Chrípka už klope na dvere, Slovensko má ale slabú zaočkovanosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pandemická PN a OČR sa v apríli zvýši automaticky.
Foto: ilustračné, thinkstock.com

BANSKÁ BYSTRICA 5. novembra (WebNoviny.sk) – Slovenská republika mala v uplynulej chrípkovej sezóne 2016/2017 zaočkovanosť len 4,4 percenta, čo je hlboko pod cieľovou hodnotou Európskej únie (EÚ), ktorá je 30 percent zaočkovaných z celkovej populácie.

V súlade s odporúčaním Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO) a záväzkov členských štátov EÚ, je snahou chrániť obyvateľstvo pred chrípkou vysokou zaočkovanosťou. Informácie o zaočkovanosti poskytla agentúre SITA hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová.

Chrípka mení svoj charakter

S nástupom chladnejších dní začalo už aj obdobie zvýšeného výskytu akútnych ochorení dýchacích ciest a chrípky. Je to zároveň obdobie vhodné na očkovanie proti chrípke.

„Najúčinnejšou ochranou proti chrípke je celoročne konzumovať stravu bohatú na vitamíny, otužovať sa, pohybovať na čerstvom vzduchu, obliekať sa primerane počasiu. V čase epidémie odporúčame vyhýbať sa pobytu v nevetraných priestoroch a obmedzovať návštevu spoločenských podujatí. Najlepšou cestou ako sa chrípke vyhnúť, je dať sa zaočkovať. Keďže chrípkový vírus mení každý rok svoj charakter, sú pre každú sezónu pripravené nové očkovacie látky. Vo vakcíne nie je celý vírus, ale len jeho časti a preto vakcína nemôže spôsobiť chrípkové ochorenie,“ objasnila vedúca odboru epidemiológie RÚVZ Banská Bystrica Mária Avdičová.

Na vytvorenie protilátok sú podľa nej potrebné dva týždne, takže je žiaduce dať sa zaočkovať včas. Najvhodnejším obdobím na očkovanie je október a november. Pre chrípkovú sezónu 2017/2018 sú v Slovenskej republike k dispozícii dva druhy očkovacích látok proti chrípke – Vaxigrip a Influvac. Obe vakcíny sú trivalentné, to znamená že obsahujú tri typy a subtypy chrípkových kmeňov, ktoré odporúča SZO pre aktuálnu chrípkovú sezónu. Vakcíny proti chrípke sú v súčasnosti dostupné v distribučnej sieti na Slovensku v množstve približne 250-tisíc dávok.

Odporúčajú očkovanie

Očkovanie proti chrípke odporúčajú odborníci hlavne pre tehotné ženy bez ohľadu na mesiac tehotenstva, deti vo veku od šesť mesiacov, deti predškolského a školského veku, zdravotníckych pracovníkov, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s pacientom a pre pracovníkov rezortov, v ktorých dochádza k úzkemu kontaktu veľkého množstva ľudí (učitelia, zamestnanci pôšt, obchodov, bánk, dopravy a pod.).

„Odporúčania platia aj pre profesionálnych vojakov a policajtov, aktívnych športovcov, osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, metabolickými, obličkovými a imunitnými poruchami vrátane ich rodinných príslušníkov a pre všetky osoby vo veku 59 rokov a staršie vrátane ich rodinných príslušníkov,“ upozornila Avdičová.

Dodala, že povinné očkovanie proti chrípke a pneumokokovým invazívnym infekciám platí pre osoby umiestnené v zariadeniach sociálnych služieb v súlade s platnou legislatívou. Očkovanie je najvhodnejšie vykonať v priebehu októbra až decembra, teda pred začiatkom zvýšenej aktivity chrípkových vírusov, ale očkovať je možné aj neskôr počas chrípkovej sezóny. Ochranný efekt očkovania nastupuje po 10 až 14 dňoch.

Infekčné ochorenie

Chrípka je infekčné ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa šíri z človeka na človeka pri kašľaní, kýchaní, či rozprávaní ale aj kontaktom s kontaminovanými plochami. Človek môže šíriť chrípku ešte predtým, než sa sám cíti byť chorým. Typickými príznakmi chrípky je horúčka najmenej 38 stupňov Celzia a viac, bolesť hlavy, svalov a celého tela, bolesť hrdla, suchý kašeľ, nádcha, únava a sťažené dýchanie.

Chrípku netreba podceňovať a je potrebné ju liečiť. Odborníci odporúčajú ostať doma, čím sa zamedzí prenášaniu vírusu na ďalších ľudí. Treba oddychovať, piť veľa tekutín, užívať lieky tlmiace príznaky chrípky (proti teplote, kašľu, bolesti) a vyhýbať sa užívaniu alkoholu a fajčeniu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia