Keď pre veľký záujem návštevníkov bábkového divadla, ktoré vyrástlo v Ostrave pred trinástimi rokmi, už jeho priestory nestačili, rozhodol sa investor v zastúpení riaditeľky divadla Jarmily Hájkovej rozšíriť ho o alternatívnu scénu. Dostavba však mohla vyrásť na pomerne malej ploche pozemku. Trojica architektov Bronislav Stratil, Petr Hájek a Gabriela Minářová ju poňali ako vežu s vnorenou vonkajšou scénou a rozsiahlymi podzemnými priestormi.
Ostravská dominanta
Pôvodná budova ostravského divadla bábok vyrástla na hranici historického centra a areálu výstaviska Čierna lúka v roku 1999 podľa projektu architekta Petra Hájka. A keďže išlo o vydarený projekt, v čase vzniku dokonca ocenený prestížnym titulom Dom roka, bolo logické, že sa ujal aj prístavby alternatívnej scény. Prizval si k sebe ďalších spolupracovníkov a po dvanástich rokoch mohol pôvodný projekt doplniť.
Vzhľadom na to, že dostavba bola komponovaná ako solitérny objekt s uzavretou centrálnou kompozíciou, nebolo možné navrhnúť ju tak, aby na existujúcu budovu plynule nadväzovala. Preto sa rozsiahlejšia časť prístavby umiestnila do suterénu. Ten však zostal smerom do priestoru námestia otvorený, a to zapustenou vonkajšou scénou s hľadiskom pre stovku divákov.
Nad týmito priestormi vyrástla pomerne subtílna veža s plochou strechou, ktorá je s pôvodnou budovou spojená len zaskleným kŕčkom. Táto nadzemná časť dostavby má z hľadiska historického architektonického tvaroslovia podobu kampanily – samostatne stojacej, neskôr dostavanej veže, priliehajúcej k pôvodnej významnej stavbe, ktorá je od nej stavebne oddelená, ale zároveň aj jej súčasťou.
Celý článok si môžete prečítať tu.