Djokovič bojovne nepovolil revanš za finále 2008

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Novak Djokovič

LONDÝN 24. novembra (WEBNOVINY) – Srbský tenista Novak Djokovič nasadený ako tretí zdolal v záverečnom zápase pondelňajšieho programu jubilejného 40. ročníka šampionátu ATP World Tour Finals v Londýne (22. – 29. novembra, dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena), celkovo druhom v singlovej základnej B-skupine, Rusa Nikolaja Davydenka za 168 minút 3:6, 6:4, 7:5.

Jesennou formou ohurujúci obhajca trofeje Djokovič predvádzal pred 17 500 divákmi nervózny výkon s výkyvmi a mal namále. Napokon však 28-ročnému rodákovi z ukrajinského Severodonecka Davydenkovi, šestke turnaja, nepovolil revanš za vlaňajšie šanghajské finále Masters. Nastrieľal pritom o 7 es menej (2:9), urobil o dve dvojchyby viac (4:2) a bol horší aj v oboch hlavných štatistických údajoch (víťazné údery 24:30, nevynútené chyby 41:40). Popoludní Španiel Rafael Nadal podľahol Švédovi Robinovi Söderlingovi dvakrát 4:6, 4:6 a v stredu bude hrať s Davydenkom, zatiaľ čo Djokovič proti Söderlingovi.

Djokovič skôr húževnatosťou, než kvalitou z Bazileja či parížskeho Bercy

Dvadsaťdvaročný zverenec Mariána Vajdu (v lóži sedel po boku amerického poradcu Todda Martina a celý realizačný tím už mal jednoliaty odev od budúceho sponzora) Djokovič sa pri vstupe do „výberového“ podujatia pre najlepších v bodovaní Race presadil skôr húževnatosťou, než ohurujúcou kvalitou rozdávanou pri nedávnych triumfoch v Bazileji a pod parížskou strechou. Zápas však napriek tomu zniesol aj veľmi prísne kritériá.

„Nole“ upravil štatistiku zo vzájomných duelov s Davydenkom na 3:2 a dosiahol satisfakciu za prehru 6:4, 4:6, 6:7 (1), ktorú utrpel 16. októbra v semifinále na šanghajskej už len „radovej“ akcii ATP World Tour Masters 1000. Vtedy stretnutie trvalo 183 minút. Rusa vlani medzi elitou zdolal nielen vo finále, aj v základnej skupine. Na MS má skóre 5:4 vinou nováčikovskej dane z debutu v roku 2007. Piaty raz v rade na koncoročnom šampionáte štartujúci protivník stojí 8:8.

Obaja v pondelok začali svižne, Djokovič o čosi sebavedomejšie a razantnejšie. V druhom i štvrtom geme ako prijímajúci vyrovnal z 15:40 a Davydenko v tejto fáze mal iba 33-percentnú úspešnosť prvého, ale odolal, keď na kurte s relatívne pomalým odskokom akoby chcel pohyblivosťou vynahradiť publiku Nadala popoludní prítomného len v tlmenej verzii. Nedáš – dostaneš sa potvrdilo v piatej hre, do ktorej Srb vstúpil dvojchybou, inkasoval forhendové krížne obhodenie od ľahkonohého Rusa a pridal dva bekhendy do siete – 2:3. Vzápätí si vytvoril šance na okamžitý rebrejk, súper ich vymazal a potom dokráčal už bez výraznejších ťažkostí k vedeniu 5:3. Väčšinou stíhal v krosovej defenzíve, núkal ostrejšie uhly a v pokojnejších výmenách si vytváral tlak pristupovaním. Djokovič sa hrubou forhendovou chybou v deviatej ocitol na kritických 0:30 a pri skóre 15:40 sa len pozeral, ako Davydenkov reflexívny returnový padáčik popri čiare našiel spojnicu – 3:6 po 48 minútach, na „winnery“ 8:8, v omyloch 14:10 pre „Noleho“.

