TOKIO 28. marca (WEBNOVINY) – Korene súčasnej dlhovej krízy v eurozóne siahajú do prvých rokov existencie spoločnej meny, kedy dohodnuté rozpočtové pravidlá porušovali najväčší členovia menovej únie, Nemecko a Francúzsko. Vyhlásil to v stredu taliansky premiér Mario Monti.
„Začiatok príbehu siaha do roku 2003, kedy euro ešte prežívalo svoje detské roky … Boli to práve Nemecko a Francúzsko, kto mal laxný postoj v otázke verejných deficitov a dlhov,“ povedal Monti počas návštevy Japonska dodal, že Paríž a Berlín vyslali týmto správaním zlý signál ostatným členom eurozóny.
Maastrichtské kritériá, podľa ktorých rozpočtový schodok členských štátov nesmie prekročiť 3 % ich hrubého domáceho produktu, Paríž a Berlín porušovali už v prvých rokoch fungovania eura.
Technokratický premiér Monti bol začiatkom minulej dekády členom Európskej komisie (EK).
Výkonný orgán EÚ v tom čase navrhoval zavedenie sankcií voči porušovateľom rozpočtových pravidiel eurozóny vrátane Francúzska a Nemecka, tieto snahy však vetovala Európska rada, v ktorej zasadajú predstavitelia vlád členských štátov únie.
„Ak otec a matka eurozóny porušujú pravidlá, nemôžte očakávať, že (krajina ako) Grécko ich bude dodržiavať,“ zdôraznil Monti.
Taliansky premiér tvrdí, že dlhová kríza v eurozóne sa takmer skončila a dodal, že ekonomické problémy Španielska sa podľa neho nerozšíria do iných častí Európy.
Monti ešte minulý týždeň prejavil znepokojenie nad stavov verejných financií Španielska a varoval, že netreba veľa, aby sa dlhová kríza eurozóny „znovu rozhorela“ a oživila riziko jej rozšírenia do Talianska.
V posledných dňoch však hovoril optimistickejším tónom. „Som si istý, že Španielsko ide správnou cestou v rozpočtovej konsolidácii,“ povedal. „Dúfam, že nákaza ako celok bude čoskoro patriť k minulosti,“ dodal.
V utorok počas jadrového summitu v juhokórejskom meste Soul sa stretol Monti aj s jeho španielskym náprotivkom Marianom Rajyom a po stretnutí taliansky premiér vyhlásil, že úplne dôveruje“ hospodáreniu Madridu.