Hanka a Jožko z #cestujemespolu pokračujú vo svojom cestovateľskom pláne. Svoje putovanie začali v Indii, pokračovali v juhovýchodnej Ázii a momentálne sa nachádzajú v Južnej Amerike. Zažili množstvo neopísateľných chvíľ, vyskúšali miestne kulinárske špeciality a domov si okrem fotografií a zážitkov odnášajú aj nejeden suvenír, ktorý vdýchne život do ich spomienok.
V akom meste sa začalo vaše putovanie po juhovýchodnej Ázii?
„Juhovýchodnú Áziu sme odštartovali v Bangkoku a bola to skvelá voľba. Zvažovali sme aj Vietnam, Kambodžu, prípadne severo-thajský Chiang Mai, ale z Kalkaty nás najlacnejšie vyšli letenky práve do Bangkoku. Bangkok nás očaril a po Indií aj ohúril čistotou a organizovanosťou (po Indii vás však čistotou a organizovanosťou ohúri väčšina veľkomiest).“
Singapur je najdrahšie mesto sveta a keďže sa snažíte cestovať viac-menej lowcostovo mohol to byť pre vás trochu problém. Máte nejaké rady, ako sa stravovať čo najlacnejšie poprípade, tipy, ako sa nedať zlákať na kúpu miestnych suvernírov?
„Z navštívených destinácií v Juhovýchodnej Ázií bol Singapur pre nás cenovo „šokujúci.“ Za ubytovanie sme nezvykli zaplatiť viac ako 5-7 Eur na jedného a noc v súkromnej izbičke, prípadne aj s vlastnou sprchou a zrazu sme nenašli nič lacnejšie ako hostel s posteľou pre jedného za 10 singapurských dolárov na noc, v izbe s ďalšími 10 ľuďmi. Avšak musíme priznať, že ubytovanie selektujeme aj na základe recenzií, t.j. neberieme vždy nevyhnutne to najlacnejšie na čo natrafíme, ak nie je vyhovujúca lokalita alebo príliš desivé recenzie od ostatných cestovateľov, radšej si za ubytovanie priplatíme pár eur.“
„Dôraz teda kladieme hlavne na lokalitu, keďže niekedy môže byť ubytovanie mimo centra aj výrazne lacnejšie, ale môžete zbytočne veľa platiť za cestovanie do centra. Čo sa týka Singapuru môžeme odporučiť štvrť „Chinatown“, blízko najvibrujúcejšieho centra – od Marina Bay Sands vzdialená cca 15 minút pešo. Pokiaľ ide o stravu, najradšej ochutnávame jedlo z pouličných stánkov, teda „streetfood“. Aj v Singapure sa dá na „streetfood“ naraziť alebo sa prejsť po tzv. „hawkers“, čo sú veľké kryté haly, v ktorých sa nachádza niekoľko desiatok stánkov s jedlom, plastové stoly a stoličky a kopec domácich. Singapurský „Chinatown“ má tiež takéto „hawker“, jedlá sú tu síce drahšie ako napr. v susednej Malajzií ale stále sú to sumy rozumné aj pre Slováka.“
„Keďže suveníry musíme vláčiť celú cestu so sebou, značne to obmedzuje našu túžbu po veľkých darčekoch. Najčastejšie kupujeme magnetky, keďže sú skladné a Hanka si v každej krajine kúpi náramok a robí si tak zbierku. Ide o suveníry, ktoré sme si mohli dovoliť aj v drahšom Singapure.“
Zažili ste na ceste po Ázií niečo, čo vás príjemne šokovalo?
„Človek si možno aj myslí, že ho krajiny JV Ázie až tak neprekvapia (keďže v súčasnosti už veľa ľudí do JV Ázie zavítalo a veľa už máme napočúvané z rozprávania nášho okolia), ale my sme sa presvedčili, že aj dnes masovo navštevované Thajsko treba vyskúšať na vlastnej koži – nám Thajsko učarovalo. Každá krajina JV Ázie však bola jedinečná a do každej by sme sa bez váhania vrátili, aby sme ju mohli preskúmať ešte lepšie. Technicky zameraného Jožka príjemne prekvapila v Kambodži cena a rýchlosť mobilné internetu – 2 doláre na týždeň v 4G sieti. Esteticky zameranú Hanku šokoval rozmer a rozsah celého komplexu Angkor. Oboch nás však nepríjemne šokovala nedávna história červených kmérov a genocídy, ktorá sa odohrala v Kambodži za vlády Pol Pota, s ktorou sa môžete oboznámiť v múzeu Toul Seng v hlavnom meste Kambodže Phnom Phen. Je to miesto, ktorého návšteva vás donúti sa zamyslieť…“
Gastronómia je v celej Ázii veľmi špecifická a nie každému vyhovuje – surové ryby, sushi, pikantné polievky či korenisté prísady od výmyslu sveta. Zachutil vám nejaký pokrm natoľko, že ste si pýtali recept?
„Obom nám Ázia veľmi chutila. Už na Slovensku resp. v Európe si mnoho ľudí pochutnáva na ázijskej strave a tam sme boli priamo pri zdroji a to najlepšie pouličné jedlo tam je naozaj úžasné a lacné. Chutilo nám všetko – Pad Thai v Thajsku, Pho Bo vo Vietname, kmérske rezance v Kambodži, sushi v Singapure. V Ázií sme veru neschudli. Hanke v Thajsku veľmi chutilo Pad Thai a pri každej príležitosti sa snažila postup prípravy odkukať od kuchárok. Tak snáď vyskúšame doma.“
Vo svojom blogu uvádzate, že počasie sa v Singapure delí na teplé a extrémne teplé počasie. Ako ste zvládali tieto horúčavy počas cestovania?
„Podľa informácie od domácich sme sa v Singapure, ale aj Malajzií ocitli v období extrémnych horúčav. Horúčavy by pre nás neboli až také prekvapenie, čo však robilo pohyb po meste miestami absolútne útrpným, bola vysoká vlhkosť v kombinácií s teplom. Na moderných mestách ako Singapur a Kuala Lumpur je zradné to, že hoci vonku je 40°C, keď vojdete do obchodu alebo metra, ovalí vás asi 18°C zima a za pár minút už drkocete zubami v spotenom tričku. Preto sa nám osvedčilo nosiť so sebou menší batoh, v ktorom sme mali pribalenú šatku a mikinu. Taktiež treba byť pripravený na to, že aj dopravné prostriedky sú extrémne vyklímované. Cestovanie teda z pohľadu horúčav nie je problém, skôr je dobré mať pri sebe niečo na prezlečenie a paradoxne na zahriatie. My sme sa napríklad na autobusovú stanicu dopravili v šortkách a v autobuse sme sa už prezliekli do teplákov, ponožiek alebo sme sa zakryli spacákom.“
Ak máme obmedzený rozpočet, no chceme vidieť zo Singapuru čo najviac, kam by mali smerovať naše kroky?
„Výborná otázka. Z našej skúsenosti si človek za dva dni vie spraviť celkom pekný obraz o Singapure. Či už je to botanická záhrada alebo tiež krásna záhrada Gardens by the Bay, ktorá je priamo za svetoznámym hotelom Marina Bay Sands, prechádzka po finančnej štvrti, výlet na ostrovček Santosa, návšteva čínskej štvrte alebo „malej Indie“. To všetko sú aktivity, ktoré sa dajú absolvovať zadarmo. A práve o tom, čo sa dá stihnúť v Singapure za dva dni tak aby sa človek finančne nezruinoval sme napísali aj príspevok na náš blog, ktorý si môžete prečítať tu“ –
https://www.cestujemespolu.com/2016/04/to-najlepsie-zo-singapuru-za-2-dni/
Marina Bay Sands je zrejme jedných z najznámejších hotelov sveta s bazénom na najvyššom poschodí. Nelákalo vás sa tam ísť aspoň pozrieť?
„Marina Bay Sands je naozaj úchvatná stavba. Okolo tohto kolosu sa tu nachádza niekoľko atrakcií, ktoré neradno vynechať. Už len pre ten pocit a pohľady do výkladov sa treba ísť poprechádzať po obchodnom centre, ktoré sa nachádza pod hotelom, je to kolos plný luxusných, ale aj dostupných značiek a obchodíkov. My sme si v potravinách kúpili sushi set a bolo to asi najlepšie sushi v Hankinom živote a za výbornú cenu (ak máte radi sushi, v Malajzií a Singapure bolo sushi skvelé a cenovo dostupné). Hneď za Marina Bay Sands sa nachádzajú záhrady „Gardens by the Bay“ s úžasnými „supertrees“.“
„A samotný hotelový bazén? Stačí sa tváriť ako hotelový hosť a s niekým sa zviezť na najvyššie poschodie, kde sa už masa šťastlivcov ubytovaných v hoteli čvachtá v asi najznámejšom „infinity“ bazéne na svete. K bazénu ani do baru vás hostesky už nepustia, ale z chodníčka pri výťahoch si môžete vychutnať výhľad, ktorí si užívajú ľudia z bazénika pár metrov od vás. Je to skutočne neskutočný pohľad. Do bazéna majú prístup len hostia hotela, podľa našich pokusov a zistení neexistuje pre bežného smrteľníka výnimka. Pokiaľ si však poviete, že vám len pohľad nestačí a že sa chcete v bazéne kúpať, stačí už len našetriť extra 399 dolárov (najlacnejšia izba na 1 noc/izba pre dvoch) a máte sen splnený.“
Čím vás tak uchvátila Gardens by the Bay?
„Aj tým, že pri jednom z najexkluzívnejších hotelov na svete sa nachádza obrovská zelená plocha, kde sa môžete večer voľne poprechádzať, prípadne si pozrieť najväčší krytý vodopád na svete či tropickú faunu a flóru. Večer sa rozžiaria obrovské „supertrees“, čo je krásny zážitok. O 21:00 sa stromy rozblikajú, rozoznejú sa notoricky známe melódie a strhne sa krásna svetelná show – stačí si ľahnúť na zem ako to robí väčšina domácich a túto hudobno-svetelnú šou si vychutnať. Jedno odporúčanie – ak si chcete dopriať unikátny, aj keď možno nie najlacnejší drink, 18 singapurských dolárov je vstupné na jeden zo „super stromov“ a v cene je aj nápoj v bare na vrchole tohto stromu. A je to najkrajší výhľad na Marina Bay Sands a Singapur v jednom. A nemusíte byť ubytovaní v Marina Bay Sands :)“
Nevynechali ste ani Botanickú záhradu, ktorá je zapísaná v kultúrnom dedičstve UNESCO. Čo je pre ňu typické?
„Najtypickejšia je obrovská časť parku s orchideami, do ktorej sa platí samostatný vstup, zvyšok botanickej záhrady je však zadarmo. Nám sa najviac páčila časť s bonsajmi a palmový les. Singapur je veľmi pyšný na svoju zeleň. Kvôli množstvu parkov je Singapur prezývaný aj „mesto parkov“. Napríklad práve botanická záhrada je postavená na jedných z najexkluzívnejších pozemkov na svete v milionárskej štvrti. A je ako jediná tropická botanická záhrada zapísaná práve na zozname UNESCO.“
Z každého navštíveného miesta si odnášate zopár suvenírov. Čomu ste nemohli odolať tentokrát?
„Aj v Juhovýchodnej Ázií sme ostali verní klasike a doniesli sme si magnetky a náramky. Hanka si ešte ulovila v George Towne klobúčik, ktorý sa zišiel v horúčavách a ja som to zobral prakticky a dokúpil si pár tričiek, keď mi už všetky došli.“
Ich cestu môžete aj naďalej sledovať na oficálnej stránke – https://www.cestujemespolu.com/