Ústavný súd SR (ÚS) pozastavil účinnosť schválenej novely zákona, ktorou sa malo predĺžiť moratórium na zverejňovanie preferencií na 50 dní pred voľbami. O konečnom verdikte sa ale ešte len bude rozhodovať. Verejnosť môže očakávať výkriky aktérov celej hry na moratórium. Možno si niekto z predkladateľov aj zoberie do úst výrok Vladimíra Mečiara z jeho slávnej éry, že „Ústavný súd je chorý prvok na scéne“.
Ústavný súd pozastavením účinnosti vyhovel žiadosti prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá vo svojom podaní konštatovala, že neprípustným spôsobom obmedzuje právo každého slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie bez cenzúry.
Februárové voľby asi podľa starých pravidiel
Po rozhodnutí ÚS si pravdepodobne mnohí vydýchli. Prieskumné agentúry budú môcť pracovať aj ďalej, voliči budú vidieť, ako sa drží ich favorit a či ho má alebo nemá zmysel aj naďalej podporovať. Opozícia bude mať ďalší argument v rukách v boji s koalíciou a podobne.
Ústavný súd rozhodol, 50-dňové moratórium neplatí pre parlamentné voľby 2020 (video)
Je zrejmé, že tohtoročné voľby nebude obmedzovať moratórium. Platiť by malo od 10. januára a málokto verí, že Ústavný súd dovtedy rozhodne s definitívnou platnosťou. Musel by byť ozaj promptný, čo sa mu doteraz nedarilo. Ak by do volieb rozhodol, že novela je predsa len platná, nastal by znovu cirkus, na ktorý sme sa dívali v posledných mesiacoch.
Moratórium si zožalo vlnu kritiky
Schválená novela vyvolala v spoločnosti značný rozruch. Predseda SNS Andrej Danko ju obhajoval tým, že sa prieskumy stali nástrojom neférového politického boja. A za to, že sa prezidentka obrátila na Ústavný súd, ju predseda Smeru Robert Fico označil ju za jasnú opozičnú prezidentku, ktorá bojuje za opozíciu.
Vlna odporu ale bola mohutná. Okrem politických strán protestovali proti schválenej novele aj viaceré mimovládne organizácie a verejne činné osobnosti. Ombudsmanka Mária Patakyová vo svojom stanovisku, ktoré poslala Ústavnému súdu, uviedla, že novela predstavuje vážnu hrozbu pre blížiace sa voľby.
Politológ Grigorij Mesežnikov novelu označil za politické darebáctvo a prebytok minulosti. Podľa neho ide o zavedenie cenzúry a porušenie práva občanov na informácie.
Za aroganciu, s ktorou neváhajú kriviť Slovensko na svoj obraz, a strach z toho, že ľudia vládu mafie, oligarchov a ich figúrok vo februári pošlú, kam patrí, označili prijatie novely v koalícii PS/Spolu.
Majiteľ agentúry Polis Ján Baránek však vysvetľoval, že nápad s moratóriom neprišiel ako blesk z jasného neba. Podľa neho to spôsobil nečakane výrazný skokovitý rast preferencií Zuzany Čaputovej pred prezidentskými voľbami.