Chutnú rybu, ktorá sa vyskytuje najmä vo vodách pri Čile, Falklandských ostrovoch, Austrálii a Novom Zélande môžete nahradiť napríklad aj zubáčom alebo pangasiusom. Čilský ostriež sa môže vo voľnej prírode dožiť aj štyridsať rokov a odborníci si ho cenia najmä pre výborné filety bieleho mäsa, jemnú chuť a vysoký obsah tuku, vďaka čomu je takmer nemožné rozvariť ho. Keďže sa rozmnožuje pomerne neskoro, populácia ryby sa iba ťažko vyrovnáva s nelegálnym, ale už aj legálnym lovom.
Čílsky ostriež v zemiakovom koberci
Na prípravu potrebujeme:
450 g ryby
800 g zemiakov
100 g čerstvého špenátu
Soľ
Biele korenie
Soté:
Fáva fazuľa
Zelené špargľa
Smrže (alebo iné hríby)
1 l šľahačky (smotany na šľahanie)
150 g šalotky
150 g masla
Špargľová pena:
0,3 kg zelenej mrazenej špargle
Jablkový ocot
Cukor
Filety čílskeho ostrieža osolíme, okoreníme a do stredu poukladáme čerstvé špenátové listy, ktoré sme si pred tým sparili. Pomocou stroja vytvoríme zo zemiaku „koberec“, ktorý použijeme na obalenie ryby. Obaleného ostrieža najskôr opečieme na panvici zo všetkých strán. Takto opečenú rybu potom vložíme do rúry predhriatej na 180 °C a pečieme približne 8-10 minút.
TIP: Namiesto čílskeho ostrieža môžeme použiť zubáča alebo pangasiusa.
Kým bude ryba hotová, pripravíme si soté zo špargle, fáva fazule a smržov. Nadrobno pokrájame šalotku a orestujeme ju na masle. Pridáme nakrájanú špargľu, fáva fazule a smrže a krátko povaríme. Osolíme, okoreníme. Nakoniec pridáme smotanu na šľahanie, ktorá celú zmes krásne spojí.
TIP: Ak nezoženiete smrže, môžete ich nahradiť napríklad dubákmi, hlivou alebo inými čerstvými hubami.
ŠPARGĽOVÁ PENA: na šalotke a masle si z prudka zarestujeme špargľu a pridáme jablkový ocot, cukor, soľ a korenie. Pridáme šľahačku, chvíľku povarime a rozmixujeme.
TIP: Zeleniny, ktoré obsahujú zelené farbivo – chlorofyl, dlho nevaríme, ani neopekáme , lebo strácajú farbu.