BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) – Každý, kto zistí nebezpečenstvo povodne, je povinný ihneď to ohlásiť orgánu ochrany pred povodňami, ohrozenej obci, správcovi vodného toku.
Stanovuje to zákon o ochrane pred povodňami. Ak orgánom nemožno nebezpečenstvo povodne alebo povodeň ohlásiť, ohlasuje sa nebezpečenstvo na linku tiesňového volania integrovaného záchranného systému.
Obrazom: Zaplavená Bratislava z vtáčej perspektívy
Dôležité čísla sú pre ľudí 112, čo je jednotné európske číslo tiesňového volania a telefónne čísla 155 (zdravotná záchranná služba), 150 (hasičský záchranný zbor) a 158 (polícia).
Pri ohlasovaní je potrebné uviesť meno a číslo telefónu, z ktorého občan volá, čo sa stalo i miesto a rozsah udalosti. Agentúru SITA o organizácii ochrany pred povodňami informoval hlavný hygienik Slovenskej republiky Ivan Rovný.
Platí mimoriadna situácia, Dunaj odrezáva Devín od mesta
Pozrite si Bratislavu z vrtuľníka, zalieva ju Dunaj
Z lode na Dunaji hasiči evakuovali cudzinku
Robert Fico sa pozrel na povodne z neba, pôjde o centimetre
Čísla, ktoré budete počas povodní potrebovať
Polícia žiada ľudí, nech sú pripravení na evakuáciu
Dunaj v Bratislave vystúpi nad 10 metrov
Obrazom: Celé Tyršovo nábrežie v Bratislave je pod vodou
Mieru nebezpečenstva povodne charakterizujú stupne povodňovej aktivity. Stanovené sú tri stupne povodňovej aktivity, pričom III. stupeň charakterizuje najväčšie ohrozenie.
Ak pre povodeň hrozí nebezpečenstvo ohrozenia ľudského zdravia, zaplavenia územia a vzniku škôd, obec alebo orgán ochrany pred povodňami môže vyhlásiť ihneď III. stupeň povodňovej aktivity. Ak hrozí bezprostredné ohrozenie životov, zdravia, majetku, kultúrneho dedičstva alebo životného prostredia povodňou, vyhlasuje sa na návrh orgánu ochrany pred povodňami počas III. stupňa mimoriadna situácia.
Varovanie obyvateľstva na povodňou ohrozenom území vykonáva varovacie a vyrozumievacie centrum civilnej ochrany alebo obec. Ľudí varuje sirénou – kolísavým tónom trvajúcim dve minúty, ide o varovný signál v prípade ohrozenia pri vzniku mimoriadnej udalosti.
Stály tón trvajúci šesť minút znamená varovný signál v prípade ohrozenia povodňou. Stály tón trvajúci dve minúty signalizuje koniec ohrozenia. Verejnosť informujú orgány i prostredníctvom rozhlasu a televízie či ďalšími prostriedkami, ako sú miestny rozhlas, pojazdné vozy či cez mobilné megafóny.
Nevstupovať do prúdiacej vody, vypnúť prívod elektrickej energie do domu, či všímať si možný únik plynu, nepoužívať otvorený oheň a nefajčiť, svietiť len baterkou – aj také sú základné pravidlá zdravotnej bezpečnosti pri povodniach, ktoré by mali ľudia z oblastí zasiahnutých povodňami dodržiavať.
Ľudia by sa mali počas povodní pohybovať mimo zatopenej oblasti. Treba dávať pozor i na to, kam si stúpnu, povrch môže byť pokrytý črepinami skla alebo klincami. Potrebné je používať pevnú obuv. „Nejazdite autom v zatopenej oblasti. Auto môže byť zaplavené, strhnuté prúdom alebo náhlou prívalovou vlnou,“ radí hlavný hygienik Rovný.
Pokiaľ obyvatelia zatopenej oblasti opúšťajú dom, nesmú zabudnúť na vypnutie hlavného prívodu elektrického prúdu. Ak to nestihli a vracajú sa po záplave, mali by to urobiť ako prvú vec ešte pred prehliadkou domu.
Zatopené elektrické prístroje vyžadujú pred opätovným zapnutím odbornú prehliadku. Vo vnútri domu sa nesmú používať benzínové agregáty, oxid uhoľnatý môže človeka zabiť. Pozor na spaliny z uhlia a dreva, ak bol porušený komín domu.
Pri vzniku povodne je tiež potrebné počas celého jej trvania riadiť sa pokynmi povodňových orgánov, polície a záchranárov, potrebné je konať s rozvahou a zbytočne neriskovať.