Srb evidentne strácal pokoj, bol netrpezlivý a úderovo čoraz neistejší. V treťom geme druhej časti dal frustrácii priechod šmarením rakety. V piatom viedol 40:15, ale dvakrát sa nedostal za return a zjavne upadal do herného kŕča. Navyše, povzbudenému Rusovi sa začalo dariť aj podanie. Djokovič za stavu 3:4 prehrával 15:30. Zdalo sa, že nedostane čas pozbierať sa. Urputne obrátil na 40:30 a radoval sa niekoľko sekúnd z esa, v hluku však zanikol signál o kontakte loptičky s páskou. Srb sa rozčúlene opýtal, či rozhodca žartuje, a po negatívnej odpovedi napálil priamy bod zo servisu. Peripetia so šťastným koncom akoby ho „nakopla“. Páska dramaticky vstúpila do hry aj v deviatom geme pri skóre 30:0 pre Davydenka a ten už o chvíľku prakticky z ničoho čelil brejkbalu: krížny forhend mu pri ňom utiekol vedľa. Dramatická zmena nemusela platiť, ak by Rus za stavu 4:5 využil príležitosť po úplne stuhnutom súperovom bekhende, ale vyburcovaný Srb poslal nechytateľný servis dolu téčkom, Davydenkovi sa vyšmykol forhend a napokon dostal klinec z pripravenej ofenzívy – 3:6, 6:4.

Zdalo sa, že Rus mal energiu nakumulovanú len na dva sety a odchádza. Ani tabletka od fyzioterapeuta ho neuchránila od brejku hneď na úvod rozhodujúcej časti: obiehaná forhendová diagonála mu zaletela ďaleko a potom kros ešte ďalej. Šampión z melbournských Australian Open 2008 Djokovič potvrdil únik na 15. Bojovník bez charizmy Davydenko však nekapituloval tak, ako v nedeľu Španiel Fernando Verdasco proti Švajčiarovi Rogerovi Federerovi. V šiestom geme, takmer štvrťhodinovom, mal tri brejkbaly, zostalo pri nich. Djokovič sa zjavne zameral najmä na udržanie servisu až do konca, ale v desiatej hre neuspel: Rus pri druhej možnosti vyrovnať zahral výstavný bekhend popri čiare a strčil nohu do zatvárajúcich sa dverí – 5:5. Koncentrácia však akoby mu uviazla v tomto geme, servis pustil na nulu forhendom desiatky centimetrov vedľa. Srb potom už nezaváhal. Druhý mečbal využil priamym bodom z druhého podania.

„Súper bol lepší v prvých dvoch setoch a možno aj počas celého zápasu. Ale aj keď máte zlý deň, stále je tu šanca na víťazstvo. Myslím si, že práve to je nádherné na tejto hre,“ konštatoval po vydretom víťazstve Djokovič. „Medzi antukou a povrchom v hale je veľký rozdiel. Niekedy je to v hale pre Djokoviča veľmi rýchle. Nedokáže neustále hru kontrolovať od základnej čiary,“ poznamenal na margo pondelkového víťaza Davydenko a pokračoval: „Myslím si, že som ukázal dobrý tenis a stále mám šancu na víťazstvo v turnaji. Uvidíme v ďalšom zápase, v ktorom hrám proti Nadalovi.“ K zdravotným problémom počas stretnutia Davydenko poznamenal: „Mám dlhodobo problémy s dýchaním. Navštívil som lekárov v troch rôznych krajinách. Jeden si myslí, že mám astmu, druhý, že ide o alergiu, a ďalší predpokladá bronchitídu. Naozaj neviem, čo mi vlastne je.“

Söderling neoživil v Nadalovi spomienky na Roland Garros, ale opäť ho zdolal

Španiel Rafael Nadal stále čaká na okrúhle 400. víťazstvo vo svojej kariére. V pondelňajšom úvodnom stretnutí B-skupiny dvojhry prehral druhý muž svetového rebríčka so Švédom Robinom Söderlingom nasadeným ako ôsmym za 99 minút 4:6, 4:6, hoci v prvej časti sa rebrejkom dotiahol z 0:3 na 2:3 a aj vyrovnal a v druhom sete dokonca sám viedol 2:1 s brejkom. Nadal zahral 18 víťazných úderov pri 24 chybách, Söderling mal bilanciu 23:27 a zvládol 10 z 18 zákrokov pri sieti.

Dvadsaťpäťročný severan sa dostal na „výberové“ podujatie až vďaka stornu účasti Američana Andyho Roddicka a pri svojom debute medzi elitou potvrdil senzačný predchádzajúci úspech proti o dva roky mladšiemu ľavákovi z Malorky. V posledný májový deň mu pripravil na parížskom grandslamovom Roland Garros v osemfinále úplne prvú miestnu prehru po sérii 31 úspechov. Neskorší finalista na turnaji pri Buloňskom lesíku Söderling teraz znížil v bilancii zo vzájomných zápasov na 2:3.

Španiel už v prvom geme pri svojom podaní čelil stavu 15:40 a poslal bekhend do siete. V piatej hre Švéd nespracoval protivníkov bekhendový slajz, ktorý dopadol na čiaru, a hoci potom odvrátil premiérovú hrozbu obehnutým forhendom do bekhendovej strany, pri ďalšej mieril úplne mimo – už len 3:2* z jeho pohľadu. Nadal vyrovnal na nulu a zdalo sa, že Söderlinga účinne vtiahne do topspinovej partie spoza základnej čiary. Ten si to však uvedomil, začal si chodiť pre údery a so vstupovaním do dvorca získal aj potrebnú dĺžku na rozleptanie povestnej defenzívy, ktorej tentoraz chýbal „nadľudský“ bežecký základ. „Rafa“ síce často nútil Švéda zahrať o úder viac, nie však o „nadalovské“ dva – tri. V ôsmom geme sa dostal z 0:30, v desiatom z 30:0 povolil 30:30 a neskôr forhendom do siete dodal Söderlingovi setbal, ktorý mu sám premenil forhendom za.

V treťom geme druhej časti dve Švédove dvojchyby a nepriazeň pásky dodali Španielovi brejkbal a ten ho využil, hoci pri prestrelke neďaleko siete nemal najchladnejšiu hlavu. Söderling však okamžite ako returnujúci odskočil na 40:0 a pri jeho treťom brejkbale po verdikte Jastrabieho oka Nadal – dosť symbolicky pre tento duel – sklonil hlavu. V 12-minútovej piatej hre so siedmimi zhodami Švéd vydareným servisom eliminoval riziko stavu 2:3 a od tejto chvíle bol na returne o čosi efektívnejším hráčom. Cez zhodu dokráčal k stavu 5:4. Prvý mečbal premrhal „lacným“ pridlhým forhendom, ale nádherným bekhendovým krosom do protipohybu si vynútil reparát a Nadal prepálil bekhend.

„Bolo to krásne. Na začiatku zápasu som pociťoval nervozitu, ale vďaka dobrému vstupu zo mňa spadla. V dôležitých okamihoch sa mi dnes darilo a išiel mi servis, keď som to potreboval. Triumf nad svetovou dvojkou je pekným úspechom,“ povedal Söderling a dodal: „Je náročné vydržať s ním v dlhých výmenách. Rafa je totiž veľký bojovník a dobre sa pohybuje. Snažil som sa teda jednotlivé fiftíny skracovať. Fungovalo to.“

Opäť značne nevýbojný a opadnuto pôsobiaci Nadal, ktorý má začiatkom decembra pred sebou veľkú výzvu v podobe barcelonského finále Davisovho pohára proti Čechom, zrejme už môže zabudnúť na post koncoročnej jednotky renkingu. Stále platí, že v britskej metropole by musel získať titul, ale Rogerovi Federerovi zo Švajčiarska momentálne už stačí pridať jediný úspech k nedeľňajšiemu, aby vynuloval rivalove šance na trón (jednotkou by zostal aj s jedným triumfom zo skupiny a prípadným následným prienikom do finále).

Olympijský víťaz z Pekingu 2008 Nadal síce v tejto sezóne stihol nazbierať 5 trofejí, ale neradoval sa od mája. Pod strechou je dokonca jeho pôst už štvorročný. Na Masters pri predchádzajúcich dvoch účastiach ešte v čínskom Šanghaji (2006, 2007) zhodne skončil v semifinále práve na rakete Federera, vlani absentoval pre vleklé problémy s kolenami. Na MS má šampión z januárových Australian Open štatistiku 4:5.

