BANSKÁ BYSTRICA 13. novembra (WEBNOVINY) – Prednášky, poradne, ale aj prezentácie farmaceutických firiem, výrobcov zdravotníckych pomôcok, obuvi i potravín pre diabetikov budú v programe Festivalu diabetu, ktorý pri príležitosti Svetového dňa diabetu organizuje dnes v banskobystrickom kultúrnom centre Europa Zväz diabetikov Slovenska. Ako ďalej informoval jeho prezident Jozef Borovka, pre účastníkov budú zabezpečené aj základné lekárske vyšetrenia – meranie hladiny cukru v krvi, citlivosť nervového zakončenia, kapacita pľúc, krvný tlak a hladina cholesterolu.Festival sa začal o 8:00 a hodine predpoludním sa záujemcovia sa zapojili do celosvetovej kampane Pochod proti diabetu, keď sa prešli po historickom centre Banskej Bystrice ku kultúrnym a historickým pamiatkam. Účastníci prechádzky dostali tričká s medzinárodným logom Pochodu proti diabetu a logom Zväzu diabetikov Slovenska.
Súčasťou festivalu budú aj edukačné centrá pre verejnosť v nákupných centrách Kaufland a Europa a v budove župného úradu. Budú tam merať tlak krvi, hladina cukru a rozdávať vzdelávacie materiály. Počas celého dňa tiež bude prebiehať verejná zbierka a ľuďom v uliciach mesta budú dobrovoľníci rozdávať modré píšťalky. Festival ukončí benefičný koncert v komornom divadle kultúrneho centra Europa.
Svetový deň diabetu vyhlásili Medzinárodná federácia diabetu a Svetová zdravotnícka organizácia v roku 1991 z dôvodu stúpajúceho trendu chorých na cukrovku. Stanovili ho na 14. november, kedy sa narodil Frederick Banting, ktorý spolu s Charlesom Bestom vynašli v roku 1921 inzulín.
Diabetes patrí k najzávažnejším ochoreniam súčasnosti, celosvetovo ním trpí viac ako 300 miliónov ľudí a očakáva sa, že ich počet sa počas nasledujúcich desaťročí zdvojnásobí. Na Slovensku trpí týmto ochorením 314 tisíc ľudí, pričom 24 percent z nich o svojom ochorení ani nevie. V roku 2030 sa očakáva, že na Slovensku bude žiť 412-tisíc ľudí s týmto ochorením, znamená to, že cukrovkou bude trpieť jeden z desiatich Slovákov. Neodhalená alebo nedostatočné liečená cukrovka je spojená so vznikom mnohých akútnych aj chronických zdravotných komplikácií, ako sú slepota, kardiovaskulárne problémy, poškodenie obličiek vyžadujúce dialýzu, vredy na nohách či amputácie, ktoré sa u týchto pacientov vyskytujú 20-krát častejšie ako u normálnej populácie.
Informovala Adriana Švarcová zo spoločnosti Seesame.