BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) – Dôchodkový systém je v súčasnej podobe finančne neudržateľný, druhý pilier nezabezpečí dostatočné dôchodky a znehodnocuje vklady ľudí.
Vyhlásil to v utorok predseda vlády Robert Fico na margo pokračujúceho rokovania o novele zákona o sociálnom poistení v parlamente.
„Považujeme za veľmi správne, že sme pristúpili k zmene dôchodkového systému, ktorý je finančne neudržateľný,“ vyhlásil Fico po utorňajšom mimoriadnom rokovaní vlády.
Premiér rešpektuje názory opozície
Predseda vlády podľa vlastných slov rešpektuje, že sú v parlamente politické sily, ktoré majú iný názor na riešenia, ktoré prináša vláda, svojou obhajobou súčasného nastavenia druhého dôchodkového piliera však opozícia bojuje za nižšie dôchodky a znehodnocovanie peňazí sporiteľov.
Premiér tvrdí, že pri momentálnom nastavení by totiž o tri roky, teda po 10 rokoch fungovania druhého piliera, dôchodok z neho bol o 18 % nižší ako zo Sociálnej poisťovne, teda priebežného piliera.
Navyše tento údaj predpokladá, že správcovské firmy by vklady ľudí minimálne ďalšie tri roky zhodnocovali aspoň na úrovni inflácie, čo v súčasnosti neplatí. Fico svoje tvrdenia podopiera aj údajom, podľa ktorého druhý pilier počas svojho fungovania po zohľadnení inflácie prerobil takmer 12 %.
„Takto sú zhodnotené vklady ľudí za roky pôsobenia druhého, súkromného piliera. Jednoducho druhý pilier nezarába ani toľko, ako inflácia,“ povedal predseda vlády s tým, že za rovnaké obdobie sa dôchodky v priebežnom pilieri valorizovali o takmer 17 %.
Richter sa pýtal na zlodejov dôchodkov
Poplatky, ktoré uhrádzajú sporitelia dôchodkovým správcovským spoločnostiam, sa zrejme nezvýšia tak, ako to navrhovala vláda. Vo svojom vystúpení k zmenám v dôchodkoch a odvodoch to naznačil minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.
„Som pripravený akceptovať zmeny v poplatkoch, aby celkový súčet poplatkov nebol vyšší ako doteraz,“ povedal. Odmietol pritom tvrdenie opozície, že vláda má nejaké dohody s dôchodkovými správcovskými spoločnosťami.
Zodpovedná vláda
Pripustil pravdivosť tvrdenia opozičných poslancov, že sa navrhované opatrenia môžu týkať až troch miliónov ľudí. „Len zodpovedná vláda môže mať ambície riešiť problémy, nie vždy populárne, ktoré sa týkajú toľkých ľudí,“ povedal počas rozpravy k novele zákona o sociálnom poistení.
Šéf rezortu práce a sociálnych vecí zopakoval, že druhý penzijný pilier bol zle nastavený a nezodpovedá výkonnosti slovenskej ekonomiky. „Nechceme to stavať ako akýsi súboj medzi prvým a druhým pilierom,“ povedal Richter.
Zmenami v prvom pilieri podľa neho vláda rieši budúcnosť, keď nastavením veku odchodu do dôchodku vo väzbe na strednú dĺžku života zohľadňuje aj demografický vývoj. Minister Richter položil otázku, kto je zlodej dôchodkov.„Ten, kto ich systémovo rieši, alebo ten, kto ich populisticky zneužíva?“ spýtal sa opozície.
Ani úplne zrušenie druhého dôchodkového piliera by podľa poslankyne Moniky Gibalovej (KDH) dôchodkovému systému na Slovensku nepomohlo. „Nie druhý pilier, ale prvý pilier tvorí deficit v starobnom poistení,“ upozornila. Oslabenie druhého piliera označila za krátkozraké riešenie na účet sporiteľov.
Nespokojná opozícia
V pokračujúcej rozprave v prvom čítaní o návrhu novely zákona o sociálnom poistení v utorok vystúpil aj poslanec Július Brocka (KDH). Poukázal na slová premiéra Roberta Fica počas jeho prvej vlády o tom, že si sporitelia v druhom pilieri na dôchodok nenasporia.
Tento mýtus sa podľa Brocku dnes búra tým, že Smer ide znížiť príspevok do druhého piliera z 9 % na 4 % z hrubej mzdy. „Potom si ľudia už asi nasporia,“ zamyslel sa poslanec za KDH.
Opoziční poslanci po hlasovaní rozprestreli čierny transparent s bielym nápisom „Smer-SD = zlodeji dôchodkov!“ O skrátené konanie požiadala parlament minulý týždeň v pondelok vláda Roberta Fica.