Drogová závislosť zvyšuje riziko sexuálnych porúch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cigareta, fajčenie, drogy
Foto: www.flickr.com

BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Súvislosť užívania drog a sexuality skúmalo Centrum pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) u svojich 522 pacientov závislých od heroínu, pervitínu, marihuany, alkoholu a aj u gamblerov.

Potrebné údaje sa zisťujú pri nástupe pacientov na liečbu. Výsledkom je, že výskyt sexuálnych porúch je vyšší u ľudí užívajúcich drogy, najmä heroín, ako vo väčšinovej populácii rovnakého veku, informovala na dnešnej tlačovej besede Zuzana Alexanderčíková z CPLDZ. Najčastejšou zo sexuálnych porúch bola porucha sexuálnej túžby.

Sexuálne poruchy sú najčastiejšie u závislých od heroínu

Z 522 pacientov CPLDZ, u ktorých skúmali spojitosť drogovej závislosti a sexuálnych porúch, tvorili tri štvrtiny muži a jednu štvrtinu ženy, sexuálna porucha bola prítomná u 89 z nich, čo predstavuje 18 percent oslovených, jeden z 10 mužov a takmer štyri z 10 žien trpelo sexuálnou poruchou. „Najvyšší výskyt sexuálnych porúch je u pacientov závislých od heroínu – približne jedna tretina, potom nasledujú závislosti od pervitínu a alkoholu, približne jedna pätina. U pacientov závislých od marihuany a patologických hráčov sa sexuálne poruchy nevyskytujú alebo sa vyskytujú vo veľmi malej miere,“ dodala Alexanderčíková.

Drogy, marihuana, kannabis
Foto: SITA/AP

Úmrtnosť drogovo závislých pacientov je u nás najnižšia v Európe

Z 2 954 pacientov CPLDZ liečených od 1. januára 1999 do 31. decembra 2010 zomrelo 112. V porovnaní s európskymi krajinami je úmrtnosť pacientov liečiacich sa z drogovej závislosti najnižšia u nás – dosahuje 6,05 mŕtvych liečených na drogové závislosti na 1 000 liečených v priemere za jeden rok.

Pritom sa nezisťuje, či diagnóza, na ktorú zomreli, priamo súvisí s užívaním drog. Za Slovenskom nasleduje Švédsko (7), Slovinsko (8) a Česko (8,4), Lotyšsko (11,3), Bulharsko (11,8) a Veľká Británia (13,5). Najviac úmrtí zaznamenali v Nórsku (23,4) a v Poľsku (18,4).

U nás najviac ľudí zomrelo spomedzi tých, ktorí sa liečili na závislosti od prchavých látok, ako je napríklad toluén. Z liečených závislých od kokaínu nezomrel nikto. CPLDZ predpokladá, že úspešnosť Slovenska v liečbe drogovo závislých vyplýva z viacerých faktorov, liečba je dostupná každému, kto o ňu prejaví záujem a na Slovensku je tiež málo HIV pozitívnych ľudí.

Vážnym problémom pritom ostáva alkohol – je legálne dostupný a alkoholizmus sa buduje dlhé roky. Závislí od alkoholu prejavia záujem o liečbu v priemere vo veku približne 42 rokov, no sú aj mladší, 20-roční alkoholici. Nadmerné pitie pritom podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie spúšťa všetky typy rakoviny, zdôrazňujú odborníci z CPLDZ.

Užívateľov marihuany ubúda

Z údajov Národného monitorovacieho centra pre drogy (NMCD) z decembra 2010 vyplýva, že najčastejšie sa užíva akákoľvek droga v kombinácii s marihuanou a hašišom (20,09%) a marihuana (10,49%). Vyplýva to z populačného prieskumu NMCD z decembra 2010 na vzorke 4 055 ľudí vo veku 15 až 64 rokov. Ako na tlačovej besede uviedla Michaela Tejová z NMCD, oproti roku 2006 ubudlo užívateľov marihuany.

Pritom vstup závislých do liečby sa stabilizoval a najviac sa liečia užívatelia pervitínu. Závislých od heroínu je málo, sú to najmä starí užívatelia heroínu. Počet odsúdených za drogové trestné činy stúpol. Najčastejšie to bolo v spojitosti s držaním marihuany pre vlastnú spotrebu. Druhou najčastejšou príčinou bol predaj pervitínu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať