BRATISLAVA 19. júna (WEBNOVINY) – Dlhotrvajúce dažde a následné záplavy nespôsobili len škody na majetku ľudí, ale postihli i celý rad živočíchov, vrátane vtáctva. „Najviac utrpeli druhy hniezdiace na zemi. Rozvodnené toky im hniezda zaplavili a zničili. Dlhotrvajúce dažde mali za následok aj podchladenie a úhyn vyliahnutých mláďat a svoju úlohu zohrala i nižšia dostupnosť potravy. Rovnako niektoré hniezda na stromoch nevydržali premočenie a zrútili sa,“ povedal o situácii ornitológ Michal Noga z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Podľa Nogu zatiaľ ešte nie je známy konečný rozsah dopadu nepriaznivého počasia, ten bude jasný až koncom hniezdneho obdobia. „Už teraz je zrejmé, že rok 2010 bude patriť medzi roky s najnižším počtom vyvedených mláďat našich dravcov a sov,“ skonštatoval Noga.
Z uvedených príčin skončilo aj hniezdo vzácneho orla kráľovského pri Piešťanoch. „Medzi konármi spadnutého hniezda našli ornitológovia dve uhynuté mláďatá,“ informoval Noga a dodal, že zaplavené boli i dve najvýznamnejšie hniezdne oblasti kane popolavej, dravca, ktorý si svoje hniezda stavia priamo na zemi, najčastejšie v obilí. „Ornitológovia boli pripravení ich hniezda chrániť v spolupráci s poľnohospodármi, pripravené oplôtky však ostanú pravdepodobne nevyužité. Na poliach, kde kane hniezdili, stojí voda,“ uviedol Noga.
Podľa Nogu sa zvieratá vedia lepšie vyrovnať s procesmi v prírode, lebo sú s nimi užšie späté a zničenie hniezd výkyvmi počasia patrí medzi viac-menej prirodzené deje, ktoré regulujú početnosť jednotlivých druhov. „Mnohé druhy vtákov majú náhradné znášky, dravce si svoje hniezda nanovo postavia budúcu jar,“ tvrdí ornitológ. Opravu poškodených hniezd orlov, prípadne osadenie nových hniezdnych podložiek a búdok, zabezpečujú členovia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. „Pri záplavách však zohráva rolu i necitlivý prístup človeka k lesným porastom, mokradiam či poľnohospodárskej krajine, ktorej retenčnú schopnosť sme výrazne znížili,“ skonštatoval Noga.
SITA