BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) – V minulom roku výdavky záverečného účtu rozpočtu verejnej správy prekročili príjmy o viac ako 4,2 mld eur. Ak by sme minuloročný deficit mali zaplatiť z daní, museli by sme dane platiť takmer o polrok dlhšie, konštatoval pre portál WEBNOVINY.sk Radovan Ďurana, analytik verejných financií a hospodárskej politiky v INESS.
Za hlavné príčiny vysokého schodku verejnej správy v minulom roku označil pokles daňových príjmov, ktorý dosiahol viac ako 11 percent a prudký rast výdavkov, ktorý dosiahol 10 percent v porovnaní s rokom 2008.
Ako povedal, mzdy zamestnancov v štátnej správe vlani vzrástli o 6 percent, keď rozpočtovaný počet zamestnancov na rok 2009 bol takmer o 2000 zamestnancov vyšší ako v roku 2006. Vzrástli aj výdavky na prevádzku o 5,4 percenta. Vyššie výdavky boli v kapitálovej oblasti, kde medziročný rast dosiahol takmer 35 percent. Na deficit verejnej správy mali vplyv aj ostatné zložky verejnej správy, predovšetkým však Sociálna poisťovňa. Jej vysoký deficit vznikol podľa Ďuranu poklesom príjmov z odvodov, keď pracujúci zaplatili o štyri percentá menej ako v predchádzajúcom roku a vysoký rast výdavkov ako výsledok 7-percentnej valorizácie dôchodkov i vyššieho čerpania dávok v nezamestnanosti či práceneschopnosti. Výdavky Sociálnej poisťovne tak vzrástli medziročne o vyše 13 percent.
„Nárast celkového dlhu za celú verejnú správu vlani vzrástol zhruba o päť miliárd eur. Znamená to, že na každého občana pripadá štátny dlh vyšší takmer o tisíc eur“, uviedol Ďurana.
SITA