Let z Viedne do Kambodže cez katarskú Dohu a thajský Bangkok trval 13 hodín. Po nebezpečnom pristávacom manévri na malom lietadielku pomaľovanom farebnými rybičkami sme konečne vystúpili na kambodžskej pôde. Už samotná budova malého letiska v Siem Reap akoby hovorila „vitajte v Ázii“ – šikmé striešky, naokolo palmy. Čakala ma najbyrokratickejšia procedúra kontroly pasu, akú som kedy zažila. Ako som tak zrátala, môj pas prešiel rukami sedemnástich úradníkov! Posledný z nich pozrel na meno v pase a so širokým úsmevom povedal „Maria? Nice to meet you!“. Môj výlet v Kambodži sa mohol začať.
Tajuplný chrám Angkor Wat zasadený v džungli, priateľskí ľudia, pekné pláže, divoká príroda. Je veľa dôvodov, prečo si zamilovať Kambodžské kráľovstvo. Kráľ navyše plynule rozpráva po česky.
et z Viedne do Kambodže cez katarskú Dohu a thajský Bangkok trval 13 hodín. Po nebezpečnom pristávacom manévri na malom lietadielku pomaľovanom farebnými rybičkami sme konečne vystúpili na kambodžskej pôde. Už samotná budova malého letiska v Siem Reap akoby hovorila „vitajte v Ázii“ – šikmé striešky, naokolo palmy. Čakala ma najbyrokratickejšia procedúra kontroly pasu, akú som kedy zažila. Ako som tak zrátala, môj pas prešiel rukami sedemnástich úradníkov! Posledný z nich pozrel na meno v pase a so širokým úsmevom povedal „Maria? Nice to meet you!“. Môj výlet v Kambodži sa mohol začať.
Usmiati, ťažko skúšaní Kambodžania
Nasadla som do najbližšieho tuk-tuku, obľúbeného dopravného prostriedku v Ázii a hor sa na hotel. Neočakávala som od neho žiadne zázraky, nakoniec som bola príjemne prekvapená. Vysoká vlhkosť vzduchu a teplo dávajú zabrať. Mokrá ako myš hľadám, kde sa zapína klimatizácia. Po chvíľke oddychu už nasadám znova do tuk-tuku, smer najväčšie sladkovodné jazero juhovýchodnej Ázie Tonle Sap. Vraj práve tu možno vidieť tú pravú Kambodžu. Natriasame sa cestou-necestou (skôr necestou) k jazeru, kde presadáme na ošarpanú a hlučnú motorovú loď. Na jazere s hnedou vodou si ľudia postavili chatrče alebo žijú rovno na lodi. Obrovská chudoba. Kambodžský národ si toho v minulosti vytrpel veľa. Počas vlády diktátora a vodcu Červených Kmérov Pol Pota v 70-tych rokoch 20. storočia bolo zabitých okolo dva milióny obyvateľov. Na jeho hrôzovládu sa snažia Kambodžania zabudnúť a pozerať sa dopredu. Mnohí nemajú takmer nič, napriek tomu sú milí a usmiati. Navštívime plávajúci kostol, krokodíliu farmu a kúpime pár suvenírov, aby sme podporili miestnych. Večer sa motáme po uliciach turistického mesta Siem Reap, ktoré turisti navštevujú len z jedného dôvodu: je východiskom pre návštevu najfascinujúcejšej pamiatky celej krajiny – chrámu Angkor Wat.
Angkor – najväčší chrámový komplex na svete
Na návštevu najväčšej náboženskej stavby sveta si treba vyčleniť celý deň. Medzi chrámami a palácmi sa môžete prechádzať od úsvitu do súmraku a stále budete mať čo pozerať. V 12. storočí bol Angkor hlavným mestom ríše Kmérov. S miliónom obyvateľov bol najväčším mestom na svete. Zhruba dve stovky chrámov sa rozprestierajú sa na ploche 260 kilometrov štvorcových. Pôvodne boli hinduistické, neskôr budhistické. Postupne prechádzajú rekonštrukciou, jeden však ponechali v džungli v pôvodnom stave. Pre mnohých je práve tento najkrajší zo všetkých. Obrovské korene stromov obrastajú staré stavby a doslova sa vsúvajú medzi jednotlivé kamene. Pre jeho romantický a tajuplný vzhľad si práve tento chrám vybrali pre natáčanie tvorcovia filmu Tomb Rider s Angelinou Jolie. Najznámejším a najzachovalejším chrámom komplexu je Angkor Wat, ktorý je zároveň symbolom krajiny a jeho silueta je znázornená na štátnej vlajke. Angkor rozhodne patrí tomu najlepšiemu, čo sa dá na našej planéte vidieť.
Had so škorpiónom v alkohole
V Siem Reap nuda nehrozí. Lákajú tu reštaurácie, bary, masáže či trhy. Ulice mesta boli večer vysvietené žiarovkami ako na Vianoce. V strede apríla? O chvíľu mi to je jasné – nápis hlása „Happy Khmer New Year!“ Kambodžania oslavujú nový rok. Pozriem si v reštaurácii tradičné khmérske tance, na ulici ochutnám čerstvý kokosový orech so slamkou a už ma aj lákajú obchodíky so suvenírmi. Tričko za dva doláre? Nenechám si povedať dvakrát. Doma kupujem veľkosť XS, v Ázii som L. Pri nízkych cenách mi je až trápne
zjednávať. Pripadám si ako ožobračovateľ kambodžského ľudu a radšej dám obchodníkom, koľko si zapýtajú. Neodolala som ani typickej miestnej špecialite – kobre so škorpiónom v alkohole. Samozrejme, len vo forme pekne naaranžovaného suveníru. Našťastie ma s ním vo Viedni na letisku nechytili, keďže dovoz exotických zvierat je zakázaný… Po celodennom chodení sa rozhodnem vyskúšať masáž nôh. Pol hodina za necelé tri doláre. Dobrá voľba, moje nohy sa tak báječne ešte nikdy necítili. Masérky sa nám posťažovali, že si nevedia nájsť partnera, pretože ich zamestnanie je v Kambodži brané ako ponižujúce. Možno to bude aj tým, že okrem bežnej masáže chlapom ponúkajú aj erotickú… Po masáži sa dám ešte zlákať na ďalšiu procedúru pre moje chodidlá – nechám si ich ohryzkávať rybičkami, ktoré sa špecializujú na odumretú kožu. Šteklí to, ale vraj je to zdravé a koža je potom hebká. Deň zakončím v tradičnej kmérskej reštaurácii, kde si pochutnám na lacnej a výbornej praženej ryži s krevetami podávanej vo vykrojenom ananáse.
Pri prechádzke mestom vidím neobyčajne veľa ľudí s hendikepom – krívajúci, jednonohí či poloslepí. Kambodža je jednou z najviac zamínovaných krajín sveta. Na jej území sa stále nachádza niekoľko miliónov aktívnych nášľapných mín. Turistické oblasti sú však bezpečné. V krajine je asi 65-percentá negramotnosť a vysoká miera korupcie. Náš miestny sprievodca nám rozprával, že mu ukradli motorku, na ktorú si šetril celý život. Aby policajti vôbec začali vyšetrovanie, musel im najprv poriadne zaplatiť. Aj to otvorene priznal, že veľkú šancu úspechu vyšetrovania nedáva – je dosť možné, že na jeho motorke sa už preháňa práve niektorý policajt. Kambodža bola pre svoju pohnutú históriu a chudobu ešte donedávna turistami zabudnutá krajina. Dnes ich sem chodí čoraz viac. Hlavným lákadlom po Angkor Wate sú biele pláže letoviska Sihanoukville. Takmer by som si priala, aby ich turisti z celého sveta neobjavili tak ako thajské. Obávam sa ale, že je to nezvratné – z Kambodže sa stáva nový cestovateľský hit. A to plným právom.