BRATISLAVA 1. septembra (WEBNOVINY) – Približne 5 000 ľudí dnes prišlo nahliadnuť za brány Úradu vlády SR, ktorý už tradične na Deň Ústavy pripravil Deň otvorených dverí. Do Bratislavy merali cestu návštevníci z celého Slovenska.
„Som veľmi potešená, pretože od východu Slovenska až po Plzeň prišlo množstvo návštevníkov,“ povedala agentúre SITA premiérka Iveta Radičová.
Spolu s ďalšími členmi vlády rozdávala hosťom podpisy. Návštevníci počas autogramiády prehodili s ministrami zopár slov. Vláda musela byť pripravená aj na kuriózne pripomienky.
„Mali by byť v televízii zase vzdelávacie programy. Ale ešte radšej budem, keď sa tam bude dať aj dovolať,“ adresovala svoju požiadavku asi 50-ročná návštevníčka ministrovi kultúry Danielovi Krajcerovi. Premiérka Radičová označila rozhovory s návštevníkmi za príjemné a podnetné.
„Väčšina občanov má jediné prianie, mám vydržať a držia mi palce a potom áno, sú aj takí, ktorí majú starosť aj trápenie, preto tu mám celý tím ľudí, aby sme vedeli to, čo dokážeme, hneď riešiť okamžite a to, čo vyžaduje viac krokov, tak si zachytávajú a my budeme potom odpovedať,“ uviedla Radičová.
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Premiérka: Ústava nezaručuje práva automaticky
Podľa predsedníčky vlády Ivety Radičovej je Ústava postavená na občianskych právach a na základných ľudských právach a slobodách, preto musí byť garanciou týchto práv. „Skúsenosť však ukazuje, že samotný obsah Ústavy ešte ľudské a občianske práva nezaručuje automaticky. Je úlohou politikov zaručiť aj ústavnosť,“ vyhlásila premiérka Radičová.Podľa slov predsedníčky vlády by sa mal obsah a zmysel Ústavy prejaviť v reálnom rešpektovaní, ochrane a vymožiteľnosti ľudských a občianskych práv.
„Boj proti korupcii a klientelizmu, opatrenia na zvýšenie transparentnosti, alebo na zlepšenie vymožiteľnosti práva, ktoré vláda SR realizuje, sú preto nielen napĺňaním Programového vyhlásenia vlády, ale aj praktickým uskutočňovaním zmyslu Ústavy a skvalitňovaním slobody a demokracie,“ povedala Radičová. Dodala, že aj keď bola Ústava už viackrát novelizovaná, stále ju možno zdokonaľovať.
Pred bránami protestovali učitelia
Niektorí sa jej s osobnými problémami zverovali so slzami. Ľudí trápili dôchodky, školstvo aj diaľnice. Pred Úradom vlády v rovnakom čase protestovali a zbierali podpisy pod svoje petície učitelia, mladí ľavičiari aj aktivisti za verejné zdravotníctvo. Päťdesiatpäťročný Bratislavčan Milan si prišiel do sídla vlády užiť voľný deň. O osobné stretnutie s ministrami záujem nemal.
„Ministri sú na to, aby nastavovali pravidlá, riešili všeobecné otázky a nie moje konkrétne problémy, hoci mnohí ľudia si myslia opak,“ konštatoval návštevník Milan. Na rozdiel od dospelých, deti politici nezaujímali. Radšej si v záhradnej Škole umeleckých remesiel ÚĽUV zatočili hrnčiarskym kruhom, vyrezávali z dreva či maľovali. Úspech mali i predstavenia historického šermu a vystúpenia sokoliarov.Návštevníci sa mohli obliecť a odfotografovať v dobových kostýmoch či povoziť v areáli vlády na historických autách. Niektorí sa zatúlali do rokovacích priestorov vlády, kam sa bežní smrteľníci počas roka nedostanú.
V takzvanej novej budove Úradu vlády SR, kde kedysi pôvodne rokoval kabinet, premietali film Dušana Hanáka Papierové hlavy. V tejto budove mohli návštevníci na vlastné oči obdivovať aj vernú repliku Ústavy SR, zapožičanú z Národnej rady SR. O hudobný sprievod počas podujatia sa postarala Vojenská hudba Ozbrojených síl SR a zoskupenie Swing Young Jazz Generation.
Premiérka počas štátneho sviatku prijala aj zástupkyne Spolku rodákov M. R. Štefánika, ktoré iniciovali umiestnenie portrétu M. R. Štefánika v reprezentatívnych priestoroch predsedníčky vlády SR. Pôjde o olej z roku 1939 s názvom Portrét generála Milana Rastislava Štefánika z dielne Juraja Kruteka. Predsedníčka vlády zároveň prevzala záštitu nad sympóziom o odkaze M. R. Štefánika a vlastenectve, ktorý Spolok rodákov M. R. Štefánika pripravuje na október 2011.