Očarujúca Kambodža posadená v nádhernom prostredí juhovýchodnej Ázie ukrýva vo svojich zákutiach viacero pozoruhodných pokladov. Tým najväčším je bez pochýb svetoznámy Angkor, v ktorého tieni zostávajú aj naďalej všetky ostatné lákadlá tejto exotickej krajiny. Aj hlavné mesto Phnom Penh, ktoré si vďaka svojmu šarmu vyslúžilo exkluzívnu prezývku „perla Ázie“, sa však môže popýšiť obdivuhodnou krásou.
Dejiny písané krvou
Dnešný Phnom Penh pôsobí ako moderné veľkomesto plné každodenného dopravného ruchu motoriek, tuk-tuktov a áut, ktorý dopĺňajú všadeprítomné pestrofarebné trhoviská roztrúsené pomedzi staré budovy z francúzskych koloniálnych čias. Životu v mieri a pokoji však predchádzali dlhé storočia plné strastiplných dejinných zlomov.Atraktívna strategická poloha mesta na sútoku trochu riek Tonle Sap, Mekong a Bassac pasovala Phnom Penh v polovici 15. storočia do role hlavného mesto celej Khmérskej ríše, ktorej odvekým srdcom bol až dovtedy legendárny Angkor. Nové centrum ríše prekvitalo vďaka výborným obchodným kontaktom s Laosom a Čínou. V 17. storočí sa však krajina ocitla v nemilosti kvôli prepukajúcim vojnovým sporom medzi susednými krajinami Siamom a Vietnamom, ktoré mali za následok postupný úpadok celého mesta. Potom však prišiel rok 1863, kedy sa Kambodža dostala pod vplyv mocného Francúzska. Deväťdesiat rokov koloniálnej nadvlády rázne zmenil vzhľad celého mesta i krajiny. V roku 1953 sa v Kambodži slávila nezávislosť a na čelo vytúženého kráľovstva sa postavil obľúbený princ Norodom Sihanouk a jeho rodina. To najhoršie však na prosperujúcu ázijskú krajinu ešte len čakalo. Prišli prvé pokusy o prevrat, ktoré napokon vyvrcholili čiernym rokom 1975, keď sa vodca neslávne slávnych červených Khmérov Pol Pot zmocnil kontroly nad štátom. Z hrdinských komunistických osloboditeľov sa razom stali bezcitní vrahovia a prekvitajúce mestečká sa premenili na krvavé vražedné polia. Škrt cez rozpočet červených Khmérov spravili v roku 1979 Vietnamci, ktorí síce zbavili krajinu vtedajšej krutosti, no vo vietnamských rukách zostala ďalších 10 rokov. Potom si však už Kambodža zachovala svoju svojbytnosť a vykročila vpred po ceste modernej ázijskej metropoly, ktorá ponúka celú škálu zaujímavých miest.
Na návšteve u kráľa
Najväčšou ozdobou Phnom Penhu je bezpochybne kráľovský palác. Symbol kambodžskej metropoly tu vyrástol v polovici 19. storočia so štedrou podporou Francúzska. Architekti sa pri projekte inšpirovali thajským kráľovským palácom v Bangkoku, avšak zároveň zostali verní khmérskej architektonickej tradícii. Už z diaľky vidíme pozlátené vežičky a farebné strechy zdobené hadmi čnejúce spoza múrov obkolesujúcich areál paláca, v ktorom sídli súčasný kambodžský kráľ Norodom Sihamoni. Spomedzi všetkých stavieb uložených medzi malebné záhrady vyniká predovšetkým trónna sieň korunovaná stupňovitými strechami a trojicou veží. Práve tu sa odohrávajú oficiálne korunovácie, kráľovské ceremónie a taktiež diplomatické návštevy. Žltobiele sfarbenie mohutnej stavby symbolizuje vzájomnú harmóniu medzi hinduizmom a budhizmom. Pôsobivo zdobenému interiéru dominuje dvojica vznešených zlatých trónov určených pre kráľa a kráľovnú. Okolo trónnej sály je rozptýlených množstvo ďalších zaujímavých a pompéznych budov kráľovského komplexu. Medzi nimi sa okrem iného vyníma aj vila francúzskeho cisára Napoleona III., ktorá si aj po prestavbe zachovala svoj koloniálny výzor. Vežovitá brána nás z rozľahlých kráľovských nádvorí privádza priamo k veľkolepej striebornej pagode Wat Preah Keo, ktorá je dokonalou oázou pokoja uprostred rušného veľkomesta. Svoj strieborný prívlastok nezískala majestátna pagoda len tak náhodou, ale vďaka piatim tisíckam strieborných dlaždíc, ktorými je chrám pokrytý. Po obvode celého nádvoria chrámového komplexu posiateho rôznymi náboženskými stavbami sa tiahnu galérie s impozantnou freskovou výzdobou so scénami Reamkeru, ktorý je khmérskou verziou slávneho indického eposu Rámajana. Okolo pagody zaujme viacero zvoncovitých vežičiek zvaných čedí, v ktorých je uložený popol niekdajších mocných kráľov a kráľovien. Strieborná pagoda ukrýva vo svojich útrobách desiatky sôch Budhov v najrôznejších veľkostiach a podobách. Spomedzi nich vyniká najmä najposvätnejší kambodžský smaragdový Budha vyrobený z krištáľu, či očarujúci zlatý Budha dekorovaný tisícmi diamantov.
Po stopách legiend a tragédií
Ďalšie kroky pri objavovaní hlavného mesta vedú k tajomnému pahorku. Narastajúci počet okoloidúcich mladých budhistických mníchov odetých v oranžových rúchach je neklamným znakom, že sa blížime k posvätnému miestu, ku ktorému sa viaže legenda o založení mesta. Tá hovorí o starenke menom Penh, ktorá našla na brehu Mekongu vyplavené štyri sošky Budhov. Následne ich vyniesla práve na kopec nad riekou a na tomto mieste založila chrám s budhistickým kláštorom, okolo ktorého sa začalo rozrastať mesto nazvané ako Phnom Penh, čo v preklade znamená „kopec pani Penh“. Dnes na vrchole pahorku tróni skromný chrámik Wat Phnom, ku ktorému vedie schodisko lemované rôznymi mytologickými sochami. Pôvabným interiérom skrášleným všadeprítomnými Budhami sa šíri opojná aróma vonných tyčiniek a pútnici prinášajú ku svätyni rôzne obetné dary božstvám, medzi ktorými sa objavujú aj čerstvé vajcia či kusy pečených kurčiat. V okolí chrámu prebiehajú každodenné rituály, ktoré ešte viac zvýrazňujú mysterióznu atmosféru tohto pamätného miesta. Zatiaľ čo Wat Phnom symbolizuje radostný zrod mesta, jeho najtragickejšie obdobie reflektuje Múzeum genocídy, ktoré vzniklo v budove niekdajšej väznice Tuol Sleng. Pamätné múzeum sa stalo smutnou pripomienkou piatich najkrvavejších rokov histórie krajiny počas bezcitného panovania červených Khmérov, ktorých krutovláda stála život státisíce nevinných ľudí, podľa mnohých zdrojov dokonca až 2 milióny vtedajšej populácie. Už prvotný pohľad na schátralú budovu obohnanú ostnatými drôtmi pôsobí mimoriadne melancholicky. Z pochmúrnych väzenských ciel sa stali galérie s tisíckami fotografií obetí neľútostného zabíjania a temnú atmosféru dotvárajú vitríny naplnené nespočetným množstvom lebiek mučených väzňov.
Farby a vône trhovísk
Phnom Penh však nie je len o krásnych palácoch, vznešených chrámoch a múzeách plných spomienok. Tvár mesta neodmysliteľne dopĺňajú pestrofarebné trhoviská, o ktoré v uliciach kambodžskej metropoly nie je rozhodne núdza. V spleti trhov sa ocitáme uprostred diania a okolo nás sa strieda rôznorodý sortiment snaživých predavačov, ktorí sa navzájom prekrikujú so svojou bohatou ponukou tovaru. Človek miestami nevie, kam sa skôr pozrieť. Kopy lahodného tropického ovocia a voňavých kvetov razom striedajú stánky s čerstvým mäsom, obľúbenými rybami a plodmi mora. Zruční remeselníci ponúkajú svoje úchvatné strieborné šperky, vyrezávané misky či zdobené doštičky. Medzi sortimentom nechýba ani elektronika, pestrofarebné látky, oblečenie, starožitnosti, náboženské dekorácie a samozrejme populárne sošky Budhov vo všetkých polohách a veľkostiach.
V uliciach mesta ešte aj dnes cítiť niekdajší francúzsky šarm z koloniálnych čias. Naplno sa odrazil najmä v neoklasicistickej architektúre zdobiacej fasády mnohých obydlí, ale aj výstavných hotelov a pompéznych víl, v ktorých dnes sídlia ministerstvá, medzinárodné inštitúcie či početné veľvyslanectvá a ambasády. Koloniálny duch zostal v Phnom Penhe prítomný aj v podobe francúzskych reštaurácií, útulných parížskych kaviarničiek, sladkých cukrární, ale aj obľúbených pekárničiek s chrumkavými bagetami. Obrovskej obľube sa čoraz viac teší dvojkilometrová moderná promenáda Sisowath Quay kopírujúca brehy rieky Tonle Sap. Pri prechádzke naprieč týmto dlhým korzom nás sprevádzajú živé trhoviská plné farieb a vôní, ale aj nespočetné množstvo príjemných reštaurácií a vábivých barov, ktoré ožívajú najmä v noci. Kambodžská kuchyňa ponúka množstvo lákadiel, medzi ktorými prevládajú predovšetkým špeciality z rýb a tradičné pokrmy s ryžou. Za národné jedlo krajiny je považovaný amok – ryba v bylinkovej korenistej omáčke a kokosovom mlieku. Medzi ďalšie lahôdky, ktoré nájdeme na lístku miestnych vývarovní patria ča’chnej (pražené kuracie kúsky na zázvore, korení a čili), kdam mrek kep (krab na korení v cesnakovej omáčke), bok lhong (papájový šalát s bazalkou a arašidmi), lahodná polievka s ryžovými rezancami kujteav, obľúbené jarné rolky, či nevšedné druhy pochúťok akými sú pečené žaby, hady a rôzne druhy hmyzu. Kráľovská metropola Phnom Penh tak dokáže uspokojiť nie len pohľady plné obdivu, ale aj chuťové poháriky odhodlané vyskúšať kus kambodžskej exotiky.