Aj napriek tomu, že letecká doprava patrí štatisticky k tým najbezpečnejším a zároveň najrýchlejším, stále sa nájdu ľudia, ktorí by dobrovoľne do lietadla nevstúpili. Čoho sa vlastne tak boja?
Za panickým strachom z lietania je niekoľko dôvodov – fóbia z výšok či strach z uzavretých priestorov, taktiež strach, že nemáme kam uniknúť. Tí, ktorí sa boja to zvyknú túto situáciu riešiť pár poldecákmi, v domnení, že alkohol ich strachu zbaví, poprípade ho aspoň zmierni. Alkohol však zvyšuje hladinu adrenalínu, čo môže strach ešte zdvojnásobiť a to predsa nechceme.
Fóbiu z lietania podporujú vo veľkom štýle aj samotné médiá. Lietadlá síce tak často nepadajú, no keď áno, fotografie z tragédií obletia celý svet. Napriek tomu, že letecké katastrofy každým rokom klesajú, lietania sa bojí viac ako 30% svetovej populácie.
Nezáleží ani tak na tom, aký dlhý je let, kritických je 11 minút každého letu – prvé tri počas ktorých lietadlo vzlieta a posledných osem počas ktorých pristáva. Skúste však myslieť na to, čo vás čaká potom – more, slnko, zážitky a všetci tí skvelí ľudia, ktorých spoznáte. Ak nezaberajú ani tabletky proti úzkosti, príjemná hudba či zuvačky, ktoré vám vyrovnajú tlak v ušiach, vyskúšajte autogénny tréning. Jeho podstatou je uvoľniť kostrové a hladké svalstvo vnútorných orgánov, ale aj ciev. Vďaka tomuto tréningu by sme sa mali vedieť upokojiť a navodiť pocit tepla v našom tele.