Deň, kedy sa celý svet zbláznil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Kankánové tanečnice z Moulin Rouge Foto: www.guinnessworldrecords.com

Prekážky v živote sú na to, aby sme ich prekonávali, výzvy na to, aby sme ich prijímali a Guinnessov deň rekordov na to, aby sme sa odviazali. Už po šiestykrát ho uplynulý štvrtok oslavovali ľudia z celého sveta snahami o prekonanie vlastných síl i starších rekordov. Tradícia dňa plného výziev začala 18. novembra 2004, kedy sa Guinnessova kniha rekordov stala najpredávanejšou knihou roka. Odvtedy sa tento deň stal oslavou toho najlepšieho v najrozmanitejších a najbizarnejších oblastiach, aké stvorila príroda či ľudstvo samo.

Bez názvu
Foto: www.guinnessworldrecords.com

Ashrita Furman, ktorému sa za život podarilo už 120 zápisov do slávnej knihy, si včera na svoje konto pripísal ďalší – za kráčanie v najťažších topánkach sveta (146kg) po londýnskom Tower Bridge. Okrem toho sa 56-ročný Newyorčan stal aj človekom s najvyšším počtom zápisov v knihe rekordov. „Mám svalovicu na krku i na stehnách, ale prekonanie ďalšieho rekordu bolo vzrušujúce,“ prezradil Furman, ktorý za rekordom cestoval až do Londýna.

Rekordy, ktoré vo štvrtok padali na celom svete, boli skutočne rôznorodé. V Nemecku vytvorili rekord v najväčšom počte rôznych národností (91) naraz v jednej saune, v Holandsku odhalili najväčšiu topánku sveta a v Japonsku predstavili najväčšiu čisto ženskú popovú skupinu pozostávajúcu z 48 členiek.

Bez názvu
Foto: www.guinnessworldrecords.com

V Amerike objavili najvyšší manželský pár sveta. Wayne a Laurie Hallquist spolu merajú 4,07 metrov a už teraz sa tešia na svojich potomkov. Na Novom Zélande predstavili najväčšiu sochu postavenú z vrchnákov od fliaš. Vytvorenie loptičky na rugby trvalo jej autorovi Alistairovi Galpinovi 18 mesiacov. V krajine neobmedzených možností bol zlomený aj rekord v najvyššom počte psov oblečených v kostýmoch a šatách. V slnečnej Brazílii sa tancovala samba, v Kanade zasa makarena a vo Francúzsku vo vzduchu lietali nekonečne dlhé nohy kankánových tanečníc z Moulin Rouge. Za pol minúty sa im podarilo dosiahnuť rekord najvyšších simultánnych výkopov sveta. Okrem toho vyskúšali aj postupný rozštep zo skoku, ktorý nechal prítomných v nemom úžase.

Niektoré rekordy boli dielom náhody, niektoré zasa výsledkom tímovej práce. V Albánsku stavali najväčšiu mozaiku zo skrutiek, v Kanade našli najväčší javorový list, v Japonsku postavili najväčšiu mozaiku z ryžových kopčekov a v americkom New Orleanse vytvorili najväčšiu voodoo bábku sveta. Francúz Anatol Stykan vyskúšal, po koľkých schodoch dokáže vyjsť spolu so svojou dcérou Monikou, ktorá mu balancovala na hlave a zároveň dole hlavou.

Bez názvu
Foto: www.guinnessworldrecords.com

Ani jednotlivci neváhali a pochválili sa svojím nezyčajným talentom. Thomas Lackey, 90-ročný muž z Veľkej Británie, sa odhodlal na „prechádzku“ po krídle lietadla vznášajúceho sa vo výške 150 metrov nad anglickými lúkami. Mladý Nemec Joe Alexander predviedol inú zručnosť – holými rukami dokázal chytiť 43 šípov vystrelených z luku. „Čarodejník“ Merlin Cadogan z Veľkej Británie žongloval pod vodou takmer 1,5 minúty a zaslúžil si tak zápis do známej knihy rekordov.

Editor Guinnessovej knihy rekordov Craig Glenday bol z celého dňa nadšený a svoju radosť neskrýval: „Guinnessov deň rekordov zdôrazňuje, prečo Guinnessove rekordy vôbec existujú. Vidieť stovky až tisícky ľudí, ako sa zúčastňujú týchto výkonov je inšpirujúce a zároveň dokazuje, že ľudia sú obmedzení len svojou vlastnou vôľou a predstavami.“ Nie všetkým sa však zápis do Guinnessovej knihy rekordov podaril. Okrem zlomených rekordov teda po včerajšku na svete zostalo aj zopár zlomených sŕdc.

Či sa včerajšok zároveň zapíše do dejín, ako deň, kedy bolo prekonaných najviac rekordov, podľa hovorcu Stuarta Claxtona ešte nie je známe. Štvrtkové rekordy však zaručene obohatia ďalší diel Guinnessovej knihy rekordov, ktorá píše svoju históriu už od roku 1954.

www.guinnessworldrecords.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať