Kolíska nezávislosti. Domov Red Soxu či Harvardu. Mesto, povestné akcentom, ktorý vo výslovnosti ignoruje „r“ a ktoré sa pýši viacerými prívlastkami „najstarší v USA“ – Boston.
Ako to vyzerá, keď sa historické mesto snúbi s modernou? V Bostone nie je nezvyčajné, že staré domčeky s mosadznými kľukami a historické skvosty Bostonu stoja neďaleko mrakodrapov. Najznámejší v Bostone je John Hancock Tower – 60. poschodový mrakodrap, ktorý vám ponúka možnosť pokochať sa výhľadom na celé hlavné mesto štátu Massachusetts. Je najvyššou budovou v Bostone a zároveň v celom Novom Anglicku. Na 60. poschodí je observatórium, ktoré ponúka turistom vidieť Boston z vtáčej perspektívy. Druhou, nemenej lákavou ponukou je navštíviť observatórium Skywalk v budove Prudential Center, ktoré je síce o 10 poschodí nižšie ako „Hancock“, je však 360-stupňové, takže uvidíte panorámu Bostonu zo všetkých svetových strán. Ak vás prepadne hlad, o dve poschodia vyššie sa nachádza reštaurácia, a tak si svoj „lunch“ môžete vychutnať spolu s Bostonom na dlani. Navyše sa nachádzate v budove, kde sa poľahky zbavíte zbytočných dolárov. Tento mrakodrap je totiž i nákupným centrom. Nákupy však do Bostonu húfy turistov nepriťahujú. Je to práve história, ktorá tu zanechala značné množstvo stôp.
Bostonský čaj a Freedom Trail
Boju o nezávislosť Ameriky predchádzal bostonský čajový večierok u nás známy ako bostonské pitie čaju, kedy v bostonskom prístave obyvatelia prezlečení za Indiánov potopili spolu 342 debien čaju. Protestovali proti zvýšeniu dane za čaj, ktoré požadovala Veľká Británia. I preto si mnoho turistov ako suvenír z Bostonu odváža práve čaj. V súčasnosti každý turista svoju púť v Bostone začína na ceste slobody, známej ako Freedom Trail. Je to cesta dlhá približne 4 kilometre so 16-timi zastávkami, ktoré poukazujú na dôležité fakty a miesta počas americkej snahy o získanie nezávislosti. Súčasťou tejto cesty je park Boston Common, Boston Latin School – prvá verejná škola v Amerike so sochou Benjamina Franklina, cintoríny, kostoly či pamätník Bunker Hill. Každý turistický sprievodca vám odporúča vyhradiť si na Freedom Trail minimálne 4 hodiny, pretože inak si túto cestu nevychutnáte dostatočne.
Quincy Market
Po dlhej a namáhavej prechádzke určite každému dobre padne prestávka na jedlo. Mnoho turistov mieri do centra, urobiť si zastávku v Quincy Markete. Kto nebol tu, akoby ani nebol v Bostone. Oficiálny názov je síce Faneuil Hall Marketplace a jeho súčasťou je ešte North a South Market, no nikto toto miesto nenazve inak než Quincy Market. V ňom nájdete zástup stánkov s jedlom s najrôznejšími chuťami, či už chcete klasiku v podobe hotdogu alebo pizze, morské pochúťky ako ustrice alebo vám stačí šálka kávy zo Starbucksu, Quincy Market ulahodí každému. Len sa musíte pripraviť na zástupy turistov, ktoré sa množia hlavne cez víkendy. Quincy Market neponúka iba jedlo, nájdete tu mnoho stánkov so suvenírmi a pamiatkami na svoj pobyt v tomto meste. V blízkosti Quincy Marketu sa navyše môžete stať divákmi vystúpení pouličných umelcov, ako napríklad žonglovania s motorovou pílou.
Raj pre milovníkov športu i zelene
Boston je hrdý na svoje športové tímy. Čomu holdujete viac, hokeju, baseballu či americkému futbalu? V Bostone nájdete každý z týchto tímov. Ak sa budete v Bostone vyskytovať práve počas sezóny NHL, môžete si kúpiť lístok a zamávať Chárovi. Ak by vám však táto položka urobila hrubý škrt cez rozpočet a uspokojíte sa s tričkom či šálom Boston Bruins, nemusíte ani chodiť na hokej. Tričká športových tímov zoženiete aj na ulici od pouličných predavačov. Alebo vás skôr láka baseball? Či už ste fanúšikom Red Sox alebo nie, určite sa počas svojej návštevy Bostonu vyberte pozrieť Fenway Park, domov „červených ponožiek“.
Obzvlášť na jeseň, kedy je Nové Anglicko povestné nádherným sfarbením listov, nemôžete obísť parkyako Boston Common alebo Boston Public Garden, kde si môžete urobiť piknik, deti pustiť na ihrisko alebo len tak s hlavou v oblakoch ležať na tráve a meditovať. Na jar sa do Boston Public Garden navyše vracia slávna Labutia loď. Vraj tu môžete natrafiť na Matta Damona, ktorý sa na nej už nejeden krát viezol.
Atény Ameriky
Boston ako jedno z najstarších miest v Spojených štátoch sa môže hrdo pýšiť takými prvenstvami ako je najstaršie metro alebo najstaršia verejná knižnica v USA. K týmto prvenstvám sa hlási aj Harvard označený za „najstaršiu inštitúciu vyššieho vzdelania v USA“, ktorý bol založený v roku 1636. Boston okrem prezývky mesto nezávislosti má ešte jednu – Atény Ameriky. Dôvodom je množstvo univerzít a príležitostí študovať. Harvard je skrátka koncentrácia všakovakých mozgov a ak sa túžite prejsť po campuse, nemusíte vlastniť ISIC tejto univerzity. Môžete sa zúčastniť organizovanej prehliadky so sprievodcom alebo sa skrátka prejsť a vidieť campus nezávisle od skupiny. Harvard vám ponúka navyše možnosť navštíviť viaceré múzeá, záleží už iba na vašom vkuse a chuti, či navštívite múzeum umenia, historické či geologické múzeum.
Foto: Hana Hajovská
Foto: Hana Hajovská
Foto: Hana Hajovská
Foto: Hana Hajovská
Foto: Hana Hajovská
Ďalšou povinnou zastávkou v Bostone je bez pochýb bostonský prístav. Dopravte sa loďou na jeden z 34 ostrovčekov a využite možnosti, ktoré ponúkajú. Máte záujem o turistiku, prehliadku zrúcanín, rybárčenie alebo iba prechádzku po lúke s voľne sa pasúcimi kačkami? Nemožné? Verte, že nie. Okrem toho, Boston je jedným z 10 miest na svete, odkiaľ možno ísť pozorovať veľryby. Stačí si kúpiť lístok na vyhliadkovú loď a „omrknúť Willyho“ na vlastné oči. Ak sa vám pri pohľade na prístav hlási vaša morská choroba, zostaňte na brehu a pochutnajte si na rybe alebo nejakej morskej príšerke v prístave. Druhou alternatívou je navštíviť Akvárium Nového Anglicka, ktoré je veľkou atrakciou nielen pre deti. Nájdete tu tulene, tučniaky, žraloky, chobotnice, medúzy a oveľa oveľa viac. Skrátka, Boston ponúka veľa. Stačí si vziať to, čo vám vyhovuje.