BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) – To, že sudca Najvyššieho súdu SR Jozef K. čelí disciplinárnemu stíhaniu za údajné prieťahy v kauze kyselinári, považuje bývalý predseda NS SR Milan Karabín za nechutné. „Ak za toto je pred súdom, tak potom niekto nevie, o čom je práca Najvyššieho súdu SR,“ povedal dnes vo svojej výpovedi pred disciplinárnym senátom. Svojho kolegu tiež obhajoval tým, že v čase, keď Najvyššiemu súdu predsedal, nebol voči nemu nikdy podaný podnet.
Študovanie spisu nemožno považovať za nečinnosť sudcu, povedal ako svedok predseda trestnoprávneho kolégia NS SR Harald Stiffel. Tvrdil aj to, že aj na pohľad jednoduchšie veci možno rozhodovať dlhšie. „Aj také úplatkárstvo, spis môže mať 100 strán, dvesto strán, ale skutkovo to môže byť z pohľadu dokazovania náramne zložité,“ poznamenal. Okrem toho sudca nerozhoduje len jednu vec, ale súbežne viacero, preto sa môže stať, že relatívne ľahká alebo nie až taká obsiahla vec príde na rad neskôr. Posúdiť zaťaženosť senátu, či rýchlosť konania bez poznania týchto vecí nie je preto podľa neho možné. Stiffel, ktorý pripravoval na požiadanie predsedu NS SR Štefana Harabina podklady pre podanie disciplinárneho návrhu dodal, že neštudoval konkrétne spisy, v ktorých mal sudca Jozef K. údajné prieťahy. Trestný sudca Milan Lipovský dnes tiež potvrdil, že študovanie spisu sa nedá považovať za nečinnosť sudcu. Lipovský pripustil, že o niektorých zložitých veciach, ktorých spis mal niekoľko tisíc strán, mohlo rozhodovanie trvať aj viac než jeden rok. Súd odročili na 10. marca, obhajoba totiž trvá na ústnej výpovedi podpredsedníčky NS SR Daniely Švecovej. Tá sa dnes ospravedlnila.
Podnet na disciplinárne stíhanie podal predseda NS SR Štefan Harabin. Podobne ako v novembri, aj dnes na pojednávanie neprišiel. Zastupoval ho Juraj Seman z obchodno-právneho kolégia NS SR. Harabin navrhuje sudcu Jozefa K. potrestať za údajne prieťahy v konaní. Podľa návrhu Jozef K. v štyroch prípadoch, ktoré mu ako predsedovi senátu patria, dlhší čas neurobil žiadny úkon a dopustil sa tak závažného previnenia. Navrhovaným trestom je preradenie na súd nižšieho stupňa. Dva prípady boli z kauzy kyselinári. Sudca Jozef K. v novembri minulého roka povedal, že sa cíti nevinný. „Ja s týmto návrhom, ani v ňom uvedenou argumentáciou nesúhlasím…. Zo štyroch týchto vecí sú tri skončené,“ bránil sa vtedy. Uviedol, že nevie, aké úkony by malo byť vidieť v prípadoch, ktoré sudca ešte len študuje. Upozornil na prípady v kauze kyselinári, ktorá bola rozdelená na tri časti. V jednej z dvoch, ktoré mu v návrhu na potrestanie vytýkajú, má spis viac ako 14-tisíc strán, v druhom prípade je to ešte raz toľko. Sú to podľa Jozefa K. náročné prípady po procesnej stránke aj skladbou obžalovaných. Navyše počas prípravy jedného z týchto prípadov už obžalovaní boli právoplatne odsúdení za iný skutok, takže si situácia nevyžadovala prednostné konanie.
SITA