ďalších päť v meste Ismáilíja na západnom brehu Suezského prieplavu. Televízna stanica al-Džazíra informovala, že policajti v Káhire v sobotu zabili najmenej troch ľudí, keď začali strieľať do davu demonštrantov útočiacich na budovu ministerstva vnútra. Protestujúci v sobotu zaútočili aj na budovu banky, armáda ich však rozohnala za pomoci tankov a výstrelov do vzduchu. Najkrvavejším dňom od začiatku protestov bol piatok, keď v egyptských mestách prišlo o život 62 ľudí.
Úrady zrušili vysielanie al-Džazíry
Egyptské ministerstvo informácií zrušilo v nedeľu vysielanie arabskej satelitnej televíznej stanice al-Džazíra. Prevádzkovateľ družice NilSat prerušil jej signál, ktorý sa následne prestal šíriť aj vo viacerých blízkovýchodných krajinách. Al-Džazíra, ktorá má sídlo v Katare, rozhodnutie egyptskej vlády odsúdila ako útok na slobodu slova a cenzúru. Al-Džazíru sleduje asi 220 miliónov domácností vo vyše sto krajinách sveta. Ministerstvo informácií zrušilo všetkým zamestnancom káhirskej pobočky novinárske akreditácie a licencie. „V čase krízy a nepokojov v Egypte je dôležité počuť hlasy zo všetkých strán. Zatvorenie našej pobočky je cenzurovanie a umlčanie hlasov egyptského ľudu,“ reaguje vo vyhlásení al-Džazíra. Dodáva, že naďalej bude prinášať spravodajstvo z Egypta.
Kontrolu na bezpečnosťou ulíc Káhiry prevzali tento víkend civilisti ozbrojení nožmi, sekerami a tyčami. Keďže polícia sa skoro úplne vytratila z egyptských miest, obyvatelia sa rozhodli sami chrániť svoje rodiny, majetok a domovy pred rabovaním a vykrádaním. Situácia v Egypte sa podľa zahraničných dopisovateľov v čase masívnych protivládnych demonštrácií zmenila na chaos a ani nasadené vojenské jednotky nedokázali zaplniť vákuum zanechané odchodom polície z ulíc. V sobotu dokonca požiadala armáda občanov o pomoc pri nastolení a zachovaní poriadku. Od nedele hliadkujú na uliciach spoločné hliadky vojakov a civilistov, niekedy so psami. Gangy mladých ozbrojených ľudí do nedele zničili a vyrabovali stovky obchodov a firiem, čo viedlo obyvateľov k vytvoreniu vlastných hliadok označených identifikačnými páskami na rukávoch.
Opozícia poverila al-Baradiího rokovaním o novej vládeOpozičného vodcu a bývalého šéfa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Muhammada al-Baradiího požiadali opozičné strany, aby viedol rokovania s vládou prezidenta Husního Mubaraka o riešení situácie. Vyjednávaním poverila al-Baradiího Národná koalícia za zmenu, ktorá pozostáva z viacerých opozičných zoskupení vrátane zakázaného Moslimského bratstva. Cieľom vyjednávaní má byť vytvorenie vlády národnej jednoty. Laureát Nobelovej ceny mieru vyhlásil, že na rokovanie s Mubarakom má verejný aj politický mandát. „Od ľudí, ktorí organizovali tieto demonštrácie, a od ďalších strán som dostal mandát na rokovanie o vláde národnej jednoty,“ vyhlásil al-Baradií. Zároveň vyjadril nádej, že Mubarak okamžite odstúpi a umožní tak vznik nového kabinetu. „Musí odísť hneď dnes. Nasledovať bude hladký prechod k vláde národnej jednoty, ktorá prijme všetky opatrenia na konanie slobodných a spravodlivých volieb,“ povedal pre CNN. Dodal, že novú vládu je pripravený viesť, pokiaľ si to bude národ želať.
Protesty v uliciach:
Viac informácií o protestoch v Egypte nájdete tu:
EGYPT: Na protest sa zapálili ďalší muži
EGYPT: Od utorka zatkli najmenej 1000 demonštrantov
EGYPT: Pred masovými protestmi prestal fungovať internet
Egyptský prezident Husní Mubarak vymenoval v sobotu svojho viceprezidenta po prvý raz od nástupu do funkcie pred 30 rokmi. Novým viceprezidentom sa stal šéf tajnej služby a Mubarakov blízky spojenec Umar Sulajmán. Podľa pozorovateľov ide o prezidentovho možného nástupcu, hoci doteraz sa predpokladalo, že sa ním stane jeho syn Gamál. Proti rodinnému následníctvu je však v Egypte značná verejná opozícia. Sulajmán mal doteraz na starosti viacero dôležitých zahranično-politických záležitostí vrátane sprostredkovania palestínsko-izraelských rokovaní. Mubarak tiež vymenoval nového premiéra, ktorým sa stal doterajší minister letectva, generál Ahmed Šafík. Prezident ho poveril vytvorením novej vlády.
Mugarak nepochopil odkaz ľudu
Egyptská vláda podala v sobotu demisiu potom, čo ju k tomu vyzval v piatok prezident Husní Mubarak v záujme ukončenia protivládnych protestov. Dlhoročný prezident občanom sľúbil demokratické reformy, ale o vlastnom odstúpení nehovoril. Mubarakova demisia je však hlavná požiadavka demonštrantov. Na rezignáciu priamo vyzval v sobotu prezidenta opozičný líder Muhammad al-Baradií, bývalý šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Protesty budú podľa neho pokračovať, až kým sa Mubarak nevzdá prezidentského kresla. „Prezident Mubarak nepochopil odkaz egyptského ľudu. Protesty budú pokračovať ešte intenzívnejšie, až kým Mubarakov režim nepadne,“ vyhlásil al-Baradií.
Protesty v Egypte sa zintenzívňujú
OBRAZOM: Protesty v Egypte
Mubarak obraňoval tvrdý zásah polície proti desiatkam tisíc demonštrantov
Ten v piatok kritizovala administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorá sa Mubarakovi vyhrážala, že obmedzí jej program zahraničnej pomoci vo výške 1,5 miliardy amerických dolárov (1 miliarda eur), ak Egypt ešte zintenzívni používanie sily. Zachmúrený prezident Mubarak v televíznom vysielaní nazval protivládne protesty „súčasťou väčšieho sprisahania, ktoré má otriasť stabilitou a zničiť legitímnosť“ existujúceho politického systému v krajine.
V sobotu predĺžili zákaz vychádzania, v meste sú tanky
V Egypte platí pre mestá Káhira, Alexandria a Suez zákaz vychádzania, ktorý v sobotu predĺžili na dobu od 16:00 miestneho času (15:00 SEČ) do rána 8.00 (7.00 SEČ). Armáda varovala občanov, aby zákaz vychádzania dodržiavali a nezhromažďovali sa na verejných miestach, inak budú „ohrození“. Zákaz vychádzania napriek tomu porušili desaťtisíce ľudí, ktorí demonštrujú v hlavnom meste. Armáda tiež vyzvala občanov, aby sa bránili proti rabovaniu a chránili svoju krajinu. Nasadená armáda totiž nie je schopná čeliť demonštrantom ako aj masívnemu rabovaniu. Podľa Mubaraka musí kontrolu nad krajinou prevziať vojsko. Čím sa má zabrániť ďalším nepokojom, bezpráviu a útokom na verejný a súkromný majetok. Do centra mesta vyslali tanky. Demonštranti medzitým podľa štátnej televízie podpálili sídlo vládnej Národnej demokratickej strany so sídlom v Káhire.
