7 krokov k prevencii proti chrípke a nachladnutiu

Sick woman with flu

Prevencia je kľúčom, pokiaľ ide o sezónu nachladnutia a chrípky. Chrípka je spôsobená vírusmi typu A a B. Je mimoriadne nákazlivá a často sa rýchlo šíri hlavne v školách, domovoch a na pracoviskách. Vírus sa zvyčajne šíri vo vzduchu kašľaním, kýchaním a kontaktom. Postupujte podľa týchto krokov, aby ste sa chránili pred nachladnutím a chrípkou. 

1. Jedzte správne potraviny

Prírodné liečivá sa nachádzajú v prírode. Tip, ako zabrániť chrípke prirodzene, je konzumácia tých pravých potravín, najlepšie celozrnných. Potraviny, ako sú jablká, mrkva, surové orechy a semienka sú taktiež výborné, pretože obsahujú živiny, ktoré vaše telo potrebuje na udržanie silného imunitného systému a zabráni tak ochoreniu.

Ovocie, zelenina
Foto: Thinkstock

2. Cvičenie

Štúdie preukázali, že 30 minút cvičenia 3-4 krát týždenne je jedným z najlepších spôsobov, ako posilniť imunitný systém. Nájdite si ten správny tréning, ktorý vám pomôže zostať aktívnym a zdravým počas studenej a chrípkovej sezóny. Nemusíte mať doma ani žiadne stroje ako sú bežecké pásy, steppery alebočinky. Na internete ľahko nájdete aj cviky s vlastnou váhou.

Cvicenie, zena
Foto: exercises-for-women.net

3. Veľa spánku

Dosiahnutie dostatočného pravidelného spánku je rozhodujúce pre celkové zdravie. Nedostatok spánku môže viesť k zvýšeniu telesnej hmotnosti a zhoršenému imunitnému systému. Pomáha predchádzať chrípke, ak máte pocit, že už prichádza. Uistite sa, že spíte minimálne osem hodín nepretržite každú noc.

Spánok, spať, noc, snívať

4. Získajte veľa vitamínu D

Vitamín D je kľúčom k prevencii proti chrípke. Štúdie ukázali, že nízke dávky vitamínu D spôsobujú, že telo je náchylnejšie na nachladnutie a chrípku. Najlepší spôsob, ako užívať vitamín D, je stráviť pravidelný čas vonku.

Chôdza, chodiť, prechádzka
Foto: corporatewellnessadvisor.com

5. Znížte úroveň stresu

Chronický stres môže poškodiť váš imunitný systém a urobiť ho zraniteľnejším voči chorobe. Zníženie stresovej úrovne vám môže pomôcť udržať zdravú, fyzickú, duševnú a emocionálnu situáciu. Vyskúšajte jogu, dajte si horúci kúpeľ pred spaním alebo strávte každý deň v prírode.

Stres, panika, pracovná vyťaženosť
Foto: Ilustračné Thinkstock

6. Užívajte multivitamín

Multivitamín môže pomôcť zabrániť chrípke. Uistite sa, že užívate multivitamín bez syntetických prísad. Účinkuje taktiež v prípade potreby aj proti malátnosti.

Ovocie, vitamín
Foto: comohacerpara.net

7. Vyhnite sa cukru

Strava so spracovaným cukrom môže oslabiť takmer akúkoľvek časť tela vrátane imunitného systému. Zostaňte zdraví a udržujte imunitný systém silný, aby ste sa zbavili spracovaných cukrov v strave alebo ich obmedzili. Nezabudnite skontrolovať označenie prísad – spracované cukry sa často tiež schovávajú v „zdravých potravinách“.

Cukor.jpg

Tipy na prevenciu pred nachladnutím a chrípkou na pracovisku

  • Vyhýbajte sa kontaktu – Ak máte pocit, že ste chorý, zostaňte doma. Osoba je totiž nákazlivá od objavenia sa príznakov až do 7 dní po tom, ako sa zhoršia.
  • Umyte si ruky – Chrípka sa môže šíriť kašľom a kýchaním. Nezabudnite si umývať ruky často, najmä pred jedlom.
  • Zakryte si ústa– Ak musíte kašľať alebo kýchať, zakryte si nos alebo ústa. Umyte si ruky ihneď po kašľaní alebo kýchnutí.
  • Udržujte povrch čistý – Pravidelne čistite pracovnú plochu, aby ste ju udržali čistú, vrátane kľučiek na dverách, telefónov a klávesníc.
Chrípka, choroba, bolesť, prechladnutie, zdravie
Foto: Thinkstock
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom