BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Tenisové reprezentantky Slovenska ešte nikdy v Pohári federácie neprehrali, keď viedli 2:0. Presne takýto sľubný náskok má tím pod vedením kapitána Mateja Liptáka po sobotňajších dvojhrách víkendového bratislavského stretnutia proti Číňankám v 1. kole II. svetovej skupiny Fed Cupu 2010 zásluhou Dominiky Cibulkovej a Daniely Hantuchovej. Družstvo SR naposledy viedlo 2:0 takisto v Sibamac aréne NTC pred dvanástimi mesiacmi v rovnakej fáze tejto súťaže nad Belgičankami a napokon triumfovalo 4:1, keď definitívu malo už po tretej dvojhre, úvodnej nedeľňajšej.
Po víťazstve Hantuchovej nad Číňankou Šuai Čang vedie SR nad Čínou 2:0
Tenisové reprezentantky Slovenska vedú vo víkendovom bratislavskom stretnutí 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie 2010 nad Číňankami po sobotňajších dvojhrách 2:0. Vstupný bod pre domáci tím získala jeho jednotka Dominika Cibulková, ktorá pred 4000 divákmi zvíťazila nad dvojkou hostiek Chan Sin-jun v ich premiérovom vzájomnom zápase za 85 minút suverénne 6:1, 6:4. Následne rebríčková dvojka družstva SR v okamihu uzávierky oficiálnych predbežných nominácií Daniela Hantuchová zdolala líderku ázijského výberu Šuai Čang ešte presvedčivejšie za 50 minút 6:0, 6:1.
V nedeľu od 13.00 h sa podľa tradičného scenára tejto súťaže organizovanej Medzinárodnou tenisovou federáciou (ITF) stretnú najprv jednotky Cibulková a Čang a po nich dvojky Hantuchová s Chan. Na záverečnú štvorhru nominovali kapitáni Matej Lipták a Fu Čong pri piatkovom žrebe zhodne páry zložené zo singlistiek: Cibulková – Hantuchová, resp. Čang – Chan. Slovenský káder kompletizujú Magdaléna Rybáriková a Kristína Kučová, v čínskom figuruje ešte Lu Ťing-ťing.
Dvadsaťročná Bratislavčanka Cibulková, momentálne 30. v počítačovom poradí (bola už aj na 12. mieste), dosiahla svoj jubilejný 10. úspech vo dvojhre (pri 5 nezdaroch) a celkovo má v najcennejšom drese skóre 11:11. O rok mladšia ľaváčka Chan (165.), ktorá pricestovala do slovenskej metropoly až vo štvrtok večer, absolvovala svoj fedcupový debut.
Zverenkyňa Jaroslava Bulanta Cibulková využila štvrtý brejkbal na 2:0 a tretí na 4:0. Sama v prvom dejstve nečelila žiadnej hrozbe straty servisu, ba odovzdala dovedna len 3 fiftíny pri vlastnom podaní. Pri jej úvodnom setbale poslala Číňanka forhend vedľa. V druhej časti semifinalistka parížskeho grandslamového Roland Garros 2009 Cibulková získala brejk v treťom geme, a hoci v piatom i siedmom nevyužila po dve príležitosti na poistenie náskoku, už ju to nezastavilo – jej úderom nechýbala istota, potrebná dĺžka i premyslenosť. Súperku ubehala a „ubila“ sústavným tlakom bez jediného výraznejšieho zaváhania. Energická Slovenka hnaná publikom v zaplnenej hale nepretržite kontrolovala dianie na kurte i ukazovateli skóre. Poradila si aj so stavom 0:30 pri podávaní na triumf.
„Od polovice druhého setu začala súperka nepríjemne ‚hrýzť‘ a som rada, že som tú koncovku po nevyužitých brejkbaloch na 4:1 i 5:2 napokon zvládla aj cez stav 0:30 pri mojom podávaní na víťazstvo – presne to sú totiž situácie, v ktorých sa to niekedy môže zlomiť a zvrtnúť. Dnešný zápas vôbec nebol jednoduchý. Potvrdila sa výhoda Číňaniek spočívajúca v tom, že môžu hrať bez zábran a ony o nás vedia oveľa viac, než my o nich. Napríklad Chan som videla len raz nedávno na Australian Open, kde dostala Stosurovú do troch setov. Situáciu mi komplikovala aj skutočnosť, že ide o ľaváčku. Som veľmi šťastná, že som zvíťazila, prospeje to môjmu sebavedomiu,“ povedala v prvej reakcii ešte na kurte D. Cibulková.
„Dominika je veľmi kvalitnou hráčkou a pripomenula, prečo sa vlani dostala do semifinále grandslamového Roland Garros. Potvrdila úlohu favoritky aj vďaka tomu, že lepšie zvládla rozhodujúce okamihy v koncovke druhého setu. Ukázalo sa, že má oveľa viac skúseností s takýmito dôležitými zápasmi, a pomohlo jej aj publikum. Súperka sa mohla oprieť o kvalitný servis. Po prvom sete som si uvedomila, že musím nejako zmeniť taktiku – snažila som sa domácu hráčku odtláčať od základnej čiary, ale nepodarilo sa mi to do takej miery, aby som prevzala iniciatívu a prípadne navodila obrat. Napriek neskorému príchodu do dejiska som stretnutie fyzicky zvládla, lenže môj výkon jednoducho na Dominiku nestačil,“ uznala Chan Sin-jun.
„Daniela dnes odohrala naozaj veľmi dobrý zápas, čo sa o mne určite nedá povedať. Súperka vynikajúco podávala i returnovala, málokedy som sa vôbec dostala do výmen a v nich som si väčšinou počínala príliš zbrklo. Robila som veľa vynútených i nevynútených chýb. Mnohé z toho, čo som si pred vstupom na dvorec predsavzala, sa mi nepodarilo naplniť. S kapitánom som ešte nestihla hovoriť o nedeli. Ak mi znova dá šancu, pokúsim sa proti Cibulkovej odčiniť môj nevýrazný sobotňajší výkon a zachovať nášmu tímu nádej na celkový úspech. Dominiku som dnes sledovala, ťažko ju však porovnávať s Danielou, pretože obe hrajú pomerne odlišným štýlom,“ uviedla Šuai Čang.
„Daniela dnes odohrala naozaj veľmi dobrý zápas, čo sa o mne určite nedá povedať. Súperka vynikajúco podávala i returnovala, málokedy som sa vôbec dostala do výmen a v nich som si väčšinou počínala príliš zbrklo. Robila som veľa vynútených i nevynútených chýb. Mnohé z toho, čo som si pred vstupom na dvorec predsavzala, sa mi nepodarilo naplniť. S kapitánom som ešte nestihla hovoriť o nedeli. Ak mi znova dá šancu, pokúsim sa proti Cibulkovej odčiniť môj nevýrazný sobotňajší výkon a zachovať nášu tímu nádej na celkový úspech. Dominiku som dnes sledovala, ťažko ju však porovnávať s Danielou, pretože obe hrajú pomerne odlišným štýlom,“ uviedla Šuai Čang.
Kapitán Sloveniek Matej Lipták povedal: „V úvodných gemoch oboch zápasov i závere toho Dominikinho sa ukázalo, že naše hráčky išli na dvorec mierne nervózne z úlohy absolútnych favoritiek. Vzhľadom na vývoj situácie v čínskom tíme sa dostali pod tlak z očakávania svojho okolia, médií i fanúšikov. Dominika akoby v koncovke druhého setu ešte mala akýsi blok z toho melbournskeho súboja s Kingovou, kde podobne mala kontrolu, ale teraz v napokon poslednom geme za stavu 0:30 – našťastie – zabrala a predviedla asi svoj najlepší tenis počas soboty. Daniela svojej súperke prakticky nič nedovolila, robila minimum chýb, výborne podávala i returnovala. Obe naše hráčky si počínali veľmi zodpovedne a koncentrovane a som rád, že to zvládli. Máme tri mečbaly na celkový úspech. Kým nezískame tretí bod, nesmieme poľaviť.“
Ide o premiérový súboj týchto krajín vo Fed Cupe. O výhode domáceho prostredia pre Slovenky rozhodol dodatočný žreb dejiska v rámci hlavného žrebu 3. júna 2009 v Tenniseu počas Roland Garros. Držiteľky trofeje zo sezóny 2002 Slovenky figurujú v rebríčku krajín podľa ITF na 13. priečke. Semifinalistkám ročníka 2008 Číňankám patrí 9. pozícia, nastupujú však bez čo i len jedinej hráčky z prvej stovky renkingu WTA. Nová členka Top 10 Na Li vôbec nebola v nominácii, ďalšia semifinalistka januárových Australian Open Ťie Čeng chýba pre zranenie nohy a Šuai Peng operovali minulú nedeľu v Hongkongu slepé črevo. Víťazný tím si zahrá 24. – 25. apríla v play-off o I. svetovú skupinu 2011, zdolaný bude v rovnakom termíne bojovať o zotrvanie v „druhej lige“.
Slovenky vlani v rovnakej fáze Pohára federácie takisto vo februári Bratislave zvíťazili nad Belgičankami 4:1, potom v aprílovej rekordne dlhej dráme v Limoges podľahli v súperení o elitu Francúzkam tesne 2:3. V II. svetovej skupine hrajú štvrtý rok v rade. V rokoch 2007 a 2008 zhodne podľahli Češkám a následne sa – úspešne – zachraňovali proti Srbkám, resp. spomenutým Uzbečkám. Číňanky minulý rok vo štvrťfinálovom 1. kole svetovej skupiny podľahli Ruskám 0:5 a v „prelínačke“ prehrali s Nemkami 2:3. V oboch prípadoch hrali vonku. Za súperkami teda teraz cestovali už na tretí zápas v sérii.
SLOVENSKO – ČÍNA 2:0 po sobotňajších dvojhrách:
Dominika Cibulková – Chan Sin-jun 6:1, 6:4 za 85 minút (35, 50)
Daniela Hantuchová – Šuai Čang 6:0, 6:1 za 50 minút (20, 30)
Nedeľňajší program (13.00 h):
Dvojhry:
Dominika Cibulková – Šuai Čang
Daniela Hantuchová – Chan Sin-jun
Štvorhra:
Dominika Cibulková, Daniela Hantuchová – Šuai Čang, Chan Sin-jun
Štatistiky:
Cibulková – Chan
1. podanie (úspešnosť v %): 36 zo 45 = 80% – 39 zo 69 = 57%
využitie 1. podania: 29 z 36 = 81% – 23 z 39 = 59%
využitie 2. podania: 8 z 9 = 89% – 14 z 30 = 47%
esá: 1 – 2
dvojchyby: 0 – 5
využitie brejkbalov: 3 z 13 = 23% – 0 z 0 = 0%
získané lopty celkovo: 69 – 45
Hantuchová – Čang
1. podanie (úspešnosť v %): 23 z 33 = 70% – 25 z 37 = 68%
využitie 1. podania: 21 z 23 = 91% – 9 z 25 = 36%
využitie 2. podania: 4 z 10 = 40% – 3 z 12 = 25%
esá: 8 – 0
dvojchyby: 4 – 4
využitie brejkbalov: 6 zo 7 = 86% – 0 z 2 = 0%
získané lopty celkovo: 50 – 20
SITA