BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Tempo rastu spotrebiteľských cien v októbri tohto roka mierne zrýchlilo. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž medziročná inflácia meraná národným indexom spotrebiteľských cien dosiahla v desiatom mesiaci 3,8 %, kým v septembri bola na úrovni 3,6 %.
V priemere za desať mesiacov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2011 vzrástli spotrebiteľské ceny v úhrne o 3,7 %. V medzimesačnom porovnaní vzrástli spotrebiteľské ceny v októbri o 0,3 %.
V medziročnom porovnaní vzrástli podľa štatistikov v októbri najvýraznejšie ceny v doprave, a to o 7,5 %. Ceny vzdelávania stúpli o 6 %, ceny potravín a nealkoholických nápojov o 5,8 % a ceny v oblasti zdravia o 5,7 %. V prípade alkoholických nápojov a tabaku stúpli ceny o 4,2 %, pričom rozličné tovary a služby zdraželi o 3,9 % a hotely, kaviarne a reštaurácie o 3,5 %.
Ceny rástli takmer všade
Nárast cien vykázal štatistický úrad aj v prípade bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 3 %. Rekreácia a kultúra zdražela o 2,4 % a odevy a obuv o 1,7 %.
V porovnaní so septembrom tohto roka sa ceny v októbri zvýšili ceny v odboroch alkoholické nápoje a tabak a odevy a obuv zhodne o 1,3 %. Potraviny a nealkoholické nápoje zdraželi o 0,9 %, zdravie o 0,8 % a hotely, kaviarne a reštaurácie ako aj rozličné tovary a služby vykázali nárast cien o 0,4 %.
Ceny vzdelávania stúpli o 0,3 % a ceny rekreácie a kultúry vzrástli o 0,2 %. Na druhej strane zaznamenali štatistici pokles cien dopravy o 0,3 %, pričom ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu poklesli o 0,2 %. Na septembrovej úrovni zostali ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá. Rovnako sa nezmenili ani ceny za poštové a telekomunikačné služby.
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v októbri zrýchlila zo septembrových 3,1 % na 3,2 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, zotrvala na septembrových 2,6 %. Na medzimesačnej báze bola jadrová inflácia v októbri na úrovni 0,3 %, pričom čistá inflácia dosiahla 0,2 %.
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo vlani k rýchlejšiemu rastu cien. Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž v roku 2011 dosiahol 3,9 %, čo bolo v súlade s očakávaniami rezortu financií. Najvýraznejšie pritom vlani rástli ceny dopravy, energií, potravín a vzdelávania.
Rástli aj mzdy
Priemerná nominálna mesačná mzda sa v septembri zvýšila medziročne vo väčšine sledovaných odvetví. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, relatívne najvýraznejšie vzrástla v ubytovaní o 5,3 % a v predaji a oprave motorových vozidiel o 3,4 %. Klesla len v informačných a komunikačných činnostiach o 2,4 % a v stavebníctve o 1,7 %.
Priemerná reálna mesačná mzda v septembri medziročne vzrástla len v ubytovaní o 1,6 %. Znížila sa v informačných a komunikačných činnostiach o 5,8 %, v stavebníctve o 5,1 %, v priemysle o 3 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 2,9 %, v maloobchode o 2,2 %, v doprave a skladovaní o 2 %, vo vybraných trhových službách o 1,3 %, vo veľkoobchode o 1,1 %, v predaji a oprave motorových vozidiel o 0,2 %.
V priemere za deväť mesiacov mali najvyššiu priemernú nominálnu mesačnú mzdu zamestnanci v informačných a komunikačných činnostiach, 1 693 eur. Mzda v priemysle dosiahla hodnotu 836 eur, vo vybraných trhových službách 802 eur, veľkoobchode 752 eur, v predaji a oprave motorových vozidiel 742 eur, v doprave a skladovaní 727 eur, v stavebníctve 592 eur, v ubytovaní 567 eur, v maloobchode 556 eur, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev 360 eur.
V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa mzda zvýšila v predaji a oprave motorových vozidiel o 3,9 %, v priemysle o 3,7 %, v doprave a skladovaní o 3,1 %, v ubytovaní o 2,9 %, vo veľkoobchode o 2,7 %, v maloobchode o 1,8 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,8 %, v stavebníctve o 0,7 %, v informačných a komunikačných činnostiach o 0,3 %. Vo vybraných trhových službách sa nezmenila.
Reálna mesačná mzda medziročne vzrástla len v predaji a oprave motorových vozidiel o 0,2 %. V priemysle sa nezmenila. Klesla vo vybraných trhových službách o 3,6 %, v informačných a komunikačných činnostiach o 3,3 %, v stavebníctve o 2,9 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 2,8 %, v maloobchode o 1,8 %, vo veľkoobchode o 1 %, v ubytovaní o 0,8 %, v doprave a skladovaní o 0,6 %.