BERLÍN 22. januára (WEBNOVINY) – Tak, ako sa v Jazmínovej revolúcii zbavili autoritárskeho prezidenta Tunisania, mali by to spraviť aj Egypťania. V rozhovore pre najnovšie číslo nemeckého magazínu Spiegel, ktoré vyjde v pondelok, to vyhlásil bývalý šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammad al-Baradií.
Zároveň nevylúčil, že by mohol do egyptskej politiky sám zasiahnuť, a to v prípade, ak budú vyhlásené slobodné voľby. „Ak sa to podarilo Tunisanom, malo by to vyjsť aj Egypťanom,“ hovorí al-Baradií. Situácia v oboch krajinách je podľa neho podobná, navyše, v Egypte je ešte oveľa horšia ekonomická situácia – vyše 40 percent obyvateľstva zarába menej ako jeden americký dolár denne, vysvetľuje bývalý šéf MAAE.
Polícia v Alžíre zasiahla proti demonštrantom
Alžírska polícia zasiahla v sobotu proti demonštrantom, ktorí protestovali proti nezamestnanosti a zlej ekonomickej situácii. Pri strete bolo podľa vládnych údajov zranených najmenej 19 ľudí, z toho 11 demonštrantov a ôsmi policajti. Podľa informácií opozície však bolo zranených až 40 ľudí. Viacero osôb policajti zadržali. Asi 250 až 300 demonštrantov pochodovalo hlavným mestom Alžír smerom k budove parlamentu napriek tomu, že v krajine platí od roku 1992 zákaz zhromažďovania. Polícia ich okamžite obkľúčila a zasiahla s pomocou slzotvorného plynu a obuškov, demonštranti sa bránili hádzaním kameňov a stoličiek.
Alžírčania sa búria proti rastúcim cenám potravín a obrovskej nezamestnanosti. Nepokoje vypukli začiatkom januára v hlavnom meste, neskôr sa rozšírili aj do ďalších častí krajiny. Ceny niektorých základných potravín sa minulý mesiac v krajine až zdvojnásobili. Podľa údajov Medzinárodného menového fondu je v Alžírsku nezamestnaných 75 percent ľudí vo veku od 20 do 30 rokov.
OBRAZOM: Nepokoje v Alžírsku
Do Montrealu prileteli príbuzní tuniského exprezidenta
Príbuzní zvrhnutého tuniského prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího pricestovali do Kanady. Agentúre AFP to v sobotu povedal nemenovaný vládny predstaviteľ. Do Montrealu podľa neho v piatok priletel súkromným lietadlom jeden z bin Alího švagrov aj s rodinou a ubytovali sa v hoteli. Kanadský imigračný úrad tvrdí, že rodine a spolupracovníkom tuniského exprezidenta neponúkla Kanada azyl.
„Pán bin Alí, zvrhnutí predstavitelia režimu v Tunisku a ich najbližšie rodiny nie sú v Kanade vítaní,“ povedal hovorca úradu Douglas Kellam. Dodal tiež, že všetci občania Tuniska potrebujú na vstup do Kanady víza a po ich vypršaní musia krajinu opustiť. Predstavitelia tuniského režimu sa nemôžu vrátiť domov, čo môže byť dôvodom na neudelenie víza. Exprezidentova dcéra Nesrín bin Alíová aj s manželom si pred dvoma kúpili vilu pri Montreale v hodnote 2,5 milióna dolárov.
K zvrhnutiu prezidenta bin Alího viedli rozsiahle sociálne protesty, pri ktorých zahynulo najmenej 78 ľudí. Exprezident sa momentálne nachádza v Saudskej Arábii. EÚ už súhlasila so zmrazením účtov bin Alího rodinných príslušníkov a spolupracovníkov. K tomuto kroku pristúpilo aj Švajčiarsko. V Tunisku už zadržali 33 bin Alího príbuzných, ktorí čelia obvineniam zo sprenevery..
Tuniská revolúcia zavítala aj do Ománu
Niekoľko stoviek obyvateľov Ománu ešte v pondelok vyšlo do ulíc, aby vyjadrili nesúhlas s vysokými životnými nákladmi a nezamestnanosťou. Ománčania, pravdepodobne inšpirovaní Tunisanmi, takýmto pre arabskú krajinu netradičným spôsobom chceli lídrom ukázať aj svoju nespokojnosť s vysokou mierou korupcie, ktorá podľa ich názoru ničí ich kvalitu života. Na ropu bohatý Omán patrí medzi krajiny Perzského zálivu, kde sú akékoľvek demonštrácie netradičným javom, keďže odborové zväzy a politické strany sú zakázané. Ide totiž o absolutistickú monarchiu, kde vládne sultán. V krajinách so silným autoritárskym režimom ľudia prestávajú rešpektovať vládu a snažia sa o vymoženie svojich práv masívnymi demonštráciami, ktoré často končia zatýkaním a zranenými.
OBRAZOM: Nepokoje v Tunisku