Ponuka obchodov s poľovníckymi potrebami okrem zbraní a streliva má v sortimente aj rôzne druhy sezónneho oblečenia, obuvi i doplnkov, ktoré poľovník potrebuje tak na poľovačky, ako aj na rôzne spoločenské podujatia. Výber je pomerne pestrý a dokáže uspokojiť náročného zákazníka.
Problém je však v tom, že odevy i obuv sú poriadne predražené. Nie je výnimkou, že ceny sa pohybujú rádovo aj v sumách niekoľkých stoviek eur. Na ilustráciu môžme použiť predávanú bežnú šiltovku, ktorá sa kvalitou ničím nevymyká z bežne dostupného sortimentu tohto druhu. Jediným doplnkom je oranžová obruba z reflexného materiálu, ktorá je povinná v zmysle nových poľovníckych bezpečnostných predpisov. Túto naprosto bežnú bejzbolku ponúkajú za cenu okolo 30 eur.
Prešívané zimné bundy však stoja aj niekoľko sto eur. Napokon, prečo nie, ak sú vysoko kvalitné a nároky poľovníka uspokoja aj v extrémnych podmienkach. No mnohé bundy sú poprešívané módnymi ozdobami z umelohmotných látok. Na pohľad sú veľmi estetické, avšak v poľovníckej praxi zbytočné a často aj nefunkčné. Pri teplotách pod bodom mrazu tuhnú, hlučne praskajú alebo šuchocú pri každom pohybe. Tým sa stávajú pri poľovačkách na čiernu alebo vysokú zver prakticky nepoužiteľné.
Rovnako je to aj s obuvou. Všimli sme si napríklad nepremokavé zateplené čižmy od francúzskeho výrobcu, ktoré stoja vyše 300 eur. Sú veľmi efektné i pohodlné. Avšak sú potiahnuté dákym neoprénom, ktorý pri chôdzi v mraze neuveriteľne hlučne puká. Takže sa tiež dajú využiť iba ak pri spoločných poľovačkách na zajace, či bažanty.
Mnohí poľovníci už „čaro“ drahého oblečenia, či obutia v poľovníckych obchodoch dávno prehliadli. Oveľa radšej chodia do obchodov s bežným pracovným oblečením pre robotníkov pracujúcich v externom prostredí. Výber je tu pestrý, farebne vhodný, tepelne funkčný a navyše rovnako označený povinnými reflexnými páskami. Ponuka je tu pritom o 70 – 80 percent lacnejšia. A keď si takúto bundu hoci aj roztrhnete v haluzí či malinčí, určite vám za ňou nebude dáko osobitne ľúto.