PARÍŽ 23. mája (WEBNOVINY) – Srb Novak Djokovič, Švajčiar Roger Federer, Argentínčan Juan Martin Del Potro, Ruska Vera Zvonarevová či Talianka Francesca Schiavoneová sú medzi tenistami, ktorí v utorok postúpili do 2. kola dvojhry na druhom na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (22. mája – 5. júna, celková dotácia 17 520 000 eur, antuka vonku). Podvečer hrá dánska líderka renkingu WTA Caroline Wozniacka.
Obrovským prekvapením je nezdar Čecha Tomáša Berdycha hneď v 1. kole medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska 2011. Semifinalista spred dvanástich mesiacov Berdych prehral za 203 minút s 31-ročným domácim kvalifikantom Stéphanom Robertom, 140. v renkingu, 6:3, 6:3, 2:6, 2:6, 7:9. Šiesty muž tohto podujatia i svetového rebríčka ATP pritom viedol v rozhodujúcej časti 4:2 a za stavu 5:4 mal mečbal na príjme. Robert postúpil do 2. kola na niektorom z podujatí „veľkej štvorky“ len druhý raz v kariére. Predtým sa mu to podarilo na melbournských Australian Open 2010. Berdychovi už pred ôsmimi rokmi na turnaji ITF Futures v britskom Bournemouthe podľahol 1:6, 6:7 (5). Robert je víťazom predvlaňajšieho košického challengeru, v 2. kole vyzve Taliana Fabia Fogniniho, proti ktorému má skóre 0:2.
Pre Roberta piaty set ako bláznivá halucinácia
„Som veľmi šťastný, je to moje najkrajšie víťazstvo. Súhlasím, že dnes som predvádzal môj vrcholný tenis. V prvých dvoch setoch som však nehral tak, ako dokážem. Tomáš mi posielal dlhé a tvrdé údery, musel som si na to zvyknúť a prispôsobiť sa. Nedovoľoval mi počínať si podľa predstáv. Bolo mi jasné, že treba akoby začať odznova a viac útočiť. Začalo sa mi dariť, súper postupne robil viac chýb a mal problémy pri podaní. Cítil som, že koncovku tretieho setu vypustil, dodalo mi to sebadôveru. Začal som byť ešte agresívnejší a jemu to prekážalo. Vyrovnal som na 2:2 a rozhodujúci set už bol trochu bláznivý – ako nejaká halucinácia,“ povedal na tlačovej besede Robert a dodal: „Mentálne som síce bol ku koncu vyčerpaný, ale fyzicky som sa cítil dobre. Pri súperovom mečbale som sa rozhodol, že budem smerovať môj servis do vonkajšej časti. Keď som videl jeho return, bol som veru dosť šťastný, že sa ten fiftín vyvinul takto.“ K Fogninimu Francúz uviedol: „Bude to zložité, pretože Fabio pri svojom štýle dokáže kadečo. Pri ňom nikdy neviete, čo očakávať. Musím teda byť vnútorne veľmi odolný. Zároveň sa budem usilovať, aby som tentoraz nezačal predvádzať moju hru až za stavu 0:2 na sety.“
„Čo sa stalo za stavu 2:0 na sety? Nuž, súper vyhral ďalšie tri. Vážnejšie, možno je naozaj priskoro na nejaký rozbor. Takéto niečo sa však v dlhých zápasoch stáva. Smutné je, že to dnes postretlo mňa. Fyzicky som bol v poriadku, s ničím som sa v tomto smere netrápil. Ku koncu som sa cítil rovnako dobre ako v úvode. V prvých dvoch setoch som si počínal pomerne solídne, ale treba spätne vidieť, že súper už vtedy bol pozadu len o zopár chýb. Napríklad úvodná časť pokojne mohla dopadnúť v jeho prospech. Neskôr zo seba dostal vari 400 % a asi predvádzal svoj vrcholný tenis. Neviem si totiž dosť dobre predstaviť, ako niekto s takýmto výkonom môže byť mimo Top 100 a začínať tu v kvalifikácii,“ upozornil na tlačovej besede 25-ročný Berdych, ktorý v 1. kole na RG prehral aj v sezónach 2004, 2007 a 2009.
