BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) – Druhý dôchodkový pilier by sa mal otvoriť od 15. marca do 15. júna tohto roka. V rovnakom období vláda Roberta Fica umožní vstúpiť do druhého piliera osobám, ktoré v sporivom pilieri nie sú.
Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia majú dostať všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), alebo ktorí si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania.
Vyplýva to z návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý v stredu schválila vláda. Kabinet súčasne požiadal parlament, aby sa týmto návrhom zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní.
Druhý pilier je pre časť sporiteľov nevýhodný
„Ide nám predovšetkým o vytvorenie podmienok pre každého jedného sporiteľa, aby sa dobrovoľne rozhodol, či bude znášať riziká, ktoré sú spojené s veľmi nízkymi dôchodkami, ktoré by mali byť z tohto piliera vyplácané aj v budúcnosti,“ povedal na tlačovej besede po rokovaní vlády premiér Robert Fico.
KDH chce nižšie dane aj dostupnejšiu predčasnú penziu
O možnosti vystúpiť z druhého piliera bude podľa Fica informovaný každý sporiteľ. Premiér zopakoval, že v druhom pilieri je obrovské množstvo ľudí, pre ktorých je výhodnejšie zostať len v prvom, štátnom pilieri. Ako uviedol, v sporivom pilieri je asi 350-tisíc osôb, ktoré nemajú žiadny vymeriavací základ a ďalších 200-tisíc až 300-tisíc ľudí, ktorí majú príjmy na úrovni 500 až 600 eur.
„Takíto ľudia si v živote nenasporia v druhom pilieri,“ tvrdí predseda vlády. Rovnako je podľa neho druhý pilier nevýhodný pre sporiteľov vo vyššom veku. Navrhovanú novelu zákona spolu s návrhom na skrátené legislatívne konanie vláda podľa Fica ešte v stredu doručí do Národnej rady SR. O novele zákona začne parlament podľa premiéra rokovať možno už tento týždeň.
Podľa Brocku treba druhý pilier posilňovať
Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter uviedol, že ešte nerezignoval na ambíciu prijať objektívnejšie opatrenia v súvislosti s doživotnými dôchodkami. „Minimálne dva parametre sú tam také, kde by som rád dospel k nejakej zhode všetkých zainteresovaných, aby sme mohli povedať, že je objektívnejšia tá výplata,“ povedal.
Premiér Robert Fico hrá podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku so sporiteľmi falošnú hru. Ako ďalej uviedol na tlačovej besede, problémom dôchodkového systému je prvý, priebežný pilier, v ktorom vláda musí vykonať zmeny.
„Mala by sa oslabovať váha prvého piliera a druhý pilier by sa mal posilňovať,“ tvrdí Brocka. Upozornil na to, že v tomto roku dotuje štát zo štátneho rozpočtu Sociálnu poisťovňu sumou jedna miliarda eur.
Ak by podľa Brocku z druhého piliera vystúpilo desať percent sporiteľov, tak Sociálna poisťovňa tým získa približne 600 miliónov eur a o túto sumu môže byť nižšia dotácia štátu pre poisťovňu. „Robert Fico potrebuje peniaze sporiteľov,“ dodal podpredseda KDH.
Zvýšený základ dane
Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z druhého piliera, bude musieť Sociálnej poisťovni doručiť písomné oznámenie, ktorého súčasťou je prejav vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa. Sociálna poisťovňa o doručení tohto písomného oznámenia bude informovať sporiteľovu DSS. Tá následne prevedie sporiteľovu nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov vrátane výnosu z týchto príspevkov na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici.
„V prípade, že si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov vrátane výnosu mu bude vyplatená,“ uvádza ministerstvo práce. Sporitelia, ktorí v minulosti využili v súvislosti s platením dobrovoľných príspevkov daňové zvýhodnenie a rozhodnú sa vystúpiť z druhého piliera, budú povinní zvýšiť si základ dane o sumu uplatnených zaplatených dobrovoľných príspevkov.
O výplatu dôchodku už požiadalo vyše stosedemdesiat ľudí
„Vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, ani vplyv na hospodárenie obyvateľstva, resp. na sporiteľov nie je možné odhadnúť, pretože nie je možné odhadnúť počet sporiteľov, ktorí vystúpia zo systému starobného dôchodkového sporenia a ktorí vstúpia do systému starobného dôchodkového sporenia,“ uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí.
O výplatu dôchodku z druhého dôchodkového piliera požiadalo Sociálnu poisťovňu a dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) od začiatku roka do 27. januára tohto roka spolu 179 sporiteľov, z toho bolo 117 mužov a 62 žien. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Očakáva sa, že o dôchodok zo súkromného sporivého piliera môže tento rok požiadať prvých približne tritisíc sporiteľov.