BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) – Väčšina z nás zabudne na svoje štetce a aplikátory na mejkap v momente, ako dokončí svoj každodenný rituál a odíde z domu.
Rovnako je na tom podľa vlastných slov aj Sarah Brown z magazínu Vogue.
„Ak je niečo, o čom sa mi naozaj nechce premýšľať, je to, aké môžu byť špinavé štetce na mejkap, ktoré denne používam. Každé ráno sa namaľujem a ponáhľam sa z domu. Potom už o nich vôbec nepremýšľam až do chvíle, keď ich znovu použijem, i keď ani vtedy o nich vlastne vôbec nepremýšľam. Len ich použijem. Čistím ich čas od času, napríklad počas upršaných víkendov, keď nemám čo iné robiť,“ priznáva Sarah v úvode článku, v ktorom sa rozhodla na tieto každodenné ženské pomôcky pozrieť zblízka.
Oslovila preto odborníčky – maskérku a dermatologičku, s ktorými sa na túto tému pozhovárala.
Špinavá pravda
Tak vznikol článok s názvomFoto: www.donnasenhorita.com
na webovej stránke svetoznámeho módneho magazínu.
“Myslím, že väčšina žien svoje štetce nečistí. Vlastne o tom vôbec nepremýšľajú,“ povzdychla si maskérka Sonia Kashuk. Ona pritom svoje štetce čistí raz za týždeň, no ak ich používa na aplikáciu krémových produktov, prípadne gélovej očnej linky, umýva ich hneď.
Ako totiž vysvetlila, ak na štetcoch vyschnú, štetiny stuhnú, čo ovplyvní ich prirodzenú poddajnosť pri ďalšom použití.
Dermatologička varuje pred akné
Podozrenia o nebezpečenstve číhajúcom v štetcoch na mejkap potvrdila redaktorke Vogue aj manhattanská dermatologička Julie Karen. “V štetcoch na mejkap sa môžu množiť baktérie, zbiera sa v nich prach a špina, čo vedie k rastu ďalších baktérií a tie môžu zhoršiť kožné problémy, ako napríklad akné,“ skonštatovala.
Gély a krémy, ktoré ostanú na štetinách, tak môžu pri ďalšom použití kontaminovať váš mejkap. “Najmä v prípade korektorov a očných liniek – všade, kde je vlhkosť – vytvárate mazľavé a vlhké prostredie. Doslova tak pozývate baktérie,“ doplnila.
“Všetci sme takí neurotickí, pokiaľ ide o starostlivosť o pleť a potom vezmeme a použijeme štetce, ktoré sme už ktovieako dlho nečistili,“ poznamenala znechutene Kashuk.
Všetkým ženám preto radí: “Robte to v noci. Umyte ich, vyžmýkajte z nich všetku vodu a nechajte ich poležiačky uschnúť. Ráno budú čisté a suché.“
I keď existujú špeciálne prípravky na čistenie štetcov, rovnako dobre funguje aj jemné mydlo, či dokonca šampón, radí Sarah Brown.
A ešte jedno upozornenie: Štetce nikdy nesušte postojačky, pretože stratia tvar.
Čisté štetce = zdravá pleť i lepší mejkap
Vaša pleť sa vám poďakuje, a možno tiež váš mejkap, dodáva Sarah na záver. “Ak máte na štetci usadený nejaký odtieň, nedosiahnete pri maľovaní farbu, akú chcete. Ak pracujete s čistými štetcami, aplikácia je úplne iná. Nie sú na nich zvyšky,“ upozornila ďalej Kashuk s tým, že tak ide všetko ľahšie.
Informácie pochádzajú z webovej stránky www.vogue.com.