Celé roky som túžila navštíviť Afriku, ale nikdy ma nelákala Juhoafrická republika. Bola pre mňa vždy kúskom Európy v Afrike. No štúdium ma do nej zaviedlo.
Západné Kapsko je jednou z provincií Juhoafrickej republiky. Je to najrozvinutejšia oblasť krajiny s vyše piatimi miliónmi obyvateľov. Najznámejším mestom a aj turistickou destináciou je Kapské Mesto. No táto oblasť je známa aj vinohradníctvom a nádhernou rozmanitou prírodou.
Stolovú zátoku si vybrali v roku 1652 Holanďania pre vystavanie občerstvovacej stanice, preto Kapské Mesto a okolité mestečká patria medzi najstaršie v republike. Nachádza sa tu aj najstaršia vinohradnícka farma Groot Constantia založená v roku 1685. Stellenbosch, ktorý je sídlom univerzity, sa môže zasa chváliť najstarším teologickým seminárom. Práve Universiteit van Stellenbosch a Fakulteit Teologie ma priviedli na toto miesto.
Na medzinárdnom letisku v Kapskom Meste som si vychutnala prvé kroky po africkom kontinente. Vtedy som mala za sebou očarujúci prelet nad Kapským Mestom. Krásny pohľad na celé mesto, zátoku a aj Stolovú horu.
Po prílete som hneď smerovala do Stellenboschu, malého univerzitného mesta. Stellenbosch je výnimočný aj percentuálnym zastúpením belochov. Po pár hodinách pobytu sa mi moje predpoklady o Európe v Afrike potvrdili. Ale tento pojem stratil svoj predchádzajúci zmysel, teda že ide o belošskú krajinu. Juhoafrickú republiku síce obýva len 9% belochov, no vždy sa mi to zdalo ako neuveriteľne veľa. Teraz som sa však stretla s inou Európou. Ponuka služieb a ich úroveň sa vyrovnajú západným krajinám Európy, no majú svoje plus a to africký prístup.
Ďalším mestečkom, ktoré si zaslúži spomenúť je Franschhoek. Mesto vystavané v roku 1688 francúzskymi hugenotmi, ktorí ušli do Južnej Afriky pred náboženským prenasledovaním. Tu našli svoj domov, postavili farmy a napriek silnej asimilácii nezabudli na svoju identitu.
Rozmanitosť Západného Kapska dopĺňajú oblasti Garden Route a Karoo. Garden Route sa rozprestiera na juhovýchodnom pobreží oceánu. Je to oblasť s množstvom lagún a nádhernými lesmi, ktoré poskytujú veľa možností eko-turistom. Karoo je na druhej strane polopúštna oblasť, kde svoji oči nechajú obdivovatelia sukulentov.
Po niekoľkých mesiacoch spolunažívanie s Juhoafričanmi, resp. Afrikáncami, potomkami prvých európskych usadlíkov, pre ktorých sa Južná Afrika stala domovom, som si uvedomila ďalší dôležitý fakt. Či ide o anglicky-hovoriacich belochov alebo Afrikáncov, jednoznačne sú to Afričania telom aj dušou. Nie sú len potomkami nejakých pár úradníkov z koloniálnych čias, sú to naozajstní Afričania a ich domovom je Juhoafrická republika. Vďaka nim sa stala táto krajina tým, čím je teraz.
Južná Afrika má za sebou dlhú a smutnú minulosť a jej dôsledky sú dodnes viditeľné všade naokolo. Mestá stále pripomínajú apartheid. Oblasti, kde žili oddelene černosi, farební, čí Ázijčania, sú stále realitou. Najnovším hitom sa stali aj prehliadky týchto oblastí. No my v Stellenboschi si radšej zájdeme na dobré jedlo a pozrieť film do reštaurácie v černošskej oblasti Kayamandi.
Vžiť sa do juhoafrických zvykov nie je také náročné. V Západnom Kapsku medzi najčastejšie spoločenské udalosti patria ochutnávky vína a grilovačky, alebo, ako im tu hovoríme my, braai. Domáci tiež zvyknú chodiť na túry do okolitých hôr. Pikniky a víkendové kempovanie na pláži patrí medzi najčastejšie činnosti najmä počas leta, no nie sú nezvyčajné ani počas teplejších zimných dní. Celá oblasť ponúka neuveriteľné množstvo kultúrnych zážitkov. Wine and Cheese Festival je najväčšou udalosťou roka, no nie je ani zďaleka jediným. V celej oblasti sa koná niekoľko festivalov do mesiaca počas celého roku.
Možno si veľa ľudí povie: „Znie to dobre, ale čo bezpečnosť?“. Samozrejme, aj mňa domáci poučili, že sa nemám túlať sama po nociach. Stopovanie, prespávanie v aute, či podvečerné prechádzky v černošských a farebných oblastiach nie sú najlepším nápadom. No žijem tu už štyri mesiace a ešte sa mi nič nestalo. Ak by som mala byť úprimná, tak asi v každom meste na celom svete sa nájdu miesta, kam sa v noci nikto sám nevydá. No možno som mala len štastie, alebo je to tým, že hromadná doprava v Stellenboschi nie je a všetci moji kamaráti majú autá, takže mám odvoz vždy zaistený a okrem toho žijem v študentskom meste. Okrem vládnej polície a špeciálnych zložiek krúži po ulici aj univerzitná polícia, ktorá študentom poskytuje rozvoz v nočných hodinách. Tieto pravidlá nie je také náročné zvládnuť a aj keď Kapské Mesto môže byť veľmi nebezpečné, táto oblasť stále patrí medzi najliberálnejšie časti krajiny s veľmi priateľskou atmosférou.