Švajčiarske experimentálne lietadlo, ktoré sa pokúša obletieť okolo sveta bez kvapky paliva, v pondelok ráno úspešne vzlietlo z Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch. Lietadlo Solar Impulse 2 je poháňané len slnečnou energiou a jeho prvou destináciou je ománsky Maskat.
Boj za ekologické lietanie
Lietadlo pilotuje zakladateľ spoločnosti Solar Impulse André Borschberg, za palubnou doskou ho počas plánovaných zastávok vystrieda pilot Bertrand Piccard.
Švajčiarski piloti uviedli, že cieľom ich odvážneho pokusu je „zvýšiť povedomie o dôležitosti nahradenia starých znečisťujícich technológií novšími a výkonnejšími“.
Lietadlo Solar Impulse 2 je väčšie ako jeho jednomiestny predchodca, ktorý vyrobili pred piatimi rokmi. Pozostáva z uhlíkových vlákien a jeho krídla pokrýva 17 248 fotovoltaických článkov, ktoré ho zásobujú obnoviteľnou energiou. Štyrom motorom dodávajú energiu líthiové batérie, aby mohlo letieť aj v noci.
Väčší ako Boening, ľahší ako auto
Lietadlo s rozpätím krídiel 72 metrov je väčšie ako Boening 747, váhou 2300 kilogramov sa však dá prirovnať k bežnému autu. Prvý skúšobný let, ktorý lietadlo absolvovalo v júni nad Švajčiarskom, trval dve hodiny a 17 minút. Počas preletu okolo sveta však prejde podstatne náročnejšie úseky – prelety ponad Atlantický a Tichý oceán budú trvať aj päť alebo šesť dní bez prestávky.
Po zastávke v Ománe zamieri solárne lietadlo do Indie, Číny a Mjanmarska. Pokračovať bude cez Tichý oceán na Havajské ostrovy, následne poletí do amerického Phoenixu a New Yorku. Trasa ponad Atlantik bude závisieť od počasia a v prípade potreby zahrnie aj zastávku v južnej Európe alebo v Maroku. Lietadlo spolu prekoná vzdialenosť 35-tisíc kilometrov. Stroj poletí priemernou rýchlosťou medzi 50 a 100 km/h v maximálnej výške 8 500 metrov.
Unikátna cesta by sa mala skončiť v Abú Zabí koncom júla alebo začiatkom augusta.
www.news.yahoo.com