BAD GLEICHENBERG 6. marca (WEBNOVINY) – Slovenskí tenisoví reprezentanti prehrávajú s Rakúšanmi v stretnutí 2. kola I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2010 družstiev mužov v štajerskom Bad Gleichenbergu 1:2, hoci spočiatku viedli. V sobotňajšej štvorhre Michal Mertiňák a Filip Polášek podľahli páru Julian Knowle, Jürgen Melzer za 137 minút 6:3, 1:6, 3:6, 2:6. Na tvrdom povrchu Opticourt v Gleichenberg-Halle pred približne na 80% zaplneným hľadiskom s kapacitou 2500 divákov bolo symbolicky dovedna 34 deblových titulov z hlavného profesionálneho okruhu, úroveň zápasu tomu zodpovedala. Hostia predviedli solídny výkon bez výraznejšieho vyčnievania niektorého z nich. Domáci sa opierali o 28-ročného univerzála Melzera, ktorému dokázal Knowle po prvom sete dostatočne sekundovať.
Rakúsko naposledy prehralo v Davis Cupe z náskoku 2:1 v júli 1984 s Ruskom v Jurmale. Slovensko neobrátilo z 1:2 od septembra 2004, keď sa mu to podarilo proti Nemecku v Bratislave.
Mertiňák a Polášek majú proti týmto rakúskym protivníkom zo všetkých konštelácií, teda aj s inými partnermi na svojej či opačnej strane aktuálne skóre 1:5 a 1:8, resp. 0:2 a 0:5. Potvrdilo sa teda, že proti Knowlemu (24.) a Melzerovi (21.) sa im nezvykne dariť.
Tridsaťročný rodák z Považskej Bystrice Mertiňák (16. v príslušnom svetovom rebríčku), ktorý ako jediný z terajšieho výberu SR bol účastníkom finále „šalátovej misy“ 2005 proti Chorvátom, má v DP štatistiku 13:11, z toho vo štvorhre 7:6. Jeho 24-ročný zo Zvolena pochádzajúci predchodca na tróne pre domáceho Tenistu roka Polášek (33.) klesol na 4:2 (v debli 3:2). Ich spoločná bilancia momentálne je 2:2, Rakúšania stoja 7:7, pričom Knowleho sumár má podobu 10:12 (štvorhra 9:12) a Melzerov 18:27 (v debli 8:8).
V piatok získal bod pre Slovákov v úvodnej dvojhre Lukáš Lacko, ktorý zdolal domácu dvojku Daniela Köllerera za 178 minút 2:6, 6:2, 7:6 (5), 6:3. O vyrovnanie sa v súboji dvoch ľavákov postaral líder domácich Melzer, ktorý si poradil s Martinom Kližanom za 133 minút 6:3, 6:3, 7:5, hoci v treťom sete prehrával 1:4.
V nedeľu od 13.00 h podľa tradičného scenára tejto súťaže organizovanej Medzinárodnou tenisovou federáciou (ITF) budú bojovať jednotky oboch výberov Melzer a Lacko a potom dvojky Köllerer a Kližan. Nominácie sa ešte môžu zmeniť.
Víťaz súboja Rakúsko – Slovensko nastúpi 17. – 19. septembra na play-off o svetovú skupinu ročníka 2011. Zdolaný bude v rovnakom termíne bojovať s niekým z tria Holandsko, Bielorusko a Taliansko o zotrvanie v „druhej lige“. Rakúsko figuruje na 20. priečke v daviscupovom rebríčku, Slovensku patrí 28. pozícia. Vlani v rovnakej fáze prehralo v Cagliari s Talianskom 1:4 a potom pred vlastným publikom v Sibamac aréne NTC suverénne zvládlo „záchranárske práce“ proti Macedónsku (5:0). Vtedy išlo o slávnostnú rozlúčku Dominika Hrbatého s najcennejším dresom. Rakúšania, ktorí v roku 1990 boli v semifinále Davisovho pohára, vlani v 1. kole najlepšej šestnástky podľahli Nemcom 2:3 a takisto najtesnejším rozdielom prehrali v „baráži“ s Čiľanmi. Doma naposledy hrali vo februári 2008. Mimo svetovej skupiny sú premiérovo od ročníka 2003.
Ide o druhý vzájomný súboj týchto krajín. Finalisti Davisovho pohára zo sezóny 2005 Slováci zdolali Rakúšanov vo februári 2000 v bratislavskej Inchebe v osemfinálovom 1. kole elitnej skupiny 3:2, keď po sobote viedli nezvratne 3:0 bez straty setu. Z terajších výberov hral iba rakúsky deblový špecialista Knowle.