Krajinu opúšťajú turisti aj boháči
Väčšina západných vlád už varovala pred cestovaním do Egypta, kde už šiesty deň prebiehajú násilné protivládne protesty. Viaceré krajiny tiež vyzvali svojich občanov, aby krajinu opustili, čo môže vážne narušiť turistický sektor, ktorý je pilierom egyptskej ekonomiky. Vlani Egypt navštívilo skoro 15 miliónov turistov. Spojené štáty v nedeľu ponúkli Američanom leteckú evakuáciu z Egypta do Európy, ktorá by mala prebehnúť v pondelok. Americké veľvyslanectvo v Káhire amerických občanov vyzvalo, aby radšej Egypt opustili a do krajiny cestovali len v nevyhnutných prípadoch. Turecko posiela do Egypta tri lietadlá, ktoré by mali z Káhiry a Alexandrie odviezť asi 750 tureckých občanov. Japonsko požiadalo egyptské úrady, aby mu pomohli s evakuáciou asi 500 turistov, ktorí uviazli na káhirskom letisku.
Okrem turistov opúšťajú krajinu aj bohatí Egypťania. Z Egypta odletelo tento víkend 19 súkromných lietadiel, ktoré odviezli bohatých obchodníkov a ich rodinných príslušníkov. Väčšina z nich letela do Dubaja.
Protesty prepukli v utorok
V africkej krajine prepukli opozičné protesty proti 30-ročnej vláde prezidenta Husního Mubaraka v utorok. Zorganizovalo ich prodemokratické Hnutie 6. apríla. Polícia v piatok krátko po verejných modlitbách zasiahla proti stúpencom opozície v centre Káhiry slzným plynom a vodnými delami a spustila varovnú streľbu do vzduchu. Medzi demonštrantami bol aj opozičný vodca Muhammad al-Baradií, bývalý generálny tajomník Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Na al-Baradiího po návrate s modlitieb uvalili domáce väzenie.
Americký prezident Barack Obama v piatok v noci uviedol, že svojmu spojencovi na Blízkom východe, egyptskému prezidentovi Húsnímu Mubarakovi, osobne povedal, aby urobil „konkrétne kroky“ pre rozšírenie práv v jeho krajine a zdržal sa násilia proti demonštrantom. „Iste, prídu zložité dni, ale Spojené štáty sa budú aj naďalej stavať za práva egyptského ľudu a spolupracovať s jeho vládou v snahe o dosiahnutie budúcnosti, ktorá bude spravodlivejšia, slobodnejšia a nádejnejšia,“ povedal Obama. Jeho slová odzneli krátko po tom, ako s jeho egyptským náprotivkom dotelefonoval.
Európska únia vyzvala v sobotu na ukončenie násilia v Egypte. Prezident EÚ Herman Van Rompuy vyjadril znepokojenie „nad špirálou násilia vedúcou k situácii, ktorá sťažuje dialóg“. Van Rompuy zároveň vyzval egyptské úrady na dodržiavania práva na zhromažďovanie a slobodu slova ako aj na prepustenie osôb zadržaných počas protestov z politických dôvodov vrátane predstaviteľov opozície. Lídri viacerých západoeurópskych krajín medzitým adresovali prezidentovi výzvu, aby sa „za každú cenu“ vyvaroval násilia voči neozbrojeným civilistom. „Egypťania sú oprávnene rozhorčení a túžia po spravodlivej a lepšej budúcnosti,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení, pod ktoré sa podpísali britský premiér David Cameron, francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová. „Naliehavo žiadame prezidenta Mubaraka, aby začal proces transformácie, ktorý by sa mal odraziť v širokospektrálnej vláde a slobodných a spravodlivých voľbách.“
Násilnosti v Egypte
Tuniská revolúcia sa šíri ako epidémia. Už aj do Jemenu
Protivládne demonštrácie prezidentových odporcov sa rozšírili z Káhiry aj do ďalších miest. Pri nepokojoch doteraz zomrelo deväť ľudí vrátane dvoch policajtov. Vyše tisíc zatkli.
OBRAZOM: Protesty v Jemene
OBRAZOM: Protesty v Tunisku