MADRID 7. mája (WebNoviny.sk) – Slovenská tenistka Dominika Cibulková prehrala s favorizovanou Rumunkou Simonou Halepovou nasadenou ako šiestou za 81 minút 2:6, 4:6 v sobotňajšom finále dvojhry na turnaji WTA Premier Mandatory Mutua Madrid Open v Madride.
Na tomto podujatí v španielskej metropole Cibulková predviedla tri obraty z manka 0:1 na sety (a dovedna štyri trojsetové „maratóny“), štvrtý už bol nad jej sily. V štatistike zo vzájomných súbojov s Halepovou vedie už iba 3:2, znova jej podľahla práve na najpomalšom povrchu.
Obe sú grandslamové finalistky: od piatka 27-ročná Bratislavčanka sa takto ďaleko dostala na melbournských „hardových“ Australian Open 2014 a 24-ročná rodáčka z Konstance si v rovnakej sezóne zahrala o trofej na parížskom antukovom Roland Garros.
1. kolo: Agnieszka Radwanská (Poľ.-1/2. vo svetovom rebríčku k 2. máju) 6:4, 6:7 (3), 6:3 za 157 minút
2. kolo: Caroline Garciová (Fr./49.) 0:6, 6:3, 6:4 za 111 minút
3. kolo (osemfinále): Anastasia Pavľučenkovová (Rus./26.) 2:6, 6:3, 7:5 za 130 minút
Štvrťfinále: Sorana Cirsteová (Rum.-WC/127.) 4:6, 6:3, 6:3 za 126 minút
Semifinále: Louisa Chiricová (USA-Q/130.) 6:1, 6:1 za 59 minút
Halepová mala pozoruhodný pomer víťazných úderov a nevynútených chýb 20:10, Cibulková skončila na číslach 18:23. Rumunka zužitkovala 3 z 5 brejkbalov a sama odvrátila všetky štyri hrozby, ktorým čelila. Víťazka si pripísala 72 % fiftínov rozohraných svojím druhým podaním v porovnaní s 58 %.
„Gratulujem Simone k skvelému týždňu. Vo finále zahrala naozaj dobre a zaslúžila si víťazstvo,“ povedala Cibulková na slávnostnom ceremoniáli. „V prvom rade blahoželám Domi k výbornému týždňu a turnaju. Želám jej všetko dobré. Ja som veľmi šťastná, že sa mi podarilo získať túto trofej, je to pre mňa mimoriadny úspech,“ skonštatovala Halepová.
Cibulková si vyčíta, že mohla byť agresívnejšia
„Dvakrát som nezachytila úvod setov a ona mi potom nedopriala nejaký záchytný moment, keďže poodvracala všetky moje brejkbaly. Vždy si buď pomohla podaním, alebo som ja pokazila return, boli to veľmi malé rozdiely, ktoré rozhodovali. Spätne si vyčítam, že som na začiatku mohla byť agresívnejšia, viac meniť smery. Hrala som príliš šablónovito. V druhom sete som bola schopná zmeniť to a cítila som sa už ako lepšia hráčka na kurte, ale napokon to nestačilo na prípadný ďalší obrat. Musím uznať, že súperka zahrala výborne, klobúk dolu pred jej výkonom,“ povedala Dominika Cibulková pre agentúru SITA.
„Jasne, že takto hodinu po finále ma v prvom rade mrzí prehra po tom týždni plnom krásnych emócií, ak by mi však niekto pred sezónou povedal, že budem vo finále v Madride, brala by som to všetkými desiatimi. Veď to podľa štatútu bolo moje druhé najvýznamnejšie finále v kariére, čo hovorí za všetko. Aj predtým som hrala dobre, ale v Indian Wells aj Miami som tesne prehrala zápasy s členkami Top 5, potrebovala som to zlomiť. Čakala som to a dúfala som, že sa mi to čím skôr podarí. Že to vyšlo práve na tomto turnaji a na antuke, na ktorej som si v ostatnom období až tak veľmi neverila, z toho som veľmi rada,“ skonštatovala Cibulková.
Slovenka zostala prvá „vonku“ v súvislosti s Rímom, kvalifikáciu v talianskej metropole by nestihla a v podstate jej to pocitovo zapadlo do programu: „S trénerom sme si povedali, že takto je to po tých emóciách z Madridu a vzhľadom na únavu možno dobre, asi to tak malo byť. Trochu si oddýchnem a namakáme sa pred Roland Garros, aby som tam mohla pokračovať aspoň v takejto forme. Nasadenie v Paríži ma teší, ale chcem sa koncentrovať na vlastné výkony na kurte. Už som na grandslamových podujatiach zahrala výborne ako nasadená aj nenasadená.“
Halepová siedmou tenistkou s aspoň dvoma titulmi z úrovne Premier Mandatory
O trofej kategórie Premier Mandatory, druhej najvyššej po grandslamovej (veľká štvorka je v správe Medzinárodnej tenisovej federácie /ITF/), si po zavedení novej hierarchie podujatí pod názvom Roadmap od roku 2009 zahrala Cibulková prvý raz a stala sa renkingovo najnižšie postavenou účastníčkou finále takéhoto kalibru. Vlani Ruska Svetlana Kuznecovová, inak víťazka dvoch Majors a bývalá dvojka systému, bojovala tiež v Madride o primát ako 29. vo svetovom rebríčku.
Zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Cibulková si odnáša 650 bodov a prémiu 447 630 eur brutto. Šampiónka si vybojovala v areáli Caja Mágica 1000 bodov a 912 900 eur pred zdanením.
Halepová je siedmou tenistkou s aspoň dvoma titulmi z úrovne Premier Mandatory po Bieloruske Viktorii Azarenkovej, Američanke Serene Williamsovej (zhodne 6), Ruske Marii Šarapovovej (3), Češke Petre Kvitovej, Poľke Agnieszke Radwanskej a Dánke Caroline Wozniackej (všetky 2).
Rumunka sa minulý rok v marci presadila v kalifornskom Indian Wells. Aktuálne jej osobne tlieskala aj prezidentka fanklubu Nadia Comaneciová, bývalá excelentná športová gymnastka.
Video: Cibulková v Madride senzačne zdolala svetovú dvojku
Cibulková v Madride vstala z popola, ‚kanár‘ ju nezastavil
Cibulková postupuje ďalej, v Madride si zahrá štvrťfinále
Cibulková stúpne v rebríčku
Niekdajšia členka Top 10 Cibulková do soboty naposledy čelila Halepovej (7.) v januári 2014 vo štvrťfinále Australian Open (6:3, 6:0), svojho zatiaľ životného turnaja. Predchádzajúcu prehru s touto súperkou inkasovala pred štyrmi rokmi v Bruseli (6:0, 4:6, 3:6).
Držiteľka piatich singlových trofejí Cibulková o dve kolá prekonala svoj doterajší najlepší miestny výsledok spred piatich rokov, vtedy vo štvrťfinále nestačila na spomenutú Kvitovú (6:3, 3:6, 5:7). Vlani absentovala po marcovej operácii ľavej nohy. Vo finále na hlavnej profesionálnej scéne má bilanciu 5:9. Darrenom Cahillom trénersky vedená Halepová stojí priaznivejšie 12:8. V pondelok sa vráti do Top 5 hodnotenia pre nasadzovanie.
Cibulková sa v Madride vyšvihla na 7. pozíciu v bodovaní Road To Singapore v súvislosti s koncosezónnym „výberovým“ šampionátom BNP Paribas WTA Finals v Singapure (23. – 30. októbra) pre okteto najlepších. Dostala sa na hodnotu 1456 bodov. Nad ňou figurujú Nemka Angelique Kerberová, Azarenková, A. Radwanská, S. Williamsová, Španielka Carla Suárezová-Navarrová a Halepová. Pravda, poradie sa do konca sezóny môže a bude značne meniť vzhľadom na zostávajúce tri turnaje veľkej štvorky s porciou 2000 bodov za každý pre šampiónku.
Víťazka štatutárne menej hodnotného aprílového turnaja WTA International na tvrdom povrchu pod strechou v poľských Katoviciach Cibulková sa nachádza v nadčasovejšom svetovom rebríčku k 2. máju na 38. priečke, v online prepočte je teraz na 26. mieste. Už od prvomájovej nedele je isté, že 9. mája bude staronovou národnou jednotkou na úkor Karolíny Schmiedlovej. V Madride si definitívne zabezpečila nasadenie na Roland Garros (22. mája – 5. júna) a pomerne pravdepodobne dokonca bude natoľko výhodné, že s niektorou hráčkou z postov 1-8 by sa mohla stretnúť najskôr v osemfinálovom 4. kole.
Dvojhra – finále:
Simona Halepová (Rum.-6) – Dominika Cibulková (SR) 6:2, 6:4 za 81 minút (31, 50)
I. set
Cibulková nezačala dobre, okamžite prišla o servis, a to pomerne jasne na 15. Halepová vyrukovala s aktívnou hrou z oboch krídel a zároveň si kvalitne počínala v defenzíve. Rumunka viedla už 2:0 viedla, keď Slovenke nevyšiel pokus o bekhendový dropšot. Ďalším kraťasom však išla na 40:0 v treťom geme a druhým podaním dala eso na „téčko“.
Na príjme vo štvrtom geme sa aj zásluhou ďalšieho skrátenia Cibulková nádejne dostala z 15:40 na zhodu, nie však ďalej – 1:3. Halepová stále dobre vyvažovala obranu s útokom a nútila rivalku k prehnanému riziku. Počínala si takticky veľmi disciplinovane a bola účinnejšia.
Rumunka získala brejkovú „poistku“ v piatom geme a čoskoro už mala náskok 5:1. Slovenka na nulu znížila na 2:5 a k tomu unikla na 40:0 na príjme v ôsmej hre, zápletka sa však nekonala. Rumunka uhrala päť fiftínov v rade na 6:2.
II. set
Halepová si udržiavala kontrolu nad vývojom aj na začiatku druhého dejstva. Od skóre 40:0 na returne nepremenila dve možnosti, ale tretiu áno.
Na 2:0 išla cez pomerne nepríjemné manko 15:30. Cibulková sa rovnako ako v otváracej časti prepracovala na „scoreboard“ v treťom geme. Nasledujúca hra vyznievajúca ako vari najkľúčovejšia priniesla Slovenkin brejkbal (nevynútená chyba v tlaku) a päť zhôd, napokon sa predsa len radovala Rumunka po skvelom bekhendovom obhodení – 3:1. Cibulková zredukovala odstup, hoci pustila Halepovú z 30:0 na 30:30. Líderka si zlepšila situáciu a presunula psychickú záťaž nazad na vyzývateľku jasným zvládnutím hry na 4:2. Slovenka po konzultácii s koučom zahadzovala returny.
Na podaní si počínala značne lepšie, vyrovnala sa so stavom 15:30, blysla sa pekným forhendovým „winnerom“ do rohu – 3:4, ale rýchlo 3:5, akokoľvek to Cibulkovej v tejto fáze dosť padalo do dvorca. Slovenka presvedčivo skorigovala na 4:5, stále však potrebovala rebrejk. V predchádzajúcich ôsmich gemoch na returne ani raz nezabrala a posledná šanca takisto zostala bez efektu. Rumunka pri prvom mečbale za stavu 40:15 vypálila eso.
Dominika Cibulková vo svojich doterajších finále dvojhry na hlavnej profesionálnej úrovni:
Moskva (Rus.) 2011 Premier tvrdý povrch v hale Kaia Kanepiová (Est.) 3:6, 7:6 (1), 7:5
Carlsbad (USA) 2012 Premier tvrdý povrch Marion Bartoliová (Fr.) 6:1, 7:5
Stanford (USA) 2013 Premier tvrdý povrch Agnieszka Radwanská (Poľ.) 3:6, 6:4, 6:4
Acapulco (Mex.) 2014 International tvrdý povrch Christina McHalová (USA) 7:6 (3), 4:6, 6:4
Katovice (Poľ.) 2016 International tvrdý povrch v hale Camila Giorgiová (Tal.) 6:4, 6:0
Amelia Island (USA) 2008 Tier II zelená antuka Maria Šarapovová (Rus.) 6:7 (7), 3:6
Montreal (Kan.) 2008 Tier I tvrdý povrch Dinara Safinová (Rus.) 2:6, 1:6
Linz (Rak.) 2011 International tvrdý povrch v hale Petra Kvitová (ČR) 4:6, 1:6
Barcelona (Šp.) 2012 International antuka Sara Erraniová (Tal.) 2:6, 2:6
Sydney (Aus.) 2013 Premier tvrdý povrch Agnieszka Radwanská (Poľ.) 0:6, 0:6
Melbourne (Aus.) – Australian Open (GS) 2014 Na Li (Čína) 6:7 (3), 0:6
Kuala Lumpur (Mal.) 2014 International tvrdý povrch Donna Vekičová (Chor.) 7:5, 5:7, 6:7 (4)
Acapulco (Mex.) 2016 International tvrdý povrch Sloane Stephensová (USA) 4:6, 6:4, 6:7 (5)