RAKÚSKO – SLOVENSKO 2:1 po sobotňajšej štvorhre
(Bad Gleichenberg, tvrdý povrch Opticourt v hale)
Julian Knowle, Jürgen Melzer – Michal Mertiňák, Filip Polášek 3:6, 6:1, 6:3, 6:2 za 134 minút (33, 24, 40, 37)
Piatkové dvojhry:
Daniel Köllerer – Lukáš Lacko 6:2, 2:6, 6:7 (5), 3:6 za 178 minút (38, 38, 67, 35)
Jürgen Melzer – Martin Kližan 6:3, 6:3, 7:5 za 133 minút (45, 37, 51)
Zostávajúci program:
Nedeľa 7. marca (13.00 h) – dvojhry:
Jürgen Melzer – Lukáš Lacko
Daniel Köllerer – Martin Kližan
Z rakúskych ľavákov sa postavil na bekhendovú stranu Melzer, zo slovenských pravákov Mertiňák. Ako prvý mal pri podaní ťažkosti Polášek a dvojchybou sám vyrovnal súperom na 30:30 v treťom geme, nepríjemnú situáciu však zvládol. Ešte presvedčivejšie si poradil so stavom 0:15 o štyri hry ďalej. Melzer i Mertiňák boli na servise suverénni, Knowle už vo štvrtom geme menej, čím vyslal signál. V ôsmom tento 35-ročný veterán dokonca spáchal až štyri dvojchyby, z nich tri v rade. Samozrejme, že to prinieslo brejk pre hostí a s ním po chvíli aj set, keď sa Polášek rozpodával. Slováci si vstupné dejstvo zaslúžili za väčšiu istotu i nápaditosť vo výmenách, plynulejší prechod k sieti, zomknutejší prejav, porovnateľnejšiu kvalitu oboch členov páru a účinnejšie returny.
V druhej časti hostia mimo poradia znova postavili na úvodný servis Mertiňáka, ktorého za stavu 30:30 – už nastaveného na bekhendový volej – kruto oklamala páska. Melzer pri brejkbale položil základ úspechu skvelým returnom a nekompromisne zužitkoval tlak v tomto fiftíne. Potvrdenie pri Knowleho podaní sa síce udialo cez 15:30 po skvelom (a v tomto zápase nie prvom) topspinovom lobe Mertiňáka, ale rátalo sa – 3:0 pre Rakúšanov. Slováci znížili na 1:3, už však nedostali šancu vrátiť sa rebrejkom do setu. Naopak, opäť pri servise Mertiňáka zahrala v prospech hostiteľov obruba siete: tentoraz pomýlila a bezmocne paralyzovala Poláška. Vzápätí Knowle a Melzer výborne zvládli prechod do ofenzívy a potom z podrepu nie naplno zdvihnutý Polášek pri treťom údere poslal zložitý forhendový volej za – 1:5 a následne aj 1:6. Nehralo sa ešte ani hodinu. Melzer bol najlepším aktérom na dvorci, Knowle zo seba striasol počiatočné váhanie.
Futbalové či hokejové „nedáš, dostaneš“ platilo v strednej fáze tretej časti a vypomstilo sa Slovákom. Za stavu 3:2 pre hostí sa Melzer zachránil z dvoch brejkbalov v rade podaniami. Polášek aj s predchádzajúcim prispením pásky vytvoril krásnym ostrým forhendovým uhlom pri sieti tretiu šancu, Rakúšanov však znova podržal servis a napokon vyrovnali na 3:3. Vzápätí pri Mertiňákovom servise a skóre 30:0 prišla ľahká volejová chyba Poláška, znervózňujúca dvojchyba, efektívny Knowleho príjem druhého podania a na zavŕšenie galiby Melzerov veľmi presvedčivý nápor zozadu. Preklopenie loptičky cez pásku proti fyzikálnym zákonom prinieslo Slovákom sľubný náskok 30:0 proti Knowlemu v ôsmej hre, rozbehnutí domáci sa však vymanili a potvrdili na 5:3. Pri Poláškovom servise mali dva setbaly bez prerušenia, zužitkovali až ten tretí už po štyroch zhodách. Najprv Mertiňák zbrklo vbehol forhendovým volejom do Poláškovej situácie a potom druhý menovaný bekhendom z prechodovej zóny neskrotil Melzerov return.
Štvrté dejstvo otvoril Melzer na nulu a keď potom Polášek prehral svoje podanie, zdalo sa byť hotovo. Hostia však nekapitulovali, pozviechali sa a prerušili rozlet Rakúšanov okamžitým rebrejkom proti Knowlemu – zabral Mertiňákov return. Vzápätí pri Mertiňákovom podaní vo štvrtom geme Slováci eliminovali dve hrozby a v šiestej hre, keď začínal Polášek, dokonca tri, lenže najmä vďaka fungujúcim príjmom Knowleho sa vyskytla aj štvrtá. Mertiňák pri nej sklepol v jasnej pozícii forhendom do siete – 2:4. Náskok brejku si Knowle a Melzer už nenechali utiecť. Naopak, ešte raz brejkli Mertiňáka. Premenenie prvého mečbalu priniesol Knowleho return.
Hlasy:
Filip Polášek: „Za dnešný výkon by som si udelil trojku, aby som aspoň prešiel. Knowle si v prvom sete ´cvakol´ tri dvojchyby v rade na 3:5 a bol úplne mimo. Azda jedinú svoju loptu v tejto fáze získal ´prasaťom´. Bola teda škoda, že sme to nevyužili. Hneď na úvod druhej časti nás totiž brejkli. Potom sa to už obracalo v ich prospech, boli lepší. Druhým zlomovým momentom boli naše nezužitkované brejkbaly na 4:2 v treťom sete. Vzápätí sme si sami prehrali servis, čo sa za stavu 30:0 začalo mojim pokazeným ľahkým vysokým volejom. Rakúšania už viac – menej boli na koni a definitívne sa to zlomilo brejkom na 4:2 vo štvrtej časti. V nej som dvakrát stratil podanie, čo je na tvrdom povrchu priveľa bez ohľadu na to, ako kvalitne súperi returnujú. Melzer je veľmi šikovný. Ak by sa štvorhre venoval počas celej sezóny, bol by v nej v Top 10. Dokáže meniť rýchlosť, smer a odskok podania, hrozne ťažko sa na ten jeho servis zvyká. Viac si to ´zlizol´ Miško, pretože do bekhendu má
ľavák viac variácií. Navyše, keď Melzer chytí slinu na príjme, nie je schopný pokaziť return, hoci sme skúšali ´Austráliu´, normálne postavenie, prebiehanie, pomalé do forhendu, rýchle do bekhendu. On dal azda 95% returnov do dvorca, potom je to zložité.“
Michal Mertiňák: „Melzer dnes určite bol najlepším hráčom na dvorci a rozhodujúci rozdiel podľa mňa spočíval v returnoch. Ja som si nevedel zvyknúť na príjem ľaváckeho podania, čo ma však vzhľadom na moju bilanciu proti týmto hráčom, žiaľ, ani príliš neprekvapilo. Kazil som aj vtedy, keď stačilo prehodiť loptičku po druhom. Nevyšli nám aj nejaké ľahšie voleje. Ja by som si pri známkovaní dal tri mínus.“
Miloslav Mečíř (kapitán tímu SR): „Knowle po prvom sete veľmi dobre doplnil Melzera. Po returnoch mali dobrý ťah a ako podávajúci sa dostávali blízko k sieti, nebolo príliš kam umiestňovať voleje, chalani často museli hrať reflexívne. Rakúšanom to tam padalo, mali svoj deň, predviedli vynikajúci výkon. Určite je pre nich celkovo výhodou, že vedú 2:1 a majú bližšie k tomu postupovému tretiemu bodu. Navyše, zostali im tromfy. Melzer v tomto zápase asi nepovedal poslednú slovo. Hovorí sa, že s jedlom rastie chuť, a on dnes zahral lepšie ako v piatok. Zajtra síce môže byť iný deň a ja nechcem predbiehať udalosti, ale zatiaľ to vyzerá na potvrdzovanie rebríčkových postavení.“
Gilbert Schaller (kapitán tímu Rakúska): „Bolo veľmi dôležité, že Julian Knowle sa po tom nevydarenom ôsmom geme prvého setu s troma dvojchybami v rade dokázal rýchlo pozviechať a výkonom sa priblížiť tomu Jürgenovmu. Za kľúčovú fázu celého zápasu považujem šiesty a siedmy gem tretieho setu. Najprv sme odvrátili tri brejkbaly pri Melzerovom podaní a vzápätí sme sami dosiahli brejk, ktorý – ako vývoj ukázal – v podstate už znamenal rozhodnutie o výsledku tejto štvorhry.“
SITA