„Neverím v nejaké odvety. Každý zápas je iný. Išiel som na kurt s úmyslom predviesť čo najlepší výkon – tak, ako vždy. Ani na chvíľku som dnes nepomyslel na Roland Garros. Robinovi takéto podmienky vyhovujú. Ja som nehral zle, ale v rozhodujúcich okamihoch mi chýbala rozvaha, ktorá je potrebná, ak chcete víťaziť nad najlepšími na svete,“ povedal Nadal a na tému postu jednotky doplnil: „Môžeme sa o tom baviť, ak chcete, ale nemyslím si, že je vhodný čas. Momentálne sa totiž necítim ako jednotka.“

Dvojhra:

B-skupina:

Novak Djokovič (3-Srb.) – Nikolaj Davydenko (6-Rus.) 3:6, 6:4, 7:5 za 168 minút

Robin Söderling (8-Švéd.) – Rafael Nadal (2-Šp.) 6:4, 6:4 za 99 minút

Tabuľka B-skupiny:

1. Söderling 1 1 0 2:0 12:8 2

2. Djokovič 1 1 0 2:1 16:15 2

3. Davydenko 1 0 1 1:2 15:16 0

4. Nadal 1 0 1 0:2 8:12 0

Legenda: hráč, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

Tabuľka A-skupiny:

1. Federer 1 1 0 2:1 17:12 2

2. Murray 1 1 0 2:1 15:11 2

3. Del Potro 1 0 1 1:2 11:15 0

4. Verdasco 1 0 1 1:2 12:17 0

Doterajšie výsledky: Roger Federer (1-Švajč.) – Fernando Verdasco (7-Šp.) 4:6, 7:5, 6:1 za 120 minút, Andy Murray (4-V. Brit.) – Juan Martin Del Potro (5-Arg.) 6:3, 3:6, 6:2 za 131 minút

Legenda: hráč, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

Štvorhra:

B-skupina:

Lukasz Kubot, Oliver Marach (6-Poľ./Rak.) – Lukáš Dlouhý, Leander Paes (4-ČR/India) 6:4, 7:6 (3) za 93 minút

Max Mirnyj, Andy Ram (7-Biel./Izr.) – Bob Bryan, Mike Bryan (2-USA) 6:4, 6:4 za 63 minút

Tabuľka B-skupiny:

1. Mirnyj, Ram 1 1 0 2:0 12:8 2

2. Kubot, Marach 1 1 0 2:0 13:10 2

3. Dlouhý, Paes 1 0 1 0:2 10:13 0

4. B. Bryan, M. Bryan 1 0 1 0:2 8:12 0

Legenda: pár, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

Tabuľka A-skupiny:

1. Bhupáthí, Knowles 1 1 0 2:0 12:6 2

2. Fyrstenberg, Matkowski 1 1 0 2:0 12:8 2

3. Nestor, Zimonjič 1 0 1 0:2 8:12 0

4. Čermák, Mertiňák 1 0 1 0:2 6:12 0

Doterajšie výsledky: Maheš Bhupáthí, Mark Knowles (3-India/Bah.) – František Čermák, Michal Mertiňák (5-ČR/SR) 6:3, 6:3 za 71 minút, Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (8-Poľ.) – Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (1-Kan./Srb.) 6:4, 6:4 za 65 minút

Legenda: pár, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

Utorňajší program:

Štvorhra – A-skupina (13.40 h SEČ):

Maheš Bhupáthí, Mark Knowles (3-India/Bah.) – Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (8-Poľ.)

Dvojhra – A-skupina (nie pred 15.25 h SEČ):

Juan Martin Del Potro (5-Arg.) – Fernando Verdasco (7-Šp.)

Štvorhra – A-skupina (20.10 h SEČ):

Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (1-Kan./Srb.) – František Čermák, Michal Mertiňák (5-ČR/SR)

Dvojhra – A-skupina (nie pred 21.55 h SEČ):

Roger Federer (1-Švajč.) – Andy Murray (4-V. Brit.)

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andy MurrayBob BryanDaniel NestorFernando VerdascoFrantišek ČermákJuan Martin Del PotroLeander PaesLukasz KubotMaheš BhupáthíMarcin MatkowskiMax MirnyjMichal MertiňákMike BryanNenad ZimonjičNikolaj DavydenkoNovak DjokovičOliver MarachRafael NadalRobin SöderlingRoger Federer