BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) – Napriek tomu, že Slovensko patrí v rámci OECD medzi krajiny, ktoré v poslednej dekáde znížili daňovo-odvodové zaťaženie práce najvýraznejšie, súčasná úroveň zaťaženia je nad priemerom OECD. Uvádza sa to v najnovšom komentári Inštitútu finančnej politiky (IFP) spracovanom na základe pravidelnej publikácie OECD Taxing Wages. V časoch silnej potreby konsolidácie verejných rozpočtov znižujú podľa inštitútu zaťaženie práce hlavne krajiny, kde prišlo k zvýšeniu DPH, čo je v súlade s odporúčaniami OECD presunúť daňový mix od priamych k nepriamym daniam. „A teda odklon od tohto odporúčania vo forme zmrazenia možnosti zvýšiť nepriame dane, vrátane dane z nehnuteľností, sa pravdepodobne premietne do nedostatočného zníženia zaťaženia práce, ktoré by však mohlo viac zvýšiť ekonomický rast a zamestnanosť na Slovensku,“ poukazuje IFP.
V minulom roku prišlo v 22 krajinách OECD k nárastu daňovo-odvodového zaťaženia jednotlivca s príjmom na úrovni priemernej mzdy. Vo väčšine prípadov však išlo len o mierny nárast. Napriek tejto skutočnosti OECD neodporúča ďalšie zvyšovanie daní z príjmov a ani odvodov. Ako sa ďalej uvádza v komentári, aj napriek nárastu daňovo-odvodového zaťaženia vo väčšine krajín, priemer OECD medziročne poklesol, čo je z výraznej časti spojené s pristúpením nových členov. Slovensko sa pritom nachádza nad priemerom v OECD, ale stále pod priemerom v rámci EÚ krajín (21 z 34) v OECD.
Výrazne nižšiemu daňovo-odvodovému zaťaženiu na Slovensku v roku 2010 v porovnaní s jednotlivcom čelila rodina. Typickým príkladom rodiny je rodina s dvoma deťmi a jedným pracujúcim rodičom, kde daňovo-odvodové zaťaženie dosiahlo úroveň 22,6 %, čo je nižšie ako je priemer v rámci OECD. Slovensko sa radí medzi krajiny, ktoré výraznejšie zvýhodňujú rodiny s deťmi. V roku 2010 sa tento rozdiel oproti jednotlivcom ešte viac prehĺbil.
V uplynulom roku na Slovensku zaplatila rodina s nepracujúcou manželkou na daniach a odvodoch 31,4 % z každého dodatočného zvýšenia príjmu. V prípade ak sa žena rozhodla pracovať, tak z dodatočného príjmu odviedla 44,4 %. Z uvedeného podľa inštitútu vyplýva, že podpora rodín v daňovom systéme Slovenska nie je nastavená optimálne. „Daňová úľava pre rodiny je v súčasnosti už nadpriemerná v rámci OECD, avšak z pohľadu trhu práce pôsobí demotivačne na návrat do zamestnania rodiča starajúceho sa o dieťa,“ myslí si IFP.