Čína v piatok ešte sprísnila cenzúru médií a disidentov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Liou
Foto: SITA/AP

OSLO 10. decembra (WEBNOVINY) – Čína v piatok pritvrdila cenzúru médií a disidentov, aby tak zabránila šíreniu správ o slávnosti v nórskej metropole Oslo, kde udelia Nobelovu cenu mieru za rok 2010 čínskemu disidentovi Liouvi Siao-poovi v jeho neprítomnosti. Nedostupné boli v piatok zahraničné spravodajské televízie ako CNN, BBC či TV5. Zablokovaná je aj oficiálna stránka Nobelovho výboru. Čínska vláda taktiež sprísnila sledovanie ďalších odporcov režimu, ktorým chce znemožniť komunikáciu s okolitým svetom, a to prostredníctvom prerušenia pripojenia na internet či používania telefónu. Mnohí z nich boli dokonca v piatok donútení mesto opustiť, iní tak urobili dobrovoľne v snahe vyhnúť sa problémom s úradmi. Ľudskoprávne organizácie v piatok informovali aj o posilnení polície pre pekinským bytom Liouovej ženy, ktorú okrem uniformovaných mužov zákona sledujú aj policajti v civile.

Čínska vláda posilnila bezpečnosť aj v uliciach Pekingu vrátane sídla OSN, kde sa v dopoludňajších hodinách zišli demonštranti, aby vyjadrili nesúhlas s krokmi organizácie. Ide o tradičný protest v Medzinárodný deň ľudských práv, ktorý sa koná vždy 10. decembra. Veľvyslanectvo potvrdilo, že dnešné protesty boli väčšie ako obyčajne.

NOBELOVA CENA: Srbsko tak ako Ukrajina vyšle svojho zástupcu

Srbsko zmenilo názor a pošle na dnešnú slávnosť udeľovania Nobelovej ceny mieru v Osle svojho zástupcu. Bude ním ombudsman Saša Jankovič, ktorý sa podľa vlastných slov rozhodol sám na sledovanej ceremónii zúčastniť. Jankovič svoje stanovisko oznámil premiérovi Mirkovi Cvetkovičovi aj ministrovi zahraničných vecí Vukovi Jeremičovi, ktorých požiadal o zmenu postoja. Obaja totiž vytrvalo odmietali účasť krajiny v Osle v reakcii na výzvu Činy, ktorá tohtoročného laureáta prestížneho ocenenia Lioua Siao-poa považuje za zločinca. Ako dodal srbský ombudsman, „premiér ma požiadal, aby som víťaza osobne od neho pozdravil“.

Srbsko sa v uplynulých dňoch dostalo pod veľký tlak Európskej únie, ktorá sa s pobúrením prizerala, ako krajina s ambíciami vstúpiť do súčasného 27-členného bloku odmieta účasť na slávnosti v Osle, aby tak vyhovela svojmu čínskemu spojencovi. Postup Belehradu bol aj témou štvrtkového rokovania medzi eurokomisárom pre rozšírenie Štefanom Fülem a premiérom Cvetkovičom. Potom, ako vo štvrtok prisľúbila účasť v Osle Ukrajina a dnes Srbsko, tak zostáva iba jedna európska krajina, ktorá sa na ceremónii v Osle nezúčastní, a tou je Rusko. Slávnosť by sa bez účasti ruského zástupcu mala začať o 13.00.

V Osle dnes odovzdajú Nobelovu cenu mieru

Čínski disidenti žijúci v exile, veľvyslanci, nórska kráľovská rodina a ďalší hodnostári sa zúčastnia na ceremónii odovzdávania Nobelovej ceny mieru. To, že ocenenie má dostať čínsky väznený aktivista Liou Siao-po rozhnevalo Čínu a vyvolalo diplomatické napätie medzi Pekingom a západnými mocnosťami. Na piatkovej slávnosti udelenia Nobelovej ceny v Osle sa zúčastní väčšina krajín, ktoré majú svojich veľvyslancov v nórskej metropole. Neúčasť potvrdila takmer dvadsiatka z nich vrátane Srbska či Ruska. Ich zástupcovia tak nebudú svedkom historicky druhého prípadu neodovzdania ceny, keďže Liou sedí vo väzení a jeho najbližšia rodina nemôže opustiť krajinu. Víťaza symbolicky zastúpi prázdna stolička, jeho fotka a prečítanie úryvku z jednej jeho prác.

Nobelov výbor podporovaný drvivou väčšinou európskych krajín a USA sa ešte vo štvrtok snažil napätie upokojovať. Jeho predseda Thorbjorn Jagland do Pekingu odkázal, že udelenie prestížnej ceny čínskemu disidentovi nie je krokom proti najľudnatejšej krajine sveta, ba práve naopak. Čína však takéto tvrdenia odmieta a trvá na tom, že Liou Siao-po je zločinec a udelenie prestížnej ceny do jeho rúk je nepriateľským krokom s cieľom napadnúť komunistický režim.

Liouovi, 54-ročnému čínskemu spisovateľovi a univerzitnému profesorovi, udelil Nobelov výbor Nobelovu cenu mieru za rok 2010 „za dlhý a nenásilný boj za základné ľudské práva v Číne“. Čínsky komunistický aparát ho odsúdil v roku 2009 na 11 rokov väzenia za vydanie Charty 08, manifestu reforiem, ktorý je obdobou československej Charty 77, a podpísalo ju 300 čínskych intelektuálov, akademikov a spisovateľov. Za mrežami v minulosti strávil 20 mesiacov po tom, ako sa v roku 1989 zúčastnil na krvavých študentských demonštráciách na Námestí nebeského pokoja.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Liou Siao-po