BRATISLAVA 11. mája (WEBNOVINY) – Na to, aby dnes vo vláde prešiel návrh vicepremiéra Rudolfa Chmela na zriadenie Výboru pre práva osôb s neheterosexuálnou orientáciou, chýbal jediný hlas. Návrh znovu odmietli podporiť ministri za KDH. Proti však bolo aj celé SDKÚ okrem premiérky Ivety Radičovej.
“Kolegovia z SDKÚ sa takýmto spôsobom rozhodli, podľa môjho názoru to nie je správne rozhodnutie. Zjavne ten liberálny pohľad je tam asi nie veľmi silno zastúpený,” vyhlásil po skončení rokovania vlády minister kultúry Daniel Krajcer (SaS). Ako tvrdí, v tomto prípade ani veľmi neargumentovali, iba šéfovi diplomacie Mikulášovi Dzurindovi (SDKÚ-DS) sa podľa Krajcera nepáčili nejaké formulácie
.
“Dávam na zváženie to, že počet hlasov, ktoré sa vyjadrili za, bol sedem,” vyhlásil minister obrany Ľubomír Galko (SaS). K všetkým štyrom prítomným ministrom za SaS a dvom za Most-Híd, ktorí boli za, sa pridala premiérka Iveta Radičová. Galko sa nechcel vyjadriť, či premiérka išla “proti prúdu”, preňho je dôležité, že návrh neprešiel. “Ja to pokladám, keď by som chcel použiť tvrdšie slová, keď už nechcem povedať rovno, že farizejstvo, tak za určitý prejav intolerancie tých ministrov, ktorí nezahlasovali za zriadenie výboru,” podotkol Galko.
„Vždy sa budem ozývať, ak bude ktokoľvek z akéhokoľvek dôvodu diskriminovaný, ale vytvárať výbory pre akoby politicky zaujímavé menšiny a nevytvárať pre iné menšiny výbory sa mi zdá byť, že je čisto politické rozhodnutie,” vyhlásil minister vnútra Daniel Lipšic (KDH).
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Aktivisti sú sklamaní
Na rozhodnutie vlády čakala aj skupina aktivistov. Dúfali, že kabinet Ivety Radičovej zriadenie výboru odobrí. „Iveta, poď von, neboj sa,“ vyzývali predsedníčku vlády nápisom na transparente k diskusii. „Keď výbor bude schválený, potešíme sa tomu prvému kroku a ak neprejde, pokračujeme ďalej vo svojej práci, najbližšie 4. júna na Dúhovom PRIDE,“ uviedla výkonná riaditeľka a hovorkyňa Dúhového PRIDE Bratislava Romana Schlesinger. Vznik výboru považujú neheterosexuálne orientovaní ľudia za veľmi dôležitý, podľa nich by bol miestom, kde by sa mohla naštartovať systematická diskusia o ich právach.
Zástupcovia neheterosexuálnej menšiny podľa Schlesinger chcú, aby premiérka dala impulz, že ju aj oni zaujímajú a „že má aspoň nejaké to základné chcenie sa s nimi stretnúť a baviť sa s nimi na nejakej normálnej úrovni o ich právach“. Čakajú tiež, že príde a ľudsky ich podporí na Dúhovom PRIDE na symbolickej úrovni.
„Je to ďalšie sklamanie z politiky a z vlády,“ zareagovala na rozhodnutie kabinetu Schlesinger. Vníma to ako prešľap a krok dozadu v otázke ľudských práv. Ako skonštatovala, vláda týmto vytvorila precedens, keď dala jasný impulz, že rozhodnutia Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť pre ňu nič neznamenajú a naďalej si bude robiť vlastné rozhodnutia nie na odbornej, ale na politickej úrovni.