Do Sýrie prišli zbrojní experti, Al-Asad sa moci nevzdá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Syria
Foto: SITA/AP

MASNAA 1. októbra (WEBNOVINY) – Zbrojní experti z Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) pricestovali v utorok z Libanonu do Sýrie, kde začnú preverovať sýrsky chemický arzenál, ktorý bude so súhlasom Damasku a na základe americko-ruskej dohody, teraz už zakomponovanej v rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN, zničený.

Dvadsaťčlenný tím je už na ceste do Damasku, kde sa ich asi týždenná misia začína. OPCW so sídlom Haagu má dohľad nad implementáciou rezolúcie OSN.

Dokumentácia chemického arzenálu

Organizácia už dostala od režimu prezidenta Baššára al-Asada dokumentáciu o svojom chemickom arzenáli. Ten pozostáva z asi 1 000 ton sarínu, horčičného plynu a nervového plynu VX. Zásoby si krajina vytvorila v priebehu desaťročí a rozmiestnila ich na asi 45 miest.

Dohoda i likvidácii sýrskych chemických zbraní odvrátila prípadný vojenský zásah zo strany Spojených štátov voči sýrskemu režimu. Tá mala byť reakciou na použitie týchto zbraní proti civilistom vrátane chemického útoku pri Damasku z 21. augusta, pri ktorom zahynuli stovky ľudí. Z použitia chemických zbraní sa navzájom obviňujú vládne aj povstalecké jednotky, ktoré spolu bojujú už dva a pol roka.

Svoju misiu v pondelok ukončila ďalšia zbrojná misia OSN, ktorej experti vyšetrovali chemické útoky v krajine. Tím by mal správu o siedmich údajných chemických útokoch predložiť v októbri.

Rusko sýrskej opozícii neverí

Putin
Foto: SITA/AP

Rusko pochybuje o tom, že západné štáty dokážu presvedčiť sýrskych opozičných zástupcov, aby sa zúčastnili na medzinárodnej mierovej konferencii naplánovanej na november.

Pochybnosti vyjadril ruský minister zahraničia Sergej Lavrov po tom, čo medzinárodný vyslanec pre Sýriu Lachdar Brahímí uviedol, že dátum konferencie v polovici novembra „nie je stopercentne istý“, pričom spomenul rozpory medzi povstaleckými silami.

„Až do nedávna sme dúfali, že naši západní partneri, ktorí sa podujali priviesť opozíciu na konferenciu, by to mohli spraviť celkom rýchlo, ale oni to nie sú schopní spraviť rýchlo a neviem, či to budú schopní spraviť do polovice novembra,“ povedal Lavrov.

Sľub sýrskej vlády vzdať sa chemických zbraní posilnil perspektívy mierovej konferencie, ktorú Spojené štáty a Rusko navrhli v máji. Mocnosti Bezpečnostnej rady OSN dúfajú, že by sa mohla konať v polovici novembra. Podľa Lavrova sa musí uskutočniť rýchlo, pretože „radikáli a džihádisti posilňujú svoje pozície“ v Sýrii.

Bassar al asad
Foto: SITA/AP

Al-Asad sa naďalej nechystá vzdať moci

Sýrsky prezident Baššár al-Asad zostane vo funkcii a nie je vylúčené, že po vypršaní terajšieho mandátu v polovici roka 2014 sa bude uchádzať o znovuzvolenie. V utorok to vyhlásil tamojší minister informácií Amrán az-Zuabí, podľa ktorého má Západom zatracovaný líder „právo rozhodnúť sa“ pre účasť v najbližších voľbách.

„Sýria zostáva nemenná: štát, národ, ľud a prezident. Toto je voľba Sýrčanov,“ povedal minister pred novinármi v Damasku a dodal, že al-Asad ako hlava štátu je želaním „všetkých bez ohľadu na to, čo hovorí opozícia, Američania a zradcovia“. Al-Asadov režim označuje občiansku vojnu v krajine za boj proti „teroristickému“ sprisahaniu podporovanému zahraničím, zatiaľ čo jeho protivníci podmieňujú rokovania odstúpením prezidenta a jeho postavením pred súd. V minulotýždňovom rozhovore pre čínsku televíznu stanicu CCTV al-Asad povedal, že je na Sýrčanoch, aby rozhodli o jeho pokračovaní vo funkcii. Podľa az-Zuabího opozícia „nemá odvahu ísť do volieb“ a keby ju mala, Sýria „by sa nedostala až sem“.

Konflikt v Sýrii, ktorý sa začal protivládnymi demonštráciami v marci 2011, si podľa exilovej Sýrskej organizácie pre monitorovanie ľudských práv doteraz vyžiadal vyše 110-tisíc mŕtvych. Ďalšie milióny obyvateľov donútil opustiť svoje domovy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Baššár al-AsadLachdar BrahímíSergej LavrovVladimir Putin