Domáca minitováreň vyrába 3D objekty na počkanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Thing-O-Matic Foto: www.dailymail.co.uk

Pamätáte si rozprávku, v ktorej si hlavný hrdina zázračnými farbičkami nakreslil všetko, čo potreboval a vzápätí sa kresba premenila na skutočný objekt? Rozprávka je na najlepšej ceste stať sa skutočnosťou. Vymeňte farbičky za 3D obrázok a nový prístroj s názvom Thing-O- Matic vám za pár minút vyrobí želaný objekt z plastu podľa vašich predstáv.

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

Predstavte si, že sa vám zlomí kľučka na aute. Zavoláte výrobcovi a požiadate o náhradný diel. A budete čakať – deň, týždeň a možno aj mesiac. Ale nemusí to tak byť. Vďaka novej „prenosnej továrni“ si svoju kľučku na auto, chrániče, rámy na okuliare, fľaše, zátky, popolníky, bábiky, píšťalky, ochranné kryty na fotoaparát, obedové misky – jednoducho čokoľvek z plastu – môžete vyrobiť na počkanie aj v pohodlí svojho domova.

Nový prístroj bol nedávno predstavený na veľtrhu v Las Vegas a podľa slov výrobcov dokáže vyrobiť akýkoľvek trojdimenzionálny objekt z plastu za pár minút. Za necelý týždeň sa ich predalo už vyše troch tisíc a „továreň v krabičke“ zjavne čaká sľubná budúcnosť. Prvá verzia Thing-O-Maticu, ktorá vychádza na 950 eur, dokáže vyrábať predmety v menších rozmeroch. Budúce modely by však mohli byť schopné vyrábať väčšie predmety a zároveň kombinovať plasty s kovmi. Výsledkom by mali byť aj elektronické prístroje vyrobené jediným stlačením tlačidla.

„Chceme zdemokratizovať továrenskú výrobu,“ uviedol Bre Pettis, vedúci spoločnosti Makerbot Industries, ktorá stvorila Thing-O-Matic. Ten zatiaľ dokáže vyrobiť plastový predmet v maximálnych rozmeroch 15 x 15 x 17 cm. Dá si záležať aj na rúrkach, vrchnákoch či iných detailoch. Užívatelia si najprv musia vytvoriť alebo stiahnuť 3D obrázok požadovaného predmetu pomocou špeciálneho softwéru. Virtuálny dizajn sa potom prenesie na Thing-O-Matic prostredníctvom štandartného počítačového kábla. Prístroj následne rozohreje plastové pásy na teplotu vyše 200 °C a vrstvu po vrstve vytvaruje požadovaný objekt. Nadbytočný plast je odstránený chemickým kúpeľom a hotový objekt sa vysunie von z prístroja.

Thing-O-Matic funguje s tromi typmi plastov – od najtvrdšieho, aký sa používa pri výrobe Lego kociek – až po najjemnejší, z ktorého sa vyrábajú mikroténové sáčky. Na webovej stránke firma ponúka vyše 5000 vlastných dizajnov. Bre Pettis si myslí, že Thing-O-Matic sa postupne stane nenahraditeľnou súčasťou domácností a súkromným opravárom zároveň. Prvou výzvou je však zloženie samotného prístroja. Dodáva sa totiž ako sada, ktorú si musíte sami poskladať. Trvá to vraj okolo 12 hodín, no potom už môžete majstrovať do sýtosti. „Ak dokážete zložiť Ikea nábytok, zvládnete aj Thing-O-Matic,“ dodal na záver vynálezca.

www.dailymail.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať