Výstupy na vysokohorské štíty, viacdňové túry po horskom hrebeni, výlety do členitých dolín spojené s kúpaním sa v horských bystrinách a vodopádoch a objavovanie odľahlých dediniek so svojskou horalskou atmosférou. Nestačí? Tak pridajte adrenalínové zážitky na via ferratach v prírodných exteriéroch, rozmanité morské pláže i gurmánske zážitky s gaštanovými špecialitami a morskými plodmi doplnené tradičným ružovým vínom. Toto všetko ponúka Korzika, aktívny a dobrodružný ostrov v Stredozemnom mori.
Vysokohorská Korzika
Korzika je horský ostrov s nekonečnou spleťou strmých skalných hrebeňov a pokrútených dolín tiahnucich sa takmer po celom území. Chrbtovú kosť tvorí vyznačená turistická trasa GR20 (Grande Randonnée alebo Dlhý pochod), ktorá v dĺžke 160 km vytvára atraktívnu, ale zároveň náročnú vysokohorskú hrebeňovku. Na trase GR20 sa nachádza 14 horských chát, ktoré slúžia na prenocovanie turistov. Pri chatách sú počas leta stabilne postavené aj malé stany slúžiace na prenocovanie. GR20 je výzvou pre mnohých turistov a vytrvalcov, ktorí sa každoročne, najmä v letným mesiacoch, pokúšajú o jej prechod. Milovníkom vysokohorskej turistiky, ktorí zamieria na GR20, odporúčam absolvovať aj výstup na niektorý zo štítov v okolí trasy, ktorá tieto vrcholy obchádza.
Jedno z atraktívnych východísk na túry je oblasť Vizzavona (30 km od mesta Corte smerom na Ajaccio), kam sa dá prísť autom alebo aj vlakom. Nad sedlom vyčnieva impozantný vrchol Monte d´Oro (Zlatá hora, 2.389 m), na ktorý zo sedla vedie žltá turistická značka. Pre náročnejších turistov odporúčam, aby sa z vrcholu napojili na GR20 a pokračovali na horskú chatu Onda (1.430m), kde je možné prenocovať. Ďalší deň je možné zostúpiť údolím Grottaccia do Canaglia alebo pokračovať ďalej hrebeňom GR20 na chatu Pietra Piana (1.840m), odkiaľ sa dá vystúpiť na Monte Rotondo (2.622 m), druhý najvyšší vrch Korziky. Tretí deň v horách môžete zakončiť zostupom z Pietra Piana do Canaglia rozprávkovo-krásnym údolím Manganello, ktoré vonia horskými borovicami a poskytuje úžasné možnosti kúpania v prírodných skalných vaničkách a vodopádoch. Cestou sa zastavte na salaši a ochutnajte miestny kozí syr. Počas našej návštevy v júli 2010 boli obidve horské chaty na GR20 dobre udržiavané, s dostatkom vody, kuchynským dresom, splachovacím záchodom a sprchou.
Vnútrozemie a stredné polohy Korziky
Aj keď dovolenku na Korzike strávite pri mori, odvšadiaľ budete mať len na skok do hôr a zaujímavého vnútrozemia. Na celom území ostrova je mnoho turistických a poznávacích trás, ktoré je možné absolvovať autom, na bicykli, pešo alebo kombináciou týchto možností. Platí pravidlo, že ak vystúpite z auta a idete sa prejsť, treba mať so sebou pevnú turistickú obuv a plavky. V juhozápadnej časti ostrova odporúčam nenáročný turistick výlet k jazeru Creno. Východiskom je parkovisko nad horskou dedinou Soccia vo výške 1000m. Malebné a romantické jazero Creno (1.300 m), s bahnitými brehmi a ostrovčekmi farebných lekien, je vhodné aj na piknik. Ak od jazera nazbierate energiu na asi pol hodinkový výstup na Monte Sant´Eliseo (1.511 m), ponúkne sa vám krásny výhľad na hlavný hrebeň a Monte Rotondo. Na vrchole je aj malá kaplnka. Pri návrate autom je možné v dedine Murzo odbočiť doľava na dedinku Muna. Je to 7 km dlhá spektakulárna cesta, miestami vyrezaná do kolmého skalného brala, ktorá vás dovedie k opustenej horskej dedinke postavenej divoko na strmom úboči. Táto trasa je vhodná aj na cykloturistiku. Prechádzka strmým chodníkom dedinkou Muna vás vnútorne očistí a vráti naspäť do korzickej minulosti. Na ostrove a najmä vo vnútrozemí stále cítiť snahu Korzičanov po samostatnosti a nezávislosti od Francúzska. Pre tých, ktorí chcú túru spojiť aj s kúpaním, odporúčam v tejto oblasti riečku pod dedinou Murzo. V nej sa dá okúpať a zároveň sa občerstviť v bistre nad mostom.
Pobrežie a relax pri mori
Členité pobrežie Korziky vám umožňuje vybrať si skalnaté, kamienkové aj pieskové pláže. Východné pobrežie je zväčša ploché, súvislé a rovné, s pokojnejším morom. Západ vás, naopak, prekvapí skalnatým a členitým pobrežím s intenzívnymi vlnami. More je čisté, miestami až azúrovo modré, čo umožňuje pozorovať drobné morské živočíchy. Na pobreží, ale i vo vnútrozemí je množstvo reštaurácií s rozmanitým výberom jedál a morských špecialít. Korzika je ostrov s dominantným výskytom gaštanov. Gaštany je možné konzumovať vo forme pokrmov z gaštanovej múky, prísad do hlavných jedlách, sladkých dezertov, ale aj v tekutej forme vína, pálenky či korzického piva Pietra, ktoré majú tiež prívlastok gaštanové. Počas letnej sezóny sa na Korzike konajú koncerty polyfonických súborov, ktoré interpretujú korzické piesne. Zväčša štvor- až päťčlenné mužské spevácke skupiny majstrovsky zvládajú mnohohlasné korzické spevy a sú vždy kultúrnym zážitkom a spestrením letnej dovolenky.
Údolie Solenzara a via ferraty
Pre milovníkov prírodného adrenalínu odporúčam údolie Solenzara na východnom pobreží, kde sa na 30 km úseku až po masív a sedlo Bavella nachádza niekoľko udržiavaných parkov via ferrata. Tie sú zabezpečené lanami a istiacimi pomôckami a po inštruktáži môžete absolvovať zaistenú horolezeckú túru s preletmi na kladkových lanovkách cez údolia a kaňony, či s prechodmi medzi stanovišťami na stromoch. V ponuke sú aj kaňoningové výlety s neoprénovým oblečením. V údolí Solenzara sa okrem množstva peších túr nachádzajú aj kaskádové vodopády du Polischellu, ktorých 17 kaskád môžeme objavovať na vlastnú päsť, podľa individuálnych schopností, trénovanosti a stupňa pudu sebazáchovy. Každý takýto výlet je sprevádzaný kúpaním v prírodnej vode, ktorá je vyhriata stredomorským letným slnkom. Niekoľko možností via ferrata nájdete aj v oblasti Vizzavona.
Doprava a ubytovanie
Vzhľadom na bohaté turistické možnosti sa na Korzike oplatí mať auto. Nezabúdajte však na to, že benzínové stanice sú väčšinou otvorené len do ôsmej večer. Na Korziku sa najlepšie dostanete trajektom z talianskeho Livorna do Bastie (cesta Bratislava-Livorno je 1000 km po autostráde). Dopravu trajektom je možné si zabezpečiť a zaplatiť cez internet na adrese www.corsicaferries.com Jazdia tu obrovské trajekty s viacerými garážovými palubami a palubami pre cestujúcich, kde je možné si na pár hodín oddýchnuť počas dlhej plavby.
Ubytovanie na Korzike je kempingové, apartmánové alebo hotelové. Na pobreží ale i vo vnútrozemí a v horách nájdete nespočetné množstvo kempingov, ktoré poskytnú ideálne miesto na prenocovanie a pobyt. Majú kvalitné sociálne zariadenia a zázemie. Je možné v nich bez problémov stráviť celú dovolenku, prípadne počas nej vystriedať viaceré lokality. Noc v kepmingu pre 4-člennú rodinu s autom a so stanom vyjde na cca 25-30 eur. Ubytovanie v apartmánoch pri mori ponúkajú aj cestovné kancelárie. Týždenný pobyt bez stravy vyjde na rodinu okolo 600-900 eur, v závisloti od lokality na pláži, služieb a sezóny. Treba sa pripraviť na to, že Korzika nie je lacná destinácia, a občas nepomôže ani znalosť anglického jazyka. Avšak jej jedinečnosť a atraktivita určite stoja za návštevu. Vzhľadom na vzdialenosť a turistické možnosti, sa na dovolenku na Korzike odporúčajú aspoň dva týždne.
Korzika v kocke
Korzika (po francúzsky la Corse, po korzicky Corsica) je ostrov v Stredozemnom mori 12 km na sever od Sardínie, 80 km západne od Talianska a 160 km južne od francúzskej Riviéry. Má rozlohu 8.680 km² a počet obyvateľov vyše 260 tisíc. V rámci Francúzska má postavenie Korzickej územnej samosprávy, ktoré je podobné postaveniu francúzskych administratívnych regiónov. Obyvateľstvo tvoria väčšinou Korzičania (ľud italického pôvodu hovoriaci toskánskym dialektom). Živia sa turizmom, chovom oviec, kôz a prasiat, pestovaním viniča, citrusov a olív na pobreží, a chovom rýb. Od Sardínie delí Korziku Bonifácky prieliv. Korzika je veľmi hornatá (Monte Cinto, 2709 m). Hlavné mestá sú Bastia a Ajaccio (rodisko Napoleona Bonaparteho).
Autor: Vladimír Dudlák
Foto: Vladimír Dudlák
Foto: Vladimír Dudlák
Foto: Vladimír Dudlák
Foto: Vladimír Dudlák
Foto: Vladimír Dudlák