Na niektoré veci v živote nikdy nie je neskoro. Potvrdzuje to aj prípad 93-ročnej Austrálčanky Lis Kirkby, ktorá sa v obdivuhodnom veku vrátila do školských lavíc a koncom apríla získala doktorát v odbore ekonómie. Stala sa tak najstarším človekom v Austrálii, ktorý získal titul PhD v dôchodkovom veku.
Prahnutie po nových vedomostiach
„Láska k učeniu je základ. Často hovorím ľuďom, že musia mať pre niečo nadšenie a vášeň. Neverte tomu, že keď odídete do dôchodku, budete len hrať golf alebo posedávať so svojimi rovesníkmi. Neustále musíte niečo robiť,“ uviedla motivovaná seniorka, ktorá sa do školy vrátila najmä pre nespokojnosť s ekonomickou situáciou v krajine.
V dizertačnej práci s názvom „Poučíme sa niekedy z minulosti?“, ktorú predložila na Univerzite v Sydney, porovnávala globálnu finančnú krízu v roku 2008 s veľkou hospodárskou krízou v 30. rokoch. Keďže obe zažila na vlastnej koži, dospela k názoru, že politici neustále opakujú rovnaké chyby. „Je dôležité si uvedomiť, že ekonómia nemôže byť prispôsobená potrebám privilegovaných na úkor ostatných,“ uviedla seniorka.
Turbulentný život
Austrálčanka, ktorá vyrastala v Anglicku, počas druhej svetovej vojny slúžila v ženskom oddiele Britskej armády. Neskôr žila v Malajzii, kde zažila aj povstanie v rokoch 1948 až 1960. Kirkby pracovala ako rozhlasová moderátorka, po návrate do Austrálie sa z nej stala úspešná televízna herečka. Kirkby sa následne začala angažovať v politike, kde ako líderka demokratickej strany Australian Democrat party bojovala za dekriminalizáciu homosexuality, zlepšenie práv robotníkov či zrovnoprávnenie žien.
Aj napriek úspešnej kariére v oblasti politiky, médií a boji za spoločenské práva, seniorka stále túžila po akademickom zázemí. „Po skončení strednej školy som nešla na univerzitu, ako sa odo mňa očakávalo. Až v roku 2002 som si povedala:´Dobre, prečo nie, idem na to,´“ spomína dôchodkyňa. „Samozrejme som sa zúčastnila všetkých skúšok na konci každého semestra. Sedela som v triede s ostatnými a písala. Prvýkrát mi to naháňalo strach – nerobila som to 70 rokov!“
Spokojnej vlastníčke akademického titulu neprekážalo, že pre svoj vek z lavíc vždy vyčnievala. „Myslím, že starší ľudia by nemali byť hodnotení podľa chronologického veku, ale podľa ich schopností. Je veľmi nesprávne automaticky odpísať ľudí hneď, ako dosiahnu určitý vek,“ dodala seniorka.
http://sydney.edu.au