Dostavba Mochoviec bude pokračovať, úrady sa rozhýbali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mochovce
Foto: SITA/Jozef Ondzik

BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) – Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) promptne zareagoval na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR (NS) súvisiace s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO).

Dozorný orgán už vykonáva všetky potrebné kroky, aby naplnil rozsudok súdu, ako aj aby zabezpečil plynulé pokračovanie dostavby mochoveckých blokov.

Predsedníčka úradu Marta Žiaková v stredu vylúčila odkladný účinok podaný organizáciou Greenpeace, čím zabezpečila pokračovanie dostavby jadrových blokov. Úrad taktiež opätovne vyhlásil rozkladové konanie o povolení zmeny stavby pred dokončením EMO, ktoré zrušil najvyšší súd.

Vylúčenie odkladného účinku podľa úradu vyžaduje “naliehavý všeobecný záujem“.

“Prerušenie alebo zastavenie prác na stavbe by znamenalo nielen mimoriadne nepriaznivý dopad na sociálnu situáciu v priľahlom regióne, ale vzhľadom na typ pracovných pozícií na výstavbe jadrovej elektrárne aj na zamestnanosť v niektorých profesných oblastiach v rámci celého Slovenska,“ uviedla predsedníčka úradu vo svojom rozhodnutí.

Negatívny imidž

Akcia Havran 2012
Foto: SITA/Martin Havran

Zastavenie prác na dostavbe jadrových blokov by podľa úradu taktiež mohlo naštrbiť povesť Slovenska, najmä čo sa týka podnikateľského prostredia a jeho medzinárodného hodnotenia, mohlo by mať negatívny dopad na prilákanie zahraničných investícií na Slovensko, ako aj na jadrový priemysel a podporu jadrovej energetiky zo strany Európskej únie.

V neposlednom rade by podľa ÚJD prerušením dostavby Mochoviec utrpel štát ako aj Slovenské elektrárne, ktoré bloky dostavujú, nemalé finančné straty.

Opätovne vyhláseného rozkladového konania o povolení zmeny stavby pred dokončením tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa už môže zúčastniť aj organizácia Greenpeace. Taktiež môžu svoje nové stanoviská predložiť aj dotknuté orgány, ktoré sa konania už zúčastnili pred zhruba štyrmi rokmi.

Stanoviská môžu posielať zainteresovaní do konca novembra tohto roku.

“Zároveň upozorňujeme, že v dokumentácii slúžiacej k povoľovaciemu konaniu sa nachádzajú aj citlivé informácie. Ich zverejnenie by sa mohlo použiť na naplánovanie a vykonanie činností s cieľom spôsobiť narušenie alebo zničenie jadrového zariadenia, a tým nepriaznivo ovplyvniť bezpečnosť verejnosti a spôsobiť ekologickú alebo ekonomickú škodu,“ upozornil úrad.

Prehra so zelenými

Greenpeace
Foto: SITA/Jano Šperka

S dokumentáciou, v ktorej úrad vyčierni citlivé informácie, sa môžu dotknuté orgány a organizácie oboznámiť do 15. októbra tohto roku v informačnom stredisku Atómovej elektrárne Mochovce.

ÚJD prehral súdny spor s organizáciou Greenpeace ohľadom dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. NS zrušil štyri roky staré rozhodnutie úradu, v ktorom úrad zamietol organizácii Greenpeace účasť na konaní o zmene stavby pred dokončením dvoch mochoveckých blokov.

To, že dostavba Mochoviec nie je ohrozená okrem právnika deklarovalo aj Ministerstvo hospodárstva SR, podľa ktorého najvyšší súd nezrušil platné stavebné povolenie. Organizácia Greenpeace si však rozhodnutie NS vykladá inak. Podľa nich by mali Slovenské elektrárne dostavbu mochoveckých blokov zastaviť.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by si nakoniec mala vyžiadať 3,8 mld. eur. Tretí jadrový mochovecký blok by mali uviesť Slovenské elektrárne do prevádzky koncom roka 2014 a štvrtý v roku 2015. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov.

Slovenské elektrárne, v ktorých Enel drží 66-percentný podiel, začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať