Vrcholy v Peru zahalené rúškom tajomnej histórie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peru
Sopka Chachani Foto: Vladimír Dudlák

Druhé najväčšie peruánske mesto, Arequipa, láka najmä vysokými kopcami sopečného pôvodu, ktoré sa týčia v jeho okolí. Jedným z nich je šesťtisícovka Chachani (6.075m.), ktorej zdolanie nie je technicky náročné. Sopka však okrem krásneho výhľadu ukrýva aj zaujímavý objaviteľský príbeh o inkskej múmii.

Objav vďaka snu

Horský vodca Miquel Zarate má dlhoročné skúsenosti so sprevádzaním horolezcov a turistov na najvyššie vrcholy v okolí. Avšak okrem sprevádzania sa preslávil v horách aj niečím iným. Spolu s americkým archeológom Johanom Reinhardom objavili v roku 1995 na hore Ampato (6.380m.) veľmi zachovalú inkskú múmiu. Celému objavu predchádzala aktivita vedľajšej sopky, z ktorej sopečný prach dosadol na vrchol Ampata a začal na ňom roztápať snehovú vrstvu. Pod ňou Miquel objavil drevené zvyšky stavby, ktoré nasvedčovali, že na vrchole vybudovali Inkovia významné obetné miesto. Okrem drevených pozostatkov nenašiel nič iné. Po návrate z vrcholu sa mu však prisnil sen, ktorý ho nabádal, aby sa vrátil na vrchol a niekomu zachránil život.

Na základe svojich poznatkov z predchádzajúceho výstupu a nočnej vízie onedlho zorganizoval spolu s Johanom Reinhardom novú expedíciu na Ampato. Na vrchole sa podrobnejšie venovali prieskumu obetného miesta, ale žiadne obetné pozostatky nenašli. Vplyvom teplého sopečného prachu sa mohli predmety uvoľniť a zosunúť nižšie. Miquel preto spustil niekoľko skál z miesta obetiska dolu svahom a vybral sa po ich stopách. Takto objavil najzachovalejšiu inkskú múmiu obetovanú v minulosti na vrchole vysokej hory. Jednalo sa o pozostatky 13 až 14 ročného dievčaťa, pravdepodobne z najvyššej kasty, starého približne 500 rokov. Veľmi zachovalú múmiu nazvali “princezná Juanita”.

Peru
Foto: Vladimír Dudlák

Vzácne obety

Inkovia zvykli prinášať svojmu božstvu veľké obete vo forme potravín, cenných predmetov, zvierat i ľudí a zdá sa, že nešetrili ani deťmi a príslušníkmi vyšších vrstiev. Celý proces obetovania prebiehal tak, že veľká procesia Inkov aj so živou princeznou najprv vystúpila na vrchol hory Ampato. Tam pripravili obetné miesto i princeznú. Po vypití omamných nápojov princeznú usmrtili úderom do hlavy a obradne zanechali na obetnom mieste. Ako ukázali výskumy vykonané na Juanite, tá mala okrem poranenej lebky všetky ostatné orgány zdravé.

Múmia v kuchynskej mrazničke

Peru
Foto: Vladimír Dudlák

Po objavení múmie, ktorá vážila 34 kg, Miquel spolu s Johanom zniesli Juanitu dole do Arequipy a Miquel ju dočasne umiestnil v mrazničke vo svojom dome. Rozprávali sme s Miquelom osobne na tému objavu a priateľ, pracovník londýnskeho BBC, nahrával celý rozhovor na minidisk. Miquel nám ukazoval jeho fotky z vrcholu pri múmii a aj fotky jeho rodiny pri otvorenej mrazničke s múmiou (mraznička mala horné otváranie – poznámka autora). Po 3 dňoch múmiu previezli na výskum na pôdu univerzity v Arequipe. V súčasnosti sa múmia nachádza v Arequipe, v múzeu, kde je pod prísnym dozorom profesora Chaveza, riaditeľa múzea, ktorý sa sám považuje za objaviteľa Juanity.

Na vrcholoch vysokých sopiek v okolí Arequipy bolo objavených v posledných rokoch niekoľko múmií avšak Juanita je z nich najzachovalejšia. Miquel berie objavenie múmie čisto vedecky, nemá žiadne obavy z “hnevu” Inkov a má indície, kde by mohol objaviť ďalšie múmie. Tieto tipy si však nechal pre seba. Zdá sa, že aj táto oblasť Peru je stále zahalená rúškom tajuplnej histórie Inkov.

Autor: Vladimír Dudlák

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať