BERLÍN 8. augusta (WEBNOVINY) – Dôvera investorov v eurozóne tento mesiac klesla na najnižšiu úroveň od septembra 2009. Dôvodom sú obavy z neschopnosti globálnych lídrov efektívne reagovať na prehlbujúcu sa ekonomickú krízu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnila v pondelok agentúra Sentix.
Index dôvery investorov v auguste oslabil na mínus 13,5 bodu z júlových 5,3 bodu a zapísal si najvýraznejší prepad vo svojej histórii. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávali, že index dôvery investorov v sledovanom období oslabí na mínus jeden bod.
„Na investorov dohromady negatívne vplývali dlhové problémy EÚ, bezmocnosť politikov pri riešení týchto problémov a spory v USA týkajúce sa zvýšenia stropu pre štátny dlh,“ uvádza agentúra Sentix vo svojom stanovisku. Vedľajší index merajúci súčasné podmienky klesol v auguste na 3,50 bodu z úrovne 19,25 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Index očakávaní klesol na mínus 29 bodov z júlových mínus 7,75 bodu.
Viac o kríze na svetových trhoch sa dočítate v:
Čína varuje Spojené štáty, trhy v Ázii padajú
ECB začne skupovať dlhopisy Španielska a Talianska
OECD: Rast hlavných svetových ekonomík stráca na sile
Taktiež rast väčšiny hlavných svetových ekonomík stráca na sile. V pondelok o tom informovala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Zložený index vedúcich indikátorov (CLI) pre členské krajiny OECD v júni mierne oslabil na 102,2 bodu z májovej úrovne 102,5 bodu.
Spomedzi krajín OECD sa náznaky vzostupu ekonomickej aktivity prejavili v USA a Japonsku. Ukazovateľ pre eurozónu v šiestom mesiaci roka klesol na 101,5 bodu z májovej úrovne 103,1 bodu. Znížili sa aj ukazovatele pre nečlenské krajiny OECD, a to Brazíliu, Čínu a Indiu. V prípade Ruska naopak indikátory naznačujú vzostup ekonomickej sily.
Ukazovateľ pre USA klesol v júni o 0,1 percentuálneho bodu na 103,1 bodu. Spomalenie ekonomického rastu naznačujú aj ukazovatele pre Nemecko, Francúzsko, Veľkú Britániu, Taliansko a Kanadu.