Ľudia z oblastí postihnutých povodňami by mali varovať ostatných ohrozených, pomáhať starým, bezvládnym a deťom bez dozoru. Chrániť treba predovšetkým zdravie a až potom majetok.
Ochranu pred povodňami vykonávajú orgány ochrany pred povodňami, ako aj ostatné orgány štátnej správy, orgány územnej samosprávy, povodňové komisie, správcovia vodohospodársky významných vodných tokov a správcovia drobných vodných tokov, vlastníci, správcovia a užívatelia pozemkov, stavieb, objektov alebo zariadení, ktoré sú umiestnené na vodnom toku alebo v inundačnom území v zmysle zákona o ochrane pred povodňami.
Orgánmi ochrany pred povodňami sú ministerstvo životného prostredia, krajské úrady životného prostredia a obvodné úrady životného prostredia.
(zdroj: ministerstvo vnútra)
* vytipujte si bezpečné miesto, ktoré v prípade povodne nebude zaplavené vodou,
* hodnotné veci zo suterénov, prízemných priestorov a garáží umiestnite do vyššieho poschodia,
* pripravte si vrecia s pieskom na utesnenie nízko položených dverí a okien,
* pripravte si trvanlivé potraviny a pitnú vodu na 2-3 dni,
* ak ste vlastníkom osobného automobilu, pripravte ho na použitie,
* pripravte sa na evakuáciu osôb a zvierat,
* upevnite veci, ktoré by mohla odniesť voda,
* pripravte si evakuačnú batožinu.
Odporúčaný obsah evakuačnej batožiny
* osobné doklady, dôležité dokumenty, peniaze, cennosti malých rozmerov,
* osobné lieky, vitamíny a nevyhnutné zdravotnícke potreby,
* základné trvanlivé potraviny a nápoje v nepriepustných obaloch na 2-3 dni,
* predmety osobnej hygieny a dennej potreby,
* náhradná bielizeň, odev, obuv, nepremokavý plášť,
* prikrývka, spací vak,
* vrecková lampa, sviečka a zápalky,
* ďalšie nevyhnutné osobné veci podľa potreby a uváženia (mobilný telefón),
* pre deti nezabudnite pribaliť hračku.
Hmotnosť evakuačnej batožiny nemôže presiahnuť
* u detí 15 kg,
* u dospelých 25 kg,
* 5 kg príručnej batožiny.
* opustite ohrozený priestor,
* netelefonujte, len v prípade tiesňového volania,
* v prípade vyhlásenia evakuácie dodržujte zásady pre opustenie ohrozeného priestoru, rešpektujte pokyny členov evakuačnej komisie alebo krízového štábu,
* v prípade časovej tiesne sa okamžite presuňte na vytipované miesto, ktoré nebude zaplavené vodou,
* nešírte paniku a nerozširujte neoverené správy.
* nechajte si skontrolovať stav obydlia (statická narušenosť, obývateľnosť), rozvody energií (plyn, elektrická energia), stav kanalizácie a rozvod vody,
* zabezpečte likvidáciu uhynutých zvierat, poškodených potravín, poľnohospodárskych plodín zasiahnutých vodou – riaďte sa pokynmi hygienika,
* informujte sa o miestach humanitárnej pomoci,
* kontaktujte príslušné poisťovne ohľadom náhrady škôd.
Pokyny pre obyvateľstvo v prípade nutnosti urýchleného opustenia ohrozeného priestoru
V prípade, že chcete rýchlo opustiť priestor ohrozenia a nachádzate sa v uzatvorených priestoroch vykonajte nasledovné opatrenia:
1. Uzatvorte prívod plynu, vody a elektriny.
2. Pripravte si a vezmite so sebou najnutnejšie veci ( doklady, cenné veci – malých rozmerov, lieky a pod.).
3. Uzamknite byt.
4. Skontrolujte či Vaši susedia vedia o vzniknutej situácii.
5. V prípade, že vo Vašom okolí sa nachádzajú deti bez dozoru, starí alebo nevládni ľudia – pomôžte im.
6. Počúvajte miestny rozhlas, pokyny orgánov vykonávajúcich evakuáciu alebo autorádio, kde sa dozviete ďalšie potrebné informácie.
7. priestor opúšťajte najkratšou cestou, podľa možností kolmo na smer vetra,
8. Ak odchádzate k príbuzným alebo známym, nezabudnite po príchode nahlásiť svoj pobyt na príslušných úradoch (dôležité pre zistenie počtu zasiahnutých, nezvestných atď.)
9. Vždy zachovávajte rozvahu!