Hneď po mesiaci pobytu sa mi podarilo dostať na krásny výlet v príjemnom jesennom počasí a trošku viac spoznať okolie a históriu najstarších usadlostí Južnej Afriky.
Všetko sa začalo v jeden príjemný večer, keď som sa zoznámila s priamym potomkom francúzskych hugenotov. Po tom, ako zistil dôvod môjho pobytu v Juhoafrickej republike, neváhal a ponúkol sa, že mi ukáže históriu jeho krajanov a ich začiatky v rurálnej oblasti vtedajšieho Kapska.
Autom sme sa vybrali menšou obchádzkou do Franschhoeku, ale cesta stála za to. Prvou zastávkou bola ochutnávka vína a syrov na farme Fairview. Najedení a posilnení vínom sme sa prechádzali po farme, ktorá nie je známa len výrobou vynikajúcich syrov všetkého druhu – od tavených až po zrejúce syry. Jej symbolom sú kozy, ktoré môžu návštevníci a návštevníčky vidieť v ohrade priamo pri budove ochutnávok.
Ďalšou zastávkou bol Taalmonument – v preklade monument jazyka. Ide o pripomienku vzniku a rozvoja afrikánčiny. Jazyk, ktorý vytvorili spoločne prví usadlíci, domorodí obyvatelia a aj dovezení otroci, sa nakoniec stal jazykom bieleho a farebného obyvateľstva Juhoafrickej republiky. Černošské obyvateľstvo ho však z historických dôvodov odmieta používať.
Každý stĺp má svoj význam – niektoré označujú jazyky, ktoré sa podieľali na vzniku afrikánčiny ako angličtina, francúzština, holandčina, nemčina, malajčina, malajzská portugalčina, arabčina, khoijské jazyky a jazyky Xhosa, Zulu a Sotho. Najvyšší stĺp znázorňuje rast afrikánčiny a ten menší za ním je symbolom Juhoafrickej republiky.
V Juhoafrickej republike si našťastie uvedomujú, že turisti majú radi príjemné prostredie. To nájdete kdekoľkvek. Monument je obkolesený nádherným parkom s množstvom skál, ktoré ponúkajú príjemný tieň. No to by sme neboli správni turisti, keby sme neurobili niečo, čo je zakázané. Zo skál je neuveriteľný výhľad na okolité mestečká.
Toto príjemné prostredie sme vymenili za cieľ našej cesty. Už v prvom článku som spomínala históriu Franschhoeku, no nespomínala som, že toto mesto naozaj žije svojou francúzskou históriou. Každý rok sa tu organizuje Bastille Festival – vinohradnícky festival spojený s oslavami Dňa dobytia Bastily. Nachádza sa tu spomienkové múzeum francúzskych hugenotov, ktoré má sídlo v budove premiestnenej z Kapského Mesta do Franschhoeku, čím ju zachránili pred zbúraním.
Neďaleko múzea je tiež pomník hugenotov, ktorý je venovaný kultúrnemu vplyvu nových usadlíkov v Južnej Afriky. Tento pomník má samozrejme aj náboženský význam. Tri oblúky znamenajú Svätú Trojicu a slnko nad nimi kresťanskú vieru. Žena stojaca na zemeguli s Bibliou v jednej ruke a pretrhnutou reťazou symbolizuje náboženskú slobodu, ktorú hugenoti príchodom do Afriky získali. Zhadzuje zo seba plášť útlaku a tým, že stojí na zemeguli, poukazuje na svoju duchovnú slobodu.
Písala som o francúzskom kultúrnom vplyve a ten by nebol bez lahodnej čokolády. Priamo v meste je čokoládovňa, kde sa dajú kúpiť rôzne pralinky a čokoládové maškrty.
Nasýtení novými poznatkami a dobrou čokoládou sme sa vybrali pozrieť sa na mesto a okolie z trošku iného pohľadu. Po ceste sme si našli nových kamarátov. Pravdupovediac, hneď po ich spozorovaní sme rýchlo zatvárali okná na aute. Paviány sa vďaka turistom naučili kradnúť, takže nie je veľmi bezpečné zastaviť sa pri nich s otvoreným oknom. Toto bol snáď môj najnebezpečnejší zážitok v Juhoafrickej republike.