Cez horúce prázdniny netreba zabúdať na pitný režim detí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Leto, pocasie, teplo, pitny rezim, dieta, voda, ho
Dieťa vychutnávajúce si letnú horúčavu v bazéne. Pitný režim je v extrémnych horúčavach pre deti alfou a omegou celého dňa. Deti sú na nedostatok vody citlivejšie. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 5. augusta (WEBNOVINY) – Cez letné prázdniny nesmieme zabúdať na pitný režim detí, tie sú totiž v lete náchylnejšie na dehydratáciu než dospelí. Dôvodom je nižšia telesná hmotnosť, väčšia fyzická aktivita a rýchlejšie prehriatie tela, píše sa v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla Slávka Boldocká zo spoločnosti Mediamedia.

Ako zdôrazňuje správa, deti sú tak veľmi zahĺbené do svojich hier, aktivít na ihriskách, vidieku či v táboroch, že často na pitný režim zabúdajú. „Práve preto by sme mali dozerať nielen na dostatočný prísun tekutín, ale predovšetkým na pravidelnosť pitia, aby sa organizmus neprehrial a nevyčerpal až ku kolapsu.“

Piť treba priebežne

Pri dodržiavaní pitného režimu detí sa treba počas horúčav riadiť viacerými bodmi. Deťom treba ponúkať tekutiny pravidelne celý deň, nie naraz. Zabráni sa tak prehriatiu organizmu, ako aj vyčerpaniu či kolapsu. Z vody prijme dieťa 80 percent tekutín, zvyšok je zo stravy.

Deti do osem rokov by mali denne vypiť približne 100 ml tekutín na kilogram hmotnosti, teda približne 1,7 litra. Deti do 13 rokov by mali denne prijať 2,4 litra tekutín, mládež do 18 rokov 2,6 litra. Objem tekutín však nezávisí len od veku, ale tiež od náročnosti aktivít, spôsobu stravovania, zdravotného stavu, telesnej teploty dieťaťa ako aj teploty vonkajšieho okolia.

Najlepšia je čistá voda

Najvhodnejšia na pitie je pre deti čistá voda, nemá žiadne kalórie. Treba sa vyhýbať minerálnym vodám s vysokým obsahom sodíka, bublinkovým nápojom, nápojom s obsahom kofeínu a chinínu ako aj presladeným vodám s umelými farbivami. „Deťom treba dôsledne pripomínať potrebu prestávok na pitný režim,“ informuje tlačová správa.

Pri nedostatku tekutín hrozia deťom zdravotné problémy, dehydratácia má niekoľko stupňov. Mierna sa prejavuje pocitom únavy, bolesťami hlavy a nevoľnosťou. V prípade ťažkej dehydratácie treba vyhľadať lekára. Príznakmi sú suché ústa, vpadnutý jazyk, šedá farba pokožky a takmer žiadne nutkanie na močenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať