BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – František Chmelár absolvuje vo funkcii prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV) svoju tretiu zimnú olympiádu a verí, že sa vo Vancouveri bude tešiť z medaily rovnako ako pred štyrmi rokmi v Turíne.
„Ak získame nejakú medailu, budem veľmi rád, a ak sa hokejisti prebojujú do osmičky najlepších či nebodaj ešte vyššie, budem sa tešiť ešte viac,“ skonštatoval šéf SOV na margo ambícií 73-člennej športovej časti slovenskej výpravy na ZOH 2010.
Hlavnými slovenskými medailovými adeptmi sú podľa Chmelára ženy. „Mali by byť našimi žolíkmi, hoci vo výprave sú aj napriek premiérovej účasti hokejistiek v menšine. Vychádzam z faktov, že výraznejšie do svetovej špičky prenikli v poslednom období len tri naše ženy – bežkyňa na lyžiach Alena Procházková, biatlonistka Anastasia Kuzminová a slalomárka Veronika Zuzulová. Žiaľ, muži v absolútnej špičke absentujú, hoci sa objavili v minulosti náznaky, že by do nej mohli preniknúť.“
František Chmelár nepredpokladá, že by vo Vancouveri mohol niekto zo Slovákov mimoriadne prekvapiť. Napriek tomu však vyslovil dve mená, ktoré by sa mohli postarať o nečakaný výsledok. „Mojimi tajnými favoritmi sú v tomto smere biatlonista Paľo Hurajt a bežec na lyžiach Martin Bajčičák. Verím, že zaútočia zo zadných pozícií,“ predpovedal prezident SOV.
Šéf SOV v súvislosti s cieľmi výpravy na ZOH 2010 poukázal na fakt, že v rozvoji zimných športov Slovensko od ZOH 2006 v Turíne nijako nepokročilo. „Problémy stále pretrvávajú, čo limituje aj naše ambície. Neobjavil sa nijaký výnimočný talent. Dávajme si preto reálne ciele, nestavajme si vzdušné zámky,“ zdôraznil: „Naši športovci nie sú rozprávkové bytosti s nadprirodzenými schopnosťami, sú to ľudia z mäsa a kostí a verím, že im nebude chýbať ani duša. To, čo do Vancouveru posielame, je to najlepšie, čo momentálne máme. Všetci nominovaní dôsledne splnili podmienky medzinárodných športových federácií aj SOV. Máme čisté svedomie, nijaké výnimky sa nerobili. A pravdu povediac, ani nebolo pre koho… Pre mňa bude dôležité, aby všetci vydali zo seba v olympijských súťažiach všetky sily.“
Hoci so 73 športovcami ide o najväčšiu slovenskú výpravu v histórii ZOH, František Chmelár vyzdvihol fakt, že pri zabezpečení prípravy a účasti na hrách neboli vďaka pomoci štátu nijaké problémy. „Takúto podporu sme nikdy doteraz nemali. Nešlo ani o vyšší objem peňazí, ale najmä o to, že financie chodili načas. Dôsledne sa dodržiaval harmonogram prísunu a to je vec, ktorá nám mimoriadne pomohla. Akékoľvek meškanie platieb totiž spôsobovalo obrovské komplikácie.“
Prezident SOV vníma blížiacu sa zimnú olympiádu komplexne, preto nechcel špecifikovať, na ktorý šport sa najviac teší. „Budem sledovať predovšetkým účinkovanie našich športovcov a najmä našich medailových nádejí. Teším sa na olympiádu ako takú, na peknú atmosféru a plno emócií,“ poznamenal. Chmelár verí, že v hľadiskách jednotlivých športovísk bude veľa fanúšikov a podporu budú mať aj slovenskí reprezentanti: „Údajne vo Vancouveri a blízkom okolí žije až 15-tisíc našich krajanov, čo je už jedno menšie okresné mesto u nás. Dúfam, že ak zoženú vstupenky, prídu v hojnom počte povzbudiť našich športovcov. Viem však, že zohnať napríklad lístky na hokej je dosť zložité.“
Rozdelenie ZOH 2010 do dvoch stredísk, Vancouveru a Whistleru, ktoré sú od seba vzdialené takmer 150 kilometrov a budú v nich dve samostatné olympijské dediny, vníma prezident SOV realisticky. „Takéto pendlovanie som zažil už viackrát. Keďže zimná olympiáda potrebuje aj veľké haly a tie sú väčšinou len vo veľkých mestách, a potrebuje aj hory, ktoré sú v prevažnej miere vždy ďalej od veľkých miest, len ťažko hľadať niečo lepšie. Nie je to síce ideálne, ale realita iné neumožňuje,“ dodal František Chmelár.
SITA