Finalista vlaňajšieho Wimbledonu Berdych má po pondelku v päťsetových drámach štatistiku 13:7, Robert 1:2, z čoho vyplýva, že zároveň aj dosiahol svoj premiérový obrat z 0:2 na sety. Francúz mal dosiaľ najcennejší skalp v podobe prekonania Španiela Davida Ferrera, vtedy 18. v renkingu, vlani v juhoafrickom Johannesburgu.
Djokovič s prvým triumfom vo veku 24 rokov
Djokovič potrebuje už len 5 víťazstiev počas najbližších dvoch týždňov, aby sa premiérovo vo svojej kariére stal jednotkou svetového rebríčka ATP vo dvojhre. Zverenec Mariána Vajdu triumfoval v pondelňajšom zápase 1. kola singlovej súťaže mužov nad Holanďanom Thiemom De Bakkerom (71.) za 92 minút hladko 6:2, 6:1, 6:3.
„Výborný vstup do turnaja. Bol som veľmi opatrný, pretože som si uvedomoval De Bakkerove kvality. Vedel som, že má kvalitné podanie a dokáže na antuke predviesť výborný výkon. Miestny povrch je o niečo rýchlejší ako štandardná antuka, čo vyhovuje jeho hernému prejavu. Veľmi, veľmi dobre som dnes servoval, bol som agresívny a pri každej príležitosti som sa tlačil do kurtu. Som rád, že sa mi podarilo kontrolovať zápas od začiatku až do konca,“ povedal Djokovič na tlačovej besede.
Ako je známe, od nedele 24-ročnému Belehradčanovi Djokovičovi stačí dokráčať do finále, aby vystriedal k 6. júnu Rafaela Nadala na čele renkingu. Navyše, ak Španiel ako obhajca trofeje pri Buloňskom lesíku prehrá, Srb sa v tej chvíli automaticky – bez ohľadu na svoj výsledok – stane novým lídrom. Djokovič zatiaľ na RG nebol za semifinále, do ktorého prenikol v sezónach 2007 a 2008. Vlani sa lúčil vo štvrťfinále proti Rakúšanovi Jürgenovi Melzerovi, hoci viedol 2:0 na sety.
Od januárových melbournských Australian Open už dvojnásobný grandslamový šampión Djokovič má dovedna 40 víťazstiev bez prerušenia bez zarátania troch z Hopman Cupu 2011 miešaných reprezentačných družstiev v Perthe, ktoré podľa vzoru ATP už prestala zohľadňovať aj ITF, hoci ide o oficiálne podujatie pod jej hlavičkou. Šnúra sa začala dvoma úspechmi v decembrovom finále Davisovho pohára proti Francúzom. Stále platí, že Srb naposledy vo dvojhre prehral 27. novembra 2010 v semifinále „výberového“ šampionátu ATP World Tour Finals v londýnskej hale O2 Arene s Rogerom Federerom. Švajčiara v roku 2011 zdolal už trikrát a posunul sa pred grandslamového rekordéra z tretej na druhú priečku v hodnotení.
Djokovič sa v 2. kole zrejme stretne so skúseným Victorom Hanescom (60.), minulý týždeň finalistom v Nice. Proti 29-ročnému Rumunovi, ktorý vedie nad domácim držiteľom voľnej karty Benoitom Pairem 2:1 na sety, má „Nole“ bilanciu 5:0, vlani ho v 3. kole RG zdolal 6:3, 3:6, 6:3, 6:2.
Federer nečelil žiadnemu brejkbalu, vedie nad Lópezom už 9:0
Federer 32. raz bez prerušenia postúpil do 2. kola na úrovni „veľkej štvorky“. V pondelok si 29-ročný bazilejský rodák poradil v 1. kole s rovesníkom Felicianom Lópezom za 119 minút 6:3, 6:4, 7:6 (3). Mečbal premenil svojím 12. esom v zápase. Španielskeho ľaváka zdolal aj v deviatom vzájomnom súboji. Nedávno v Madride to bolo len 7:6 (13), 6:7 (1), 7:6 (7) z jedného mečbalu proti víťazovi a stavu 2:5 v tajbrejku rozhodujúceho setu.
„Podmienky oproti Madridu sú tu určite rozdielne. V Paríži je to bez diskusie pomalšie. Myslím si teda, že Feliciano dnes nedostával toľko ´lacných´ bodov, v koľko dúfal. Predpokladám však, že vopred tušil svoj výskyt ďalej od základnej čiary, viac výmen a podobne. Pre mňa bolo dôležité počínať si solídne pri vlastnom podaní, čo sa mi aj podarilo od začiatku až do konca. Tuším som nečelil žiadnemu brejkbalu a presne po nejakej takejto štatistike som túžil, pretože to môžem mať viac pod kontrolou ako returny. Odohral som dobrý zápas a som naozaj spokojný s mojím výkonom. Súper mal niekoľko drobných príležitostí, ale nedokázal ich využiť,“ povedal Federer na tlačovej besede a dodal: „Keď som sa pozrel na ukazovateľ skóre, uľavilo sa mi po tom, ako sme naposledy v Madride hrali tri tajbrejky a Feliciano mi tam veru ukázal, akým nebezpečným súperom dokáže byť. Mal som to na pamäti, ale ja nikdy nikoho nepodceňujem, takže to nehrozilo ani teraz.“ Švajčiar sa pripravoval proti nemeckému ľavákovi Andreasovi Beckovi, referujú médiá z krajiny „helvétskeho kríža“.
Držiteľ 16 trofejí z tzv. Majors Federer je dobyvateľom medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska 2009. Vlani pri Buloňskom lesíku nestačil už vo štvrťfinále na Švéda Robina Söderlinga. Súperom tretieho muža svetového rebríčka ATP Federera medzi najlepšími 64 aktérmi bude 22-ročný domáci držiteľ voľnej karty Maxime Teixeira, 181. v renkingu.
„Nepoznám ho. Mám však dojem, že zopár ľudí z môjho okruhu sledovalo jeho zápas v 1. kole vrátane Severina (kapitána švajčiarskej daviscupovej reprezentácie a dlhoročného Federerovho poradcu Lüthiho – pozn.), ktorý ma poinformuje. Viem, že môj najbližší súper vyhral v piatich setoch, takže možno bude unavený. Zároveň však určite nastúpi s veľkou motiváciou. Rád však čelím takémuto typu hráčov,“ skonštatoval Federer.
Bývalý líder renkingu Federer v stretnutí s Lópezom (41.) na hlavnom dvorci Philippa Chatriera bol na víťazné údery lepší 40:31 a urobil iba o jednu nevynútenú chybu viac (31:30). Premenil 2 z 9 brejkbalov, sám nečelil žiadnej hrozbe straty podania.
Federer nie je jednotkou či dvojkou grandslamového podujatia premiérovo od Wimbledonu 2003. Rovnako ako vlani prišiel do francúzskej metropoly bez antukového titulu v danej sezóne na konte. Dovedna má 67 primátov. V 1. kole na takejto úrovni nezakopol od RG 2003, kde ho zastavil Peruánec Luis Horna.
Duel Federera s Lópezom bol zhodou okolností meraním síl medzi dvoma najpravidelnejšími grandslamovými účastníkmi z aktívnych tenistov – Švajčiar hrá 46. raz v rade a Španiel sa predstavil 37-krát v sérii. Zverenec Alberta Berasateguiho má proti hráčom Top 3 celoživotné skóre 2:24. Takto cenný skalp získal naposledy vlani na tráve v londýnskom Queen´s Clube proti krajanovi Rafaelovi Nadalovi. López prehral v 1. kole Roland Garros ôsmy raz v kariére, jeho miestnym rekordom zostáva osemfinále zo sezóny 2004. Vo Wimbledone 2005 i 2008 bol vo štvrťfinále.
V pondelok sa z domácich nádejí posunuli ďalej šoumen Gael Monfils aj večný talent Richard Gasquet, ktorý vyradil českého veterána Radka Štěpánka. Argentínsky hrdina US Open 2009 Juan Martin Del Potro nielen vzhľadom na nedávne jeho účasť ohrozujúce zdravotné problémy mal náročnú prekážku v podobe chorvátskeho dlháňa Iva Karloviča (22 es), ale dokázal si poradiť napriek strate otváracieho setu. Už v 3. kole sa Juhoameričan môže stretnúť s Djokovičom. Comeback sa v pondelok nevydaril nemeckému rekonvalescentovi Tommymu Haasovi, ktorý proti Turkovi Marselovi ilahnovi uhral iba set.
Schiavoneová zatiaľ nebozkáva antuku
Obhajkyňa trofeje Francesca Schiavoneová z Talianska suverénne postúpila do 2. kola. Tridsaťročná päťka tohto podujatia zvíťazila na hlavnom dvorci Philippa Chatriera nad americkou štvrťfinalistkou US Open 2009 Melanie Oudinovou za 62 minút jasne 6:2, 6:0.
Za stavu 1:0 síce Schiavoneová okamžite inkasovala rebrejk, ale potom získala 4 gemy v rade. V ôsmej hre využila Talianka piaty setbal. V druhej časti si už pripisovala hry len ona. V šiestej si vytvorila dva mečbaly v rade dvoma esami za sebou a potrebovala len jednu šancu zakončiť zápas. Oudinovej sa revanšovala za vlaňajšiu fedcupovú prehru z tvrdého povrchu a zvýšila v bilancii zo vzájomných súbojov na 3:1.
Energická rodáčka z Milána sa predvlani lúčila na RG už po vstupnom zápase (s Austrálčankou Samanthou Stosurovou, vlani ju zdolala v miestnom finále), ale teraz pripomenula svoju šampiónsku formu spred tucta mesiacov. Na „winnery“ vynikla jednoznačne 25:6 a predbežne si nespomenula na svoj tradičný parížsky rituál v podobe pobozkania antuky.
„Zabudla som… Alebo ešte nenastal ten správny okamih. Konám veľmi inštinktívne a asi bolo treba nechať to ešte v normále. Uznávam však, že ešte aj teraz som trochu roztrasená z návratu na ten kurt. Zdvihlo mi to adrenalín a bola som veľmi rada, že na tom dvorci opäť stojím. Je totiž perfektný a fantastický. Vzbudzuje vo mne podobný pocit ako príchod domov, keď mama človeku splní každé želanie a navodí pohodu,“ vyhlásila Schiavoneová na tlačovej besede a dodala: „Výkonnostné výslnie v mojej kariére možno prišlo neskoro, ale záleží aj na optike hodnotiaceho. Ja sama to tak nepociťujem.“
Oudinová (88. v renkingu) po svojom druhom podaní nazbierala len 3 takto rozohrané fiftíny. Na najpomalšom podklade má v tejto sezóne skóre 1:9. Schiavoneová sa medzi najlepšími 64 stretne s Ruskou Vesnou Doloncovou. Prostredníctvom 43. účasti na podujatí „veľkej štvorky“ v rade je na čele poradia medzi aktívnymi hráčkami spolu s Američankou Jill Craybasovou.
Okrem Schiavoneovej splnili svoje úlohy aj grandslamové finalistky Zvonarevová a domáca Marion Bartoliová (hoci po sobotňajšom skreči v štrasburskom finále teraz prehrala prvý set proti Gruzínke Anne Tatišviliovej 1:6) a členka Top 10 Petra Kvitová.
https://www.youtube.com/watch?v=b5ZtizL